Vis daugiau Lietuvos gyventojų dėl kankinančios nemigos ir prastos miego kokybės skuba į vaistines ieškodami pagalbos. Pranešime spaudai „Camelia“ vaisti­ninkė Greta Šimkė sako, kad šių negalavimų priežasčių daugybė, tačiau didžioji dalis – išprovokuotos žmonių klaidų. Tai reiškia, kad problemas galima išspręsti pakeitus neigiamą įtaką miego kokybei darančius įpročius.

„Miego sutrikimams atsirasti įtakos turi ne tik amžius, triukšmas, šviesa, laiko juostos pokyčiai, tačiau ir klaidingi mūsų įpročiai. Tai didelis kofeino vartojimas ir fizinis aktyvumas, ypač vakare, įsiaudrinimas prieš miegą, persimiegojimas ar persivalgymas. Miego problemos gali kamuoti ir dėl netinkamo tam tikrų vaistų vartojimo laiko, žinių klausymo, veiksmo/siaubo filmų žiūrėjimo vakarais, naudojimosi telefonais, kompiuteriais ar kitais, mėlyną šviesą spinduliuojančiais prietaisais prieš miegą“, – sako G. Šimkė.

Vaistininkė priduria, kad miego sutrikimai taip pat gali kamuoti tuos, kurie yra persirgę COVID-19, patiria stresą ir nerimą, jaudindamiesi dėl darbo, pajamų, sveikatos ar kitų dalykų.

Pacientų skundai – patys įvairiausi

Anot G. Šimkės, žmonės turi pačių įvairiausių nusiskundimų, susijusių su prasta miego kokybe.

G. Šimkė sako, kad konsultuodama pacientus pirmiausia prašo jų įvardyti, kokia priežastis gali turėti įtakos miego kokybei, ir rekomenduoja pasistengti ją pašalinti ar pakoreguoti įpročius.

„Paciento, kamuojamo nemigos, paprašiau trumpai apibūdinti tai, kaip atrodo jo diena. Išgirdau, kad jis dienos metu geria daug kavos ir energetinių gėrimų, norėdamas atsikratyti kamuojančio mieguistumo, po įtemptos darbo dienos vakarais lankosi sporto klube, o prieš pat miegą vakarieniauja. Pasiūliau pacientui pakoreguoti dienos ritmą – sportuoti ryte prieš darbą, vakarieniauti ne vėliau kaip 3 valandas prieš miegą, rinktis lengvai virškinamą maistą, vakare užsiimti ramia veikla arba rinktis pasivaikščiojimą gryname ore“, – sako vaistininkė.

9 patarimai, kaip spręsti miego problemas

Pasak G. Šimkės, norėdami pagerinti miego kokybę, turėtumėte vadovautis šiais patarimais:

1. Daugiau laiko praleiskite gryname ore, o fiziškai aktyvūs stenkitės būti pirmoje dienos pusėje.

2. Bent valandą iki miego nesinaudokite elektronikos prietaisais ir telefonais.

„Svarbu, kad patalpoje, kurioje bandote užmigti, būtų tylu ir tamsu. Tamsa yra būtina melatonino – organizme gaminamo endogeninio hormono, dar vadinamo nakties arba tamsos hormonu – išsiskyrimui“, – sako vaistininkė.

3. Rinkitės lengvai virškinamą vakarienę. Taip pat svarbu neiti į lovą alkanam – tuščias skrandis gali trukdyti užmigti.

4. Venkite stresinių situacijų, o patyrę neigiamas emocijas pasistenkite atsipalaiduoti.

5. Atsisakykite žalingų įpročių: meskite rūkyti ir nevartokite alkoholio. Moksliniais tyrimais įrodytas ryšys tarp rūkymo, alkoholio ir sunkumų užmigti, prabudimų naktį bei trumpėjančios gilaus miego stadijos.

6. Negerkite vėlai vakare kraujagysles plečiančių vaistų. Jie suaktyvina kraujotaką, todėl gali būti sunku užmigti. Problemą išspręsite, jeigu pakoreguosite vaistų vartojimo laiką.

7. Išmėginkite aromaterapiją, pavyzdžiui, levandų eterinį aliejų.

„Aliejų galima garinti įlašinus jo į difuzorių, į vandenį, kai gulite vonioje, ar ant pagalvės. Jis padeda nusiraminti ir atsipalaiduoti“, – pataria vaistininkė.

8. Stenkitės kasdien atsigulti ir atsikelti tuo pačiu metu. Kūnui prisitaikius prie miego ir kėlimosi grafiko, bus lengviau užmigti ir pabusti kiekvieną dieną panašiu metu.

9. Praktikuokite meditaciją, jogą, kvėpavimo pratimus. Meditacija gali padėti padidinti melatonino kiekį, joga bei tinkami kvėpavimo pratimai atpalaiduoja kūną ir sumažina susikaupusią įtampa.

Jeigu pakoregavę gyvenimo būdą miego problemų neišspręsite, vertėtų išbandyti maisto papildus, kurie gali padėti.