Penktadienis, 22 lapkričio, 2024
-1.7 C
Kėdainiai
PradžiaIš arčiauNeramina, kad jaunimas keliauja naiviai ir neatsakingai

Neramina, kad jaunimas keliauja naiviai ir neatsakingai

-

Prasidėjęs šiltasis sezonas skatina keliauti po šalį. Vienas pigiausių keliavimo būdų – tranzavimas pakeleivingais automobiliais, tačiau ar verta susivilioti pigumu ir rizikuoti gyvybe? Tokį klausimą kėlė į Kėdainius atvykęs ir su rajono mokiniais susitikęs Mindaugas Jonušas, asociacijos „Nebūk naivus kelyje“ vadovas.

M. Jonušas akcentavo, kad būti naiviems kelyje gali būti pražūtinga.
M. Jonušas akcentavo, kad būti naiviems kelyje gali būti pražūtinga.

„Nebūk naivus kelyje“ – tai projektas, skirtas informuoti jaunimą apie tai, kad negalima keliauti bet kaip ir su bet kuo, o aklai pasikliauti socialinio tinklo pasiūlymais vykti kartu yra ypatingai neprotinga.

„Esu girdėjęs tokį pasakymą iš vienos merginos lūpų – esą jei jai patiktų vaikinas, ji imtų ir įsėstų į jo automobilį. Kitas, penktos klasės mokinys paklaustas, ką jis darytų, jei vairuotojas jo neišleistų iš automobilio, pribloškė savo atsakymu – esą jis vairuotoją tiesiog nušautų. 85 proc. Lietuvos jaunimo keliauja tikrai labai neatsakingai – tiesiog noriu ir važiuoju. Šiais laikais socialinio tinklo pasiūlymai suteikia galimybę keliauti į visas keturias pasaulio šalis. Tačiau ar tai saugu?“, – klausė M. Jonušas.

Kartu jis, prisimindamas skaudžius, mirtimi pasibaigusius keliavimo atvejus išreiškė apgailestavimą, kad didelį rezonansą visuomenėje sukėlę įvykiai greičiau pasitarnauja priešingai. „Pastebiu, kad žmonės sužino apie tokį keliavimo ir juo susižavi. Priešingai, mirtys jų neatbaido, tačiau suvilioja savo pigumu “, – pastebi jis.

M. Jonušas su šiuo projektu keliauja po Lietuvą ir džiaugiasi į šią problemą atkreipęs nemažos dalies visuomenės narių, ypač mokinių ir mokytojų, dėmesį.

„Pasiūlėme į mokyklų mokinių elgesio taisykles įtraukti ir atsakingo keliavimo principus, nuolat pabrėžiame, kad apie tai būtų kalbama ir per klasės valandėles. Iniciatyva neliko nepastebėta ir visuomeninių Gyvybės apdovanojimų organizatorių: mūsų projektas buvo nominuotas kategorijoje už jaunimo ugdymą atsakingam požiūriui į gyvybę“, – sakė Kėdainiuose viešėjęs M. Jonušas.

IMG_5127
Į susitikimą atvyko ir M. Jonušo klausėsi aktyvus krašto jaunimas. 

Vis dėlto, pašnekovas dar pastebi didelį visuomenės pasyvumą ir nenorą bendradarbiauti. Ypač – iš policijos pareigūnų pusės.

„Policija į visa tai žiūri pro pirštus ir gana vangiai – aš pasigendu artimesnio jų bendradarbiavimo. Esą pats kaltas, kad lipai į pakeleivingą automobilį ir nukentėjai. Labai kviečiu nubusti teisėtvarką – nes, pavyzdžiui, Justinos Šikšniūtės istorija (kuri buvo nužudyta pakeleivingo automobilio vairuotojo) iki šiol yra įstrigusi teisėsaugos girnose. Noriu pabrėžti, kad viso to reikia ne man, ne projektui – dirbti reikia visuomenei. Dar viena blogybė, kurią pastebiu, kad pačios nukentėjusios aukos bijo kalbėti, bijo pasmerkimo, nenori dalintis savo skaudžia tokio keliavimo būdo patirtimi“, – sakė jis.

Svečias aiškino, kad daug tokių atvejų, kai pakeleivingomis mašinomis keliaujantys žmonės būna apiplėšti, sumušti, jiems grasinta, iš jų tyčiotasi lieka taip ir neišaiškinti, o kaltininkai – nenubausti.

Kaip keliauti saugiai? M. Jonušas pabrėžia, kad pirmiausiai apskritai reikia nesėsti į nepažįstamo ar mažai pažįstamo žmogaus automobilį, neieškoti jokių tokių vairuotojų kontaktų socialiniuose tinkluose.

Bendrasis pagalbos centras (BPC) ir policija rekomenduoja užsirašyti vairuotojo duomenis, paviešintus socialiniame centre. Svarbu atėjus prie automobilio nusifotografuoti valstybinius numerius, sėsti ne į priekį, o į galą, jei turite išmanųjį telefoną, tada įjunkite vietos nustatymo funkciją, kuri leis matyti jūsų buvimo vietą.

„Reikia būti budriu ir stebėti, kur važiuojama. Svarbu tokiu išlikti nuo įsėdimo iki išlipimo. BPC dar rekomenduoja su savimi turėti degtukų – esą jais padegti automobilio saloną, sukelti viduje kuo daugiau dūmų ir taip atkreipti žmonių dėmesį. Tačiau jei aplink mus vien medžiai, kokios pagalbos galime tikėtis miške?“, – retoriškai klausė M. Jonušas.

reklama

Taip pat skaitykite