Ona – nuo seno žinomas ir bene populiariausias moteriškas vardas Lietuvoje. Tad ne veltui Oninės,  kurios švenčiamos liepos 26-ąją, dažnoje bendruomenėje yra svarbi ir populiari šventė, sutraukianti daug žmonių. 

 Labūnaviškiai visi kartu dalinosi ir valgė ruginę duoną.

Labūnaviškiai visi kartu dalinosi ir valgė ruginę duoną.

Kaip ir kasmet, Onų varduvės paminėtos ir Labūnavoje. Šventės metu bendruomenė pasveikino šio vardo turėtojas, taip pat buvo prisiminti papročiai ir tradicijos, kurių tądien laikydavosi mūsų protėviai. Juk Oninės nuo seno švęstos ir kaip pabaigtuvių bei naujojo derliaus šventė.
„Mūsų bendruomenėje tradicija paminėti Oninių vardines gyvuoja jau apie 50 metų, o Oninių atlaidai Labūnavoje vyksta gal jau ir daugiau nei šimtą metų. Šventė sutraukia ne tik miestelio, bet ir apylinkių gyventojus. Šiuo metu mūsų apylinkėse gyvena 9 Onutės – visos, kurios atvyko į šventę, buvo gražiai pasveikintos bendruomenės vardu. Džiaugiamės, kad turime ir ilgaamžę, 85 metus skaičiuojančią, moterį, turinčią šį vardą“, – sakė Labūnavos bendruomenės centro vadovas Rytas Kretavičius. Tiesa, jis prisipažino kiek apgailestaujantis, kad tarp jaunesnių moterų šio gražaus ir prasmingo vardo nešiotojų nėra. „Žinoma, kad pasigendame mažųjų Onučių“, – sakė jis.

Labūnavos bendruomenės centro vadovas R. Kretavičius visos bendruomenės vardu sveikino šiose apylinkėse gyvenančias Onutes.

Labūnavos bendruomenės centro vadovas R. Kretavičius visos bendruomenės vardu sveikino šiose apylinkėse gyvenančias Onutes.

onines_1520

Tačiau yra ir kuo pasidžiaugti – pasak vadovo, šiuo metu Labūnavos bendruomenėje yra apie 200 veiklių narių, yra susiformavęs stiprus narių branduolys, prisidedantis prie miestelio gyvenimo gyvinimo, švenčių organizavimo.
„Labai norime padėkoti Kėdainių rajono savivaldybei, parėmusiai ir prisidėjusiai prie šio renginio organizavimo. Taip pat noriu padėkoti ir Onutėms, atėjusioms į šią šventę – jos tikrai papuošė šį renginį. Linkime joms visa ko geriausio, žinoma, stiprios sveikatos ir gerų ateinančių metų“, – sakė R. Kretavičius.

Sena Oninių tradicija – kepti ir ragauti ruginę duoną.

Sena Oninių tradicija – kepti ir ragauti ruginę duoną.

Labūnaviškiai šventė ir džiaugėsi puikia vasaros švente ilgai ir nuoširdžiai – be apylinkių Onų pagerbimo šventės, buvo prisiminti ir lietuvių liaudies papročiai. Nuo seno Oninės buvo laikomos ir rugiapjūtės pabaiga, tad jokia Oninių šventė nepraeidavo be ruginės duonos kepimo ir valgymo. Ruginė duonelė – nuo senovės pagrindinis lietuvio valgis, tad labūnaviškiai draugiškai pasidalijo po pačių keptos duonos riekę tam, kad visi ateinantys metai būtų skalsūs ir vaisingi.
Yra žinomi taiklūs Oninių liaudiški apibūdinimai: „Šventa Ona – duonos ponia“, „Ateina Onutė su šviežia duonute“, „Šventa Ona – gera žmona: aptepa duoną su smetona“.
Po Oninių dienelės trumpyn – darbeliai mažyn. Palyginti su Joninėmis, diena jau sutrumpėjusi maždaug valandą.

Panašios naujienos