Kovo 7 d. 14 val. Kėdainių kultūros centre liaudiškų šokių grupė „Lankesa“ minės 55-erių metų kūrybinės veiklos sukaktį. Tądien kartu su jais švęs kolegos – kolektyvai iš Kėdainių, Truskavos, Panevėžio, Tauragės, Utenos ir Vilniaus.

Nulenkia galvą

Koncertai, repeticijos, šventės – tai euforija, kuri vienija lankesiečius.

Šešerius metus kolektyvui „Lankesa“ vadovaujanti Virginija Čereškienė-Beviršė pasakojo, kad šie šokėjai jos gyvenime atsirado tada, kai reikėjo pagelbėti sergančiai kolegei. Tačiau taip susiklostė gyvenimas, jog tai, kas buvo laikina, tapo nuolatiniu darbu, kuriuo ji kasdien džiaugiasi.

„Visada gyvenime dirbau su nuostabiais žmonėmis, kurie kolektyvą lanko be jokio atlygio, savo malonumui. Šokėjai geras emocijas dovanoja bendruomenei, žiūrovams. Po repeticijų visada jiems nusilenkiu ir padėkoju už dovanotą laiką. Mūsų šokėjai – labai gražūs, jaunatviški, energingi, gabūs, stiprūs, nes šokis yra jaunystės sparnai, eliksyras“, – sakė V. Čereškienė-Beviršė.

Dėkoja už darbą

Kai prieš ketverius metus vadovė po pertraukos sugrįžo dirbti su „Lankesos“ šokėjais, repeticijas lankė šešios poros. Dabar kolektyve jų yra dešimt.

V. Čereškienė-Beviršė vadovauja net trims šokėjų kolektyvams – Kėdainių „Lankesai“ ir „Volungei“, Vilniaus „Lendrūnui“.

„Džiaugiamės, kai pas mus ateina nauji žmonės. Smagu, kad mūsų šokėjų gretos neretėja ir gaila, jog kai kurie šokių turi atsisakyti dėl sveikatos bėdų. Dalyvaujame daugelyje festivalių, apžiūrų, koncertų. Kai žmonės „įsišoka“, jau nebenori išeiti. Noriu, kad mūsų žmonės šoktų, gerai ir kokybiškai leistų laiką. Kolektyvas darbštus, už tai jiems esu be galo dėkinga“, – kalbėjo V. Čereškienė-Beviršė.

Kviečia ateiti

Kėdainių kultūros centro liaudiškų šokių grupės „Lankesa“ vadovė kėdainiečius kviečia kovo 7 dieną atvykti į šventinį kolektyvo 55-ojo gimtadienio minėjimą.

„Šoksime mes, sulauksime svečių, kurių, tikiuosi, neišgąsdins koronavirusas. Labai laukiame atvykstant visų buvusių „Lankesos“ šokėjų. Tikrai bus graži ir smagi šventė“, – kviečia V. Čereškienė-Beviršė.

Kartu švenčia

„Lankesos“ kolektyve dvidešimt šokėjų – dešimt porų, iš kurių – trys šeimos. Į Kėdainių kultūros centre vykstančias repeticijas jie renkasi dukart per savaitę ir šokio žingsnelių mokosi apie porą valandų.

Bendra veikla taip suartino lankesiečius, kad jie kartu pažymi šventes, vardadienius, ypač Antanines, Jonines ir Onines, taip pat švenčia gimtadienius.

Kai kurie Kėdainių kultūros centro senjorų liaudiškų šokių grupės „Lankesa“ dalyviai šoka jau ne vieną dešimtmetį: Antanas Geičius – 30 metų, po 24 m. – Ona Ambrazevičienė, Natalija Sederavičienė, Jonas ir Danguolė Tumosos, Robertas Čimkus – 22 m., Česlovas Šliavas – 16 m., Liuda Angelina Gadeikienė – 14 m., po 13 m. – Vilius Sakalauskas, Irena Balsevičienė, Genovaitė Juknevičienė, Silvija Lazdauskienė – 10 m.

Mažiau kaip dešimtmetį šiame kolektyve sukasi Diana Gumuliauskienė, Algimantas Latvėnas, Birutė Nekrošienė, Kęstutis Nekrošius, Juozas Penikas, Romaldas Sutkus, Nijolė Ulevičienė, Arūnas Venslovas.

Aukščiausia vertybė

Vyriausias kolektyvo narys 70-metis Antanas Gečius „Lankesoje“ šoka beveik pusę savo gyvenimo – 30 metų. 1992-aisiais, būdamas 42-ejų, vyras atėjo šokti ir tai daro iki šiol.

Dešimt metų poroje šoka Antanas Geičius ir Genovaitė Juknevičienė.

„Atėjau jaunas, o čia tada šoko tokio amžiaus žmonės, kaip aš dabar. Tada buvau jauniausias „Lankesoje“, o mano kolegos – 60–70-mečiai, net 80-mečių šokėjų tada buvo. Šokti mėgau nuo jaunystės, nes užsiiminėjau gimnastika. Mėgau judėti. Man labai patiko šokti, todėl likau ilgam. Tiesa, tuomet ne tik šokau, bet dalyvavau ir kitoje veikloje – chore, etnografiniame ansamblyje“, – pasakojo A.Geičius.

