Šių metų balandžio pabaigoje VšĮ Leidybos idėjų centro išleistas autobiografinių apybraižų rinkinys „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“ yra unikali, Lietuvoje pirmą kartą leidžiama tokio pobūdžio knyga, skirta jauniesiems Lietuvos talentams suburti. Jie – tautos ateitis, Lietuvos kūrėjai, tobulintojai, puoselėtojai. Jie – būsimieji šalies vadovai, mokslininkai, menininkai, sportininkai ir visuomenininkai, ateities lyderiai, ne tik kursiantys savo verslus, bet ir tapsiantys geriausiais ir geidžiamiausiais darbuotojais.

Knygoje „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“ iš pusšešto šimto gabiausių Lietuvos mokinių 14 yra Kėdainių miesto ir rajono mokyklų auklėtiniai.

Knygoje „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“ iš pusšešto šimto gabiausių Lietuvos mokinių 14 yra Kėdainių miesto ir rajono mokyklų auklėtiniai.

Didžiąją knygos dalį sudaro autentiškos gabiausių Lietuvos mokinių autobiografinės apybraižos – jų net 569. Iš pusšešto šimto gabiausių Lietuvos mokinių 14 yra Kėdainių miesto ir rajono mokyklų auklėtiniai.

Vienuolikmečio kolekcijoje – 11 medalių

Apybraižose vaikai pasakoja apie savo šeimas, mėgstamiausias pamokas, pasiekimus, autoritetus, dalijasi savo svajonėmis ir Lietuvos vizija po dešimtmečio. Vaikų pasakojimai išties įdomūs ir spalvingi, kupini svajonių ir ryžto tas svajones įgyvendinti. Štai Kėdainių Juozo Paukštelio pagrindinės mokyklos mokinys Titas Kalina dar tik vienuolikmetis, tačiau autobiografijoje berniukas pasakoja, kad nuo 2010 m. yra sukaupęs jau apie 50 medalių ir 20 taurių, pelnytų šalies ir tarptautinėse dziudo varžybose. „Labiausiai man įsiminė varžybos Rygoje (Latvija). Jose prieš finalinę kovą patyriau stiprią rankos traumą, tačiau, nepaisant skaudančios rankos, išėjau ant tatamio ir grūmiausi. Visiškai nedaug trūko iki laimėjimo, bet aš dar kartą užsigavau tą pačią ranką ir tėčiui teko mane nunešti nuo tatamio. Mama man vėliau sakė, kad jai buvo labai skaudu matyti skausmo iškreiptą mano veidą, bet kartu ji labai didžiavosi mano ištverme, kantrybe, užsispyrimu. Žiūrovai mane laikė nugalėtoju, palydėjo aplodismentais“, – prisimena berniukas.

Suviliotas akordeono

 Akordeono virtuozas Povilas Neliupšis pakliuvo į talentingiausiųjų vaikų sąrašą.

Akordeono virtuozas Povilas Neliupšis pakliuvo į talentingiausiųjų vaikų sąrašą.

Dar vienas Kėdainių talentas – Povilas Neliupšis. Kėdainių „Aušros“ sveikatinimo ir sporto pagrindinėje mokykloje ir Kėdainių muzikos mokykloje besimokantis berniukas groja akoredeonu ir pelno prizines vietas ne tik šalies, bet ir tarptautiniuose akordeonistų konkursuose. 2012 m. tarptautiniame jaunųjų akordeonistų konkurse „Ascoltate 2012“ Kaune jis laimėjo 2-ąją vietą, tarptautiniame akordeonistų festivalyje „Akordeon Art“ Sarajeve (Bosnija ir Hercegovina) – 1-ąją vietą, 2013 m. XXXVIII tarptautiniame akordeonistų konkurse Puloje (Kroatija) – 1-ąją vietą, VII tarptautiniame akordeonistų festivalyje-konkurse „Italia Award“ Pineto mieste (Italija) – didįjį prizą, 2014 m. tarptautiniame akordeonistų konkurse Sione (Šveicarija) – 1-ąjį prizą. „Labiausiai turbūt įsiminė mano pirmasis konkursas užsienyje – Bosnijoje ir Hercegovinoje, kur grojau didelėje klasėje. Įspūdingiausia buvo, kai susipažinau su garsiu kompozitoriumi Franku Andželiu. Jis man padovanojo savo kompaktinę plokštelę su autografu, visas konkurso dienas su manimi sveikinosi. Beje, po Ludviko Beiero koncerto jis mane supažindino su juo ir pakvietė nusifotografuoti. Man tai labai įsiminė“, – įspūdžiais dalijasi jaunasis muzikantas.

