Penktadienis, 22 lapkričio, 2024
0.3 C
Kėdainiai
PradžiaIš arčiauŠviesiosios gimnazistų kūrinyje – karo skausmai ir išgyvenimai

Šviesiosios gimnazistų kūrinyje – karo skausmai ir išgyvenimai

-

Vaikai, ačiū, kad neinate paviršiumi“, – iškart po įspūdingos spektaklio premjeros sakė Sigita Aukštiejūtė-Morkūnienė, Šviesiosios gimnazijos teatro studijos „Miraklis“ vadovė.

Jos auklėtiniai gimnazistai gausiai susirinkusiems žiūrovams Daugiakultūriame centre parodė gana sukrečiantį, drąsų ir šiandieninėmis realijomis persmelktą kūrinį „Pa-likimas“. Ir jam scenarijų parašė ne garsus ir žinomas autorius, o dvi šios gimnazijos dešimtokės: Kamilė Zorytė ir Meila Paliauskaitė.

„Spektaklio pavadinimas yra sudarytas iš dviejų dalių. Pirmas žodis yra palikimas – tai, ką mes paliekame po savęs, o antra dalis yra po brūkšnio. Taip mes norėjome pabrėžti žodį likimas. Nes jis realiai yra mūsų spektaklio pagrindinis veikėjas. Ir gyvenime, ir spektaklyje“, – pavadinimo kilmę paaiškino scenarijaus autorės, režisierės bei aktorės K. Zorytė bei M. Paliauskaitė.

„Šis spektaklis yra sukurtas mūsų, jį parašėme pačios. Pradėjome kalbėti apie teatrą ir gimė idėja parašyti tokio tipo spektaklį. Taip gavosi, kad mūsų spektaklis turi dvi siužetines linijas, kurias mes sujungėme į vieną“, – sakė K. Zorytė. Jos inspiruotoje siužetinėje linijoje yra nagrinėjama karo tema – artimųjų netektys, chaosas, nežinomybė, moterų padėtis karo metu.

„Karo temą nagrinėti mane inspiravo tam tikros mano pačios baimės, kurias norėjau įveikti ir parodyti, kad galima kažką palikti net ir tada, kai mums yra labai baisu, jaučiame netektį“, – kalbėjo K. Zorytė.

Antrojoje siužetinėje linijoje kalbama apie deives ir jų pasaulį, kuriame pastarosios atveria norus, laisvę. „Mane labai inspiravo graikų mitologija, lietuvių mokytoja per literatūros pamoką. Ir taip gimė vizijos, idėjos spektakliui. Labai sužavėjo Hado ir Persefonės mitas ir taip pradėjau plačiau jais domėtis“, – teigė M. Paliauskaitė, sukūrusi antrą siužetinę liniją spektakliui.

Merginos prisipažino, kad kūryba joms suteikia stiprybės. „Taip ir šiame spektaklyje – mes ją pabrėžiame kaip didžiausią ramstį gyvenime“, – tikino jos.

Pasak S. Aukštiejūtės-Morkūnienės, teatro studijoje spektakliai pradėti kurti nuo pat gimnazijos įkūrimo. „Skaičiuojame jau tikrai nemažai pastatytų spektaklių, įvairiausio žanro. Esame pastatę daug turiningų kūrinių“. Ji prisipažino stipriai besididžiuojanti šia trupe bei jų išreikštu noru patiems parašyti kūrinį spektakliui.

„Mano tikslas, kad vaikai pajustų viską nuo – iki. Kad jie pabūtų ne tik aktoriais, artistais, bet ir rašytų scenarijų, galvotų muzikines detales. Kad dalyvautų procese nuo pirmojo žingsnelio iki išėjimo į sceną“, – sakė teatro vadovė.

Ji teigė, kad teatro studijos nariai renkasi gilius, prasmingus literatūrinius kūrinius, siužetus. „Mane labai nudžiugino, kad vaikai nepaviršutiniškai rašė scenarijų, bet atliepė ir mūsų dienų aktualijas, kai jau atrodo, kad karas yra kasdiena. Vaikai labai stipriai jaučia ir išgyvena tai. O menas yra pati geriausia kalba apie tai kalbėti. Mano „šviesiukai“ neina paviršiumi, labai džiaugiuosi, kad jie taip giliai kapsto“, – šypsojosi teatro vadovė.

Viršelio nuotr.: Spektaklio autorės, režisierės ir aktorės: M. Paliauskaitė (kairėje) ir K. Zorytė. (Algimanto Barzdžiaus nuotr.)

reklama

Taip pat skaitykite