Šios savaitės pradžioje Kėdainių rajoną sukrėtė pranešimas apie dingusią 11-metę mergaitę, kuri, išėjusi iš namų 7 valandą ryto, turėjo vykti į gimnaziją, tačiau mokykloje nepasirodė.

Penktokės pasigesta dar autobusų stotelėje, iš kurios ji kartu su kitais vaikais mokykliniu autobusu važiuodavo į gimnaziją. Apie tai to paties kaimo mergaitės informavo mokytojus, šie pranešė direktoriui. Gimnazijos vadovas pats paskambino policijai, o tuomet sustiprintos pareigūnų pajėgos ėmė šukuoti visą kaimą ir aplinkines vietoves, bandydami rasti dingusiąją. Paieškos truko iki sutemų. Tik apie 17 val. mergaitė buvo surasta prie namų esančioje malkinėje. Po šio įvykio imta analizuoti, kas nutiko, kad 11-metė vietoj to, kad važiuotų į mokyklą, net 10 valandų šaltyje slėpėsi už malkų. Surengtas ne vienas atsakingų asmenų posėdis, deja, į kai kuriuos klausimus atsakymų kol kas nėra.

Ar kaltos patyčios?

Nors viešojoje erdvėje pagrindine tokio 11-metės elgesio priežastimi įvardintos patyčios,  gimnazijos, kurioje mokosi mergaitė, vadovas sako, kad surinkti duomenys byloja ką kitą – tų priežasčių, ko gero, yra ne viena, ir nemažai jų susiję ne su mokykla.

„Antradienio rytą gimnazijoje įvyko krizių valdymo komandos posėdis, kuriame dalyvavo ir savivaldybės atstovai, ir mergaitės mama, taip pat buvo pakviesta dalyvauti mama berniuko, kuris buvo įvardintas kaip galimas patyčių sukėlėjas.

Niekas neneigia, kad berniukas tikrai turi elgesio problemų – tai patvirtina specialistų pateikta išvada, su berniuku dirbama nuolatos, tačiau tiek krizių komandos nariai, tiek berniuką ugdantys mokytojai vieningai akcentavo, kad šis vaikas neturėjo beveik jokio tiesioginio kontakto su mergaite. Pedagogai atmeta patyčių priežastį. Manome, kad įvykį sąlygojo kiti dalykai, turime duomenų, kad buvo su draugėmis tam tikri konfliktai, galbūt tai yra susiję ir su šeima, nes vis kyla klausimas, kodėl mergaitė slėpėsi ne namuose? Yra ir kitų klausimų, kuriuos turi nagrinėti Vaiko teisių apsaugos skyrius, galbūt ir policija, nes yra tam tikrų neaiškumų“, – atvirai apie neeilinę situaciją kalba gimnazijos direktorius.

Rajono savivaldybės švietimo skyriaus vedėja Vilma Dobrovolskienė sako neabejojanti gimnazijos specialistų profesionalumu, esą mokykloje patyčių prevencijos programa vykdoma ne popieriuje, o praktikoje, tai daroma nuolatos, dirba stipri psichologė ir krizių valdymo komanda, kuri iškart sureagavo į mergaitės dingimą ir deda pastangas išsiaiškinti situaciją.

„Buvome nuvykę į gimnaziją, kalbėjomės su komanda. Tai tikrai savo darbą išmanantys žmonės. Direktorius yra atviras, nevengia dalytis informacija. Vyksta tyrimas, kuris galbūt padės rasti atsakymus į visus klausimus.

Jei kalbėtume apie patyčias apskritai – tai jos tikrai egzistuoja, pradedant nuo Seimo, aukščiausių vadovų ir baigiant šeimomis. Tai ateina iš suaugusiųjų. Pažiūrėkite, kad dedasi viešojoje erdvėje. Signalų apie patyčias iš rajono mokyklų tikrai sulaukiame. Jei įvyksta koks krizinis atvejis, pagal krizių valdymo algoritmą mokyklos atsakingas asmuo turi pranešti apie įvykį steigėjui. Tada mes reaguojame, kalbamės, vyksta stebėjimas, suteikiame pagalbą, kuri tuo metu yra reikalinga mokyklai ir šeimai.

Vakar turėjome susitikimą su visų rajono švietimo įstaigų vadovais, kuriems dar kartą priminta apie krizių valdymo schemas, pateiktos rekomendacijos, kaip reikia elgtis panašiais atvejais, akcentavome aktyvios ir nuolatinės patyčių prevencijos mokyklose svarbą.

Šiuo atveju dar nėra duomenų, kad būtent patyčios nulėmė mergaitės dingimą“, – trečiadienio rytą sakė savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja V. Dobrovolskienė.

Kokia pagalba teikiama?

