Baigėsi suaugusiųjų mokymosi savaitė „Nustebink save mąstymu!“, vykusi lapkričio 18–22 d.
Lankydami renginius Kėdainiuose, mokymosi savaitės dalyviai sėmėsi naujų patirčių, jas apmąstė ir toliau mokysis iš jų, kad „mūsų gyvenimas būtų kuo kokybiškesnis, kad būtume pasirengę nugalėti kliūtis, kad įsibėgėję mokytis nebegalėtume sustoti!…“
Šiais metais Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija 25-ąjį kartą pakvietė švietimo, kultūros ir meno, verslo įstaigas, institucijas, organizacijas ir visus suaugusiuosius mėgautis gyvenimu ir mokymusi.
Savaitės idėja
2024 metų suaugusiųjų mokymosi savaitės idėja įkvėpta XVIII a. vokiečių filosofo Imanuelio Kanto, kurio šiemet paminėtos 300-osios gimimo metinės. Nors I. Kanto filosofiniai samprotavimai gali neatitikti praktinių šiuolaikinio suaugusiųjų švietimo problemų, I. Kanto idėjos gali padėti suprasti suaugusiųjų švietimo patirtį ir ją tobulinti.
Švietimą I. Kantas apibrėžia kaip žmogaus išsivadavimą iš nesavarankiškumo, drąsą „naudotis savo protu kitų nevadovaujamam“. Toks savarankiško ir kritinio mąstymo akcentavimas puikiai dera su suaugusiųjų švietimo tikslais skatinti savarankišką mąstymą ir mokymąsi visą gyvenimą.
Besimokančiųjų suaugusiųjų atviras dialogas ir kritiškos diskusijos ne tik turtina jų mokymosi patirtį, bet ir skatina demokratinę bei įtraukią mokymosi aplinką.
Švietimas – kaip procesas
Taikant kantiškąjį požiūrį, suaugusiųjų švietimas gali įkvėpti besimokančiuosius žiūrėti į švietimą ne kaip į baigtinę kelionę, o kaip į nuolatinį asmeninio ir intelektinio augimo procesą.
Mokymasis, perfrazuojant I. Kantą, būna „organizuotas žinojimas, o išmintis – organizuotas gyvenimas“.
Pagrindiniai suaugusiųjų mokymosi savaitės tikslai buvo šie: sutelkti įvairias besimokančias bendruomenes bendrai veiklai; atskleisti mokymosi svarbą gyvenimo kokybei; parodyti suaugusiųjų mokymosi svarbą ir galimybes įvairioms visuomenės grupėms, didinti jų dalyvavimą mokymosi veikloje; įkvėpti andragogus dirbti kūrybiškai; skatinti andragogus ir besimokančiuosius mąstyti, kaip galima pasiekti geresnių suaugusiųjų mokymosi rezultatų.
Atidarymo renginys – su verslo atstovais
Suaugusiųjų mokymosi savaitės „Nustebink save mąstymu!“ atidarymo renginyje, kuris šiais metais, prisijungus ir verslo atstovams, vyko UAB „Kvalitetas“ patalpose Dotnuvoje, sveikindama susirinkusiuosius Kėdainių SJMC direktorė Irina Jančiukienė kvietė mėgautis gyvenimu ir mokymusi, ir neabejojo, kad dalyvaudami Savaitės renginiuose, „perprasdami skaitmeninio raštingumo vingrybes, pripažindami sveiką gyvenimo būdą, atskleisdami savo sportinius ir kūrybinius gebėjimus, tobulindami verslumo, pilietiškumo, mokėjimo mokytis, bendradarbiavimo gebėjimus, neabejotinai patirsime naudingų, prasmingų ir įdomių mokymosi atradimų…“ Kėdainių SJMC Neformaliojo suaugusiųjų švietimo skyriaus vedėja Jūratė Vaitonienė, pristatydama turtingą renginių Suaugusiųjų mokymosi savaitę Kėdainiuose, neabejojo, kad kiekvienas Savaitės dalyvis turėtų galimybę rasti atsakymus į organizatorių keliamus klausimus – „ką aš galiu žinoti? ką turiu aš padaryti? ko galiu tikėtis?“
Atidarymo renginyje dalyvavo Kėdainių rajono savivaldybės vicemerė Danutė Mykolaitienė, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Vilma Dobrovolskienė, Kėdainių rajono savivaldybės tarybos nariai.
Suaugusiųjų mokymosi savaitės atidarymo renginio lektorius, profesorius, technikos mokslų daktaras, UAB „Kvalitetas“ steigėjas ir vadovas, gyvenimo kokybės gerinimo Lietuvoje rėmėjas Dalius Serafinas pakvietė susirinkusiuosius į pokalbį – diskusiją apie gyvenimo kokybę.