Laiko užtenka viskam

Kėdainių šviesiosios gimnazijos mokinys Povilas Budrys – aktyvus visuomenininkas. 2013–2014 mokslo metais jis buvo gimnazijos prezidentas, aktyviai dalyvauja rajono ir Lietuvos mokinių veikloje: yra Kėdainių rajono mokinių tarybos narys, Kėdainių rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos narys, Lietuvos mokinių parlamento narys, Lietuvos moksleivių sąjungos narys ir asociacijos „Išvien“ narys, tapo asociacijos pirmininku. „Patirtis, kurią įgyju dalyvaudamas įvairių mokinių organizacijų veikloje, manau, ateityje man tikrai pravers. Be to, ši visuomeninė veikla man patinka, teikia gerų emocijų ir yra svarbi, naudinga ne tik man, bet ir visiems Lietuvos mokiniams. Apskritai, į Lietuvos ateitį žvelgiu šviesiai: manau, šalies valdžioje bus daug protingų, jaunų ir inovatyvių idėjų turinčių žmonių“, – optimistiškai autobiografijoje pasakoja Povilas.

Knygoje – pasižymėję vaikai

Šioje knygoje subūrėme vaikus, apdovanotus įvairiose mokslo ir meno olimpiadose bei konkursuose, pelniusius prizus sporto varžybose, tuos, kuriais didžiuojasi ne tik tėvai, mokyklų vadovai, draugai, bet ir visos Lietuvos piliečiai. Esame tikri, apie juos po 20 ar 50 metų skaitysime vadovėliuose ir enciklopedijose. Tikime, kad ši knyga taps unikaliu dokumentu, kuriame įamžinta iškilių Lietuvos kūrėjų kelio pradžia. Džiugu pastebėti, kad didžioji dauguma knygoje aprašomų vaikų savo ateitį nori kurti Lietuvoje, o planuojantys studijuoti užsienyje patirties pasisėmę svetur žada grįžti į tėvynę. Dauguma šių mokinių yra socialiai atsakingi, juos jaudina emigracijos problema ir jie pasiryžę ją spręsti“, – pasakojo knygos redaktorė Vaiva Markevičiūtė. Pasak redaktorės, visiems autobiografinių apybraižų autoriams labai svarbi šeima, ji jiems – viena pagrindinių vertybių ir gyvenimo orientyrų. „Dažnas knygos herojus, paklaustas, ką laiko savo autoritetu, įvardija savo tėtį ar mamą. Kai kurie vaikai, pasakodami apie savo šeimą, užsimena, kad kitoje tokio pobūdžio knygoje tikisi pamatyti ir savo jaunesniojo brolio ar sesės biografiją“, – šypsosi V. Markevičiūtė.

Nepamirštos ir talentų kalvės

Be autobiografijų knygoje pateikiamos Lietuvos mokinių pasiekimų nacionalinėse mokslo ir meno olimpiadose bei tarptautinėse sporto varžybose apžvalgos. Taip pat pristatomos mokymo įstaigos, kolektyvai ir organizacijos, kurios kasdieniu savo darbu užtikrina, kad jaunieji Lietuvos talentai galėtų atskleisti ir tobulinti savo gabumus. Ši talentų kalvė – tai sėkmingos valstybės pamatas. Knygoje dėmesys skiriamas ir talentų arenai – svarbiausiems moksleivių konkursams ir organizacijoms, kuriose savo išskirtinius gebėjimus mokiniai gali parodyti jau dabar.

Nepamiršti ir talentų draugai, savo veikla padedantys jaunuoliams siekti pačių didžiausių aukštumų. Knyga užbaigiama savotiška Lietuvos gimnazijų garbės lenta, kurioje skelbiami geriausių mokinių penketukai ir šių mokinių mokytojai. Šioje garbės lentoje – ir Kėdainių „Atžalyno“ gimnazija, Kėdainių šviesioji gimnazija, Kėdainių rajono Akademijos gimnazija, Kėdainių rajono Josvainių gimnazija, Kėdainių rajono Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazija, Kėdainių rajono Šėtos gimnazija.

Talentams neabejingi autoritetai

Jauniesiems talentams neabejingi ir žymūs šalies žmonės. Knygoje visokeriopos sėkmės jiems linki Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, kultūros ministras Šarūnas Birutis, švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis ir būrys Lietuvai nusipelniusių, jaunuoliams sektinu pavyzdžiu ir autoritetu esančių žmonių, tai – Lietuvos Respublikos Seimo narė Agnė Bilotaitė, mobiliųjų programų platinimo bendrovės „GetJar“ ir rizikos kapitalo fondo „Nextury Ventures“ įkūrėjas Ilja Laurs, operos solistas Edgaras Montvidas, ledo ritulininkas Dainius Zubrus ir kiti. „Ši knyga kartu yra įsipareigojimas. Lietuvos ateities lyderių ugdymas – tai ne tik pilietiškų tėvų, atsidavusių mokytojų ir trenerių atsakomybė. Mes visi privalome padėti vaikams atsiskleisti, tobulinti savo sugebėjimus. Turime sudaryti sąlygas jaunuoliams tapti daug darančiais Lietuvos lyderiais“, – specialiai knygai „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“ rašo Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Jaunuosius Lietuvos sportininkus, kūrėjus, visuomenininkus ir mokslininkus rekomendavo Lietuvos bendrojo lavinimo ir meno mokyklos, sporto centrai, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, mokinių organizacijos, užsienyje esančios lietuvių mokyklos, kitos įstaigos. Biografijos spausdintos gavus tėvų leidimą.