„Psichologinė pagalba teikiama tiek 11-metės šeimai, tiek ir mergaitėms, kurios pranešė apie draugės dingimą, dėl to pergyveno. Lygiagrečiai dirbama ir su kitais moksleiviais, tam, kad į mokyklą sugrįžusi mergaitė nepatirtų papildomo streso. Mums svarbu išsiaiškinti, ar ji pasiruošusi ateiti į mokyklą, psichologė teikia pagalbą ir su mergaite bei jos šeima dirbs tiek, kiek reikės.

Visai gimnazijos bendruomenei linkėčiau sutelktumo, kalbėjimosi, įsiklausymo, pozityvumo, nes visi mes žmonės, mums svarbus santykis su kitais. Jei neįsiklausome vieni į kitus, tada atsitinka įvykiai, kurie skaudžiai paliečia visus“, – būti supratingais visus ragina gimnazijos vadovas.

Vaikai turi žinoti, kur gali kreiptis pagalbos

Vaikai ir paaugliai, kaip ir suaugusieji, taip pat susiduria su įvairiausiais sunkumais. Svarbu žinoti, kad iškilus problemoms ar tai mokykloje, ar namie, nepilnamečiai gali kreiptis pagalbos ir ji jiems bus suteikta.

Jei vaikai nenori kreiptis į savo tėvus, įtėvius ar globėjus, jie apie savo baimes, patiriamą smurtą, patyčias ar kitokias negeroves gali pasikalbėti su mokyklose dirbančiais psichologais, socialiniais pedagogais, klasių auklėtojais.

„Kiekviena mokykla turi pasitvirtinusi tvarką ir schemas, pagal kurias dirba Krizių valdymo komandos. Jei mokykla neturi psichologo, dėl pagalbos vaikui galima kreiptis į Kėdainių švietimo pagalbos tarnybos specialistus“, – teigia rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Vilma Dobrovolskienė.

Į Kėdainių švietimo pagalbos tarnyboje (Josvainių g. 40) dirbančią psichologę Arūnę Jakutienę galima kreiptis tel. 8 347 51 346 arba el. p. a.psichologe@gmail.com.

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre dirbantys psichologai taip pat yra pasiruošę padėti vaikams ir jų tėveliams spręsti iškylančias problemas. Paskambinus vaikų arba suaugusiųjų registratūros numeriais (8 347 61 555, 8 347 61 314) galima užsiregistruoti konsultacijai. Siuntimo nereikia. Į pirmąjį vizitą prašoma atvykti su tėvais ar globėjais, vėliau, jei yra poreikis, specialistas gali dirbti tik su vaiku.

Pagalba teikiama ir anonimiškai

Vaikai iki 14 metų kartu su tėvais ar globėjais dėl psichologinės pagalbos dar gali kreiptis į Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biurą (tel. 8 347 57 186, el. p. kedainiai.biuras@yahoo.com). Pagalba teikiama anonimiškai, neprašant pateikti asmens duomenų.

Vyresni nei 14 metų paaugliai ir jaunuoliai iki 29-erių metų gali kreiptis į jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorių (tel. 8 614 97 108, el. p. 123padekman@gmail.com) be suaugusiųjų. Nemokamos ir anonimiškos konsultacijos jaunimui teikiamos ir nuotoliniu  būdu. Darbo laikas I-IV nuo 13.30 iki 16 val.

Veikia pagalbos linijos

Jei susidūrei su sunkumais, nesutari su draugais, tėvais ar mokytojais, patiri prievartą, patyčias, jautiesi vienišas ir nori su kuo nors pasikalbėti, kreipkis į „Vaikų liniją“, kuri vaikams ir paaugliams teikia nemokamą pagalbą telefonu, laiškais ir internetiniais pokalbiais. Kreipiantis nereikia prisistatyti, viskas yra konfidencialu, tai reiškia, kad niekas nesužinos, kad su mumis bendravai ir apie ką kalbėjai.

Nemokamas telefono numeris 116 111. Pagalba internetu http://www.vaikulinija.lt

Dirbama kasdien nuo 11 iki 23 val. Pokalbiai internetu nuo 17 iki 23 val.

Gali kreiptis ir suaugusieji, norėdami pranešti apie pažeidžiamas vaikų teises arba pasikonsultuoti saugaus bendravimo internete klausimais.

Lietuvoje veikia ir „Jaunimo linija“. Jei tau yra sunku – susisiek su mumis bet kurią dieną, bet kuriuo paros metu.

Nelik vienas – esame tam, kad išgirstume tave. Žinome, kad pokalbis padeda.

Skambink nemokamu numeriu 8 800 28 888 arba nuo 18 iki 24 val. prisijunk prie tiesioginių pokalbių internetu www.jaunimolinija.lt/.

Specialistai pataria problemas spręsti iš karto, nelaukti, kol jų prisikaups ir taps dar sunkiau su jomis susitvarkyti. Kreipkitės pagalbos, nebijokite. Žinokite, kad savo bėdoje jūs nesate vieni.

„Kėdainių mugės“ inf.