Dešimt pastarųjų metų jis šoka su Genovaite Juknevičiene. Prieš tai aštuoniolika metų jis sukosi poroje su kita partnere.

„Mudu su Genute tinkame į porą. Manau, kad labai svarbu šokti su ta pačia partnere. Tuomet viskas eina lengvai. Labiausiai man įsimena susitikimai sus žmonėmis. Per repeticijas pasiginčijame, kelionėse padainuojam, pašokam. Man didžiausios vertybės – bendravimas ir šokis“, – kalbėjo A. Geičius.

Šokis į porą bendram gyvenimui suvedė Danguolę ir Joną Tumosas.

Kol kojos trepsės

Pasak šokių kolektyvo „Lankesa“ seniūnės O. Ambrazevičienės, į „Lankesą“ ją vilioja puikus kolektyvas, kuriame smagu leisti laiką.

„Mano tėvukas šoko, tai susigundžiau ir aš, o dabar nebegaliu išeiti. Kol kojos trepsės, tol šoksiu. Geras ūpas, savijauta ir sveikata mane traukia čia būti. Pirmiausia kiekvienoje repeticijoje sunkiai ir atsakingai dirbame, o po to bendraujame. Mus vienija kelionės, išvykos, koncertai. Ypač smagu šokti užsienyje, kur garsiname Lietuvą. Nepasakyčiau, kad šokti lengva, reikia išlieti nemažai prakaito, kad būtų geras rezultatas“, – sakė O. Ambrazevičienė.

Kiek turi sveikatos

Dar viena kolektyvo senbuvė Natalija Sideravičienė šypsosi, kad šokėjams sunku išsiskirti, nes juos vilioja repeticijos, koncertai, Dainų šventės.

Natalija Sederavičienė ir Robertas Čimkus sako, kad šokant būna visko – grindys įlūžta, partneris paslysta, krenta kepurės, prijuostės.

„Su O. Ambrazevičiene esame dalyvavusios net šešiose Dainų šventėse ir surinkusios visą kolekciją šių švenčių ženkliukų. Tikiuosi, kad nuvažiuosime ir į septintą Dainų šventę. Koncertai, repeticijos, šventės – tai euforija, rodos, kiek turėtum sveikatos, tiek ir šoktum dėl bendros šventinės nuotaikos, dėl bendro siekio populiarinti liaudies meną ir šokį“, – kalbėjo N. Sideravičienė.

Pyktis nesiderina

Kad šokis, repeticijos, koncertai yra šventė jų sielai, sako ir šokėjų pora Danguolė bei Jonas Tumosos. Šią porą bendram gyvenimui taip pat suvedė šokis.

Pasak O. Ambrazevičienės ir J. Peniko, kolektyvą vienija repeticijos, koncertai, kelionės.

„Susipažinome darbo ir poilsio stovykloje šokdami valsą. Pajutau, kad valsas tiesiog sklinda iš mūsų. 25-tus metus šokame „Lankesoje“, 45-erius metus gyvenime esame pora. Mes nesipykstame, kartais pasiginčijame. Pyktis ir šokis nesiderina. Namuose mudu nerepetuojame, kartais tik savo malonumui linijinius šokius pašokame“, – pasakojo D. Tumosienė.

Apie kolektyvą

1965 metais buvo įkurta Kėdainių kultūros centro pagyvenusiųjų liaudiškų šokių grupė „Lankesa“.

Pirmoji kolektyvo vadovė – Stasė Viržonienė, po jos vadovavo Janina Matulienė, Reda Gruzdienė, Paulius Gruzdys, Genutė Dzikienė, Virginija Čereškienė, nuo 1980 iki 2016 – Irena Šukienė. Nuo 2016-ųjų iki šiol su kolektyvo šokėjais vėl dirba V. Čereškienė- Beviršė.

Nuo 1980 m. kolektyvas buvo visų rajono, Lietuvos ir Pasaulio lietuvių dainų švenčių dalyvis.

1985 m. – Respublikinės dainų šventės konkurse pelnytas Geriausio kolektyvo vardas.

Nuo 2004 m. „Lankesos“ šviesaus atminimo vadovės Irenos Šukienės iniciatyva Kėdainių kultūros centre ir jo skyriuose vyksta tautinių šokių festivalis „Kaziūnės suktinis“.

2009 m. – Lietuvos liaudies kultūros centro Choreografijos nominacijų skyrimo komisija metų nominaciją „Geriausia suaugusiųjų šokių grupė ir jos vadovas“ skyrė „Lankesai“ ir jos tuometinei vadovei I. Šukienei.
2010 m. kolektyvui įteiktas garbės, pripažinimo ir įvertinimo ženklas „Aukso paukštė“.

Šis kėdainiečių kolektyvas yra daugkartinis Lietuvos suaugusiųjų liaudiškų šokių grupių ir ansamblių tradicinių varžytuvių „Pora už poros“ prizinių vietų laimėtojas.

„Lankesa“ koncertavo Estijoje, Latvijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Italijoje, Ukrainoje, Slovakijoje.

Šokėjai yra aktyvūs rajono švenčių, įvairių renginių, festivalių, respublikinių ir tarptautinių konkursų dalyviai.