Diskusijoje išryškėjo, kad nors gyvenimo kokybės kriterijai, rodikliai ir vertinimas yra labai individualūs ir sąvoką „geras ar geresnis gyvenimas“ kiekvienas interpretuoja skirtingai, geresnio gyvenimo apibendrintą indeksą sudaro 11 kriterijų, nuo kurių priklauso žmonių gyvenimo gerovė: „jų pajamos, darbinė veikla, būstas / namų ūkis, sveikata, darbo ir gyvenimo balansas, švietimas / išsilavinimas, socialiniai ryšiai, pilietinis dalyvavimas ir valdymas, aplinka, asmeninis saugumas ir subjektyvus gerovės suvokimas.“
Kalbantys fraktalai
Suaugusiųjų mokymosi savaitėje „Nustebink save mąstymu“ Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre suorganizuota daugybė įvairių edukacinių renginių suaugusiems. Besimokanti Centro bendruomenė dalyvavo edukacinėje terapijoje „Kalbantys fraktalai“.
Užsiėmimą organizavo ir vedė Kėdainių SJMC dailės mokytoja metodininkė Rusnė Feiferienė. Renginio dalyviai buvo supažindinti su puikiu dailės terapijos metodu, padedančiu įsijausti į savo emocinę būseną, atsipalaiduoti, patirti malonių pojūčių.
Atskleidė paslaptį
Paslaptingą daugtaškį Suaugusiųjų mokymosi savaitėje padėjo Kėdainių SJMC Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) kūrybinės saviraiškos dirbtuvių dalyvių meninių darbų paroda „Paslapčių skrynelė“. TAU fotografijos ir menų studijos vadovė Aistė Kanapeckaitė-Čerenkovienė pastebėjo: „Paslaptis yra tarsi šviesa tamsioje patalpoje – ji gali būti paslėpta, tačiau visada traukia akis…“ TAU kūrybinių darbų paroda veiks visą gruodžio mėnesį Kėdainių SJMC II a. fojė.
„Kalėdomis reikia dalintis“
Vienas iš įsimintinų renginių – tai Kėdainių SJMC Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) ir kitų Kėdainių rajono senjorus vienijančių organizacijų bendradarbiavimo renginys – muzikinė popietė „Kalėdomis reikia dalintis!”.
Edukacinę įžangą renginiui puikiai pateikė renginyje dalyvavusi mūsų rajono etnokultūros puoselėtoja, tradicinių amatų centro Arnetų namo vadovė Regina Lukminienė, primindama Kalėdų švenčių papročius, burtus bei mįsles.
Šventinę nuotaiką kartu su kitais senjorų meno kolektyvais kūrė TAU muzikinė grupė „Giedra“, vadovaujama Aldonos Sasnauskienės. Renginio koordinatoriai: Kėdainių SJMC TAU vadovė Jūratė Vaitonienė bei LPS „Bočiai“ Kėdainių rajono bendrijos vadovas Kęstutis Nekrošius.
Švietimo savaitės renginyje lankėsi Lietuvos EURAG asociacijos (tai nepriklausoma, savanoriška asociacija, vienijanti vyresniojo amžiaus žmones ir jų organizacijas) delegacija, vadovaujama viceprezidentės Virgilijos Dolgovos, Lietuvos pensininkų sąjungos Bočiai rajoninių bendrijų delegacijos ir meniniai kolektyvai.
Atvyko Pasvalio bendrijos pirmininkė Vida Vegienė kartu su Pasvalio pagyvenusių žmonių mišriu choru „Rudenėlis“, vadovas Giedrius Gumbelevičius; Jonavos bendrijos pirmininkas Vytautas Bareika bei ansamblis „Dobilas“, vadovas Bronius Kaminskas; Elektrėnų bendrijos pirmininkė Birutė Kizienė bei vokalinis ansamblis „Dubija“, vadovė Nijolė Ramanauskienė; Ukmergės bendrijos pirmininkė Vaidutė Sokolnikienė, choro vadovė Marija Barkauskienė.
„Profesijų dūzgės“
Savaitės uždarymo dieną buvo surengtos „Profesijų dūzgės“ – besimokančiųjų ir Atvirojo jaunimo centro dalyvių susitikimai su prevencinio darbo specialistais: jaunimo praktinė pažintis su gaisrininko profesija. Tai buvo įkvepianti pažintis su ugniagesiais gelbėtojais.
Atvirojo jaunimo centro „LANG’as“ lankytojai susipažino su Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos veikla, ugniagesio gelbėtojo profesija, darbo specifika, naudojamomis priemonėmis ir įranga. Tarnybos viršininkas Andrius Eidimtas papasakojo apie ugniagesių darbo kasdienybę ir iššūkius, o patyrę gelbėtojai dalijosi savo istorijomis, motyvacija rinktis šią specialybę bei atsakė į daugybę klausimų.
Didžiausią įspūdį dalyviams paliko galimybė patiems išbandyti techniką ir stebėti, kaip komandos ruošiasi gavę iškvietimą. Vos per 1 minutę jie būna pasirengę gelbėti! Po šio patirtinio mokymosi kai kuriems jaunuoliams kilo noras prisidėti prie kilnaus darbo – atsirado svarstančių apie savanorystę ir ugniagesio gelbėtojo profesiją ateityje.