Paskutinė šių metų kovo diena ilgam įsirėžė Karūnavos kaime (Josvainių sen.) ūkininkaujančios Ramunės Ugianskienės šeimos atmintin – tądien užsidegė jų turimas šiltnamis. Tačiau ne tai buvo baisiausias momentas – į liepsnas puolusiam ir jas gesinusiam sutuoktiniui Aleksandrui sušlubavo sveikata – sustreikavo širdis. Manęs, kad visa tai – tik didžiulio streso dėl gaisro padarinys, vyras atsisakė greitosios medicinos pagalbos specialistų apžiūros.

Tačiau vyriškai tąkart besidarbavusios ugniagesių gelbėtojų pamainos vado Sauliaus Meleškos įkalbėtas, vyriškis nusileido ir sutiko būti apžiūrimas medikų. Ir tik tada paaiškėjo, kad jį buvo ištikęs infarktas. „Laimė nelaimėje, taip galiu apibūdinti mūsų situaciją. Gydytojai sakė, kad, jei ugniagesiai bei medikai nebūtų įkalbėję vyro važiuoti į gydymo įstaigą, nežinia, kaip čia viskas būtų šiandien. Galbūt šis gaisras ir gyvybę išgelbėjo…“ – sunkiai rinkdama žodžius kalbėjo R. Ugianskienė.

Puolė tiesiai į ugnį

Pranešimas apie gaisrą bendruoju pagalbos telefonu gautas kovo 31-ąją, sekmadienį. Atvykus ugniagesiams, atvira liepsna jau degė 20×15 m šiltnamis, dengtas polietileno plėvele. Jame ūkininkavimu besiverčianti šeima augino įvairius gėlių, daržovių daigus. Augalai yra pagrindinis šeimos pragyvenimo šaltinis.

„Buvo labai graži diena, tiesa, vėjuota. Apsižiūrėjom viską šiltnamyje, savo augaliukus. Buvom nuo darbų išvargę ir nusprendėme porą popiečio valandėlių pagulėti, atsipūsti. Tik staiga pakeliu akis ir pro miegamojo langą pamačiau juodus dūmus. Viskas pasidarė aišku“, – tos dienos įvykius prisiminė R. Ugianskienė ir pridūrė, kad tik išbėgę į kiemą sutuoktiniai pamatė liepsnas jau gesinantį kaimyną Vidą Karkauską. Drąsus senukas puolė į patį ugnies epicentrą. Gaisrą padėjo gesinti ir kitas, kiek tolėliau gyvenantis kaimynas – Ramūnas Nekrošius.

Šeima bei kaimynai labai jaudinosi, kad itin vėjuotą dieną liepsnos nuo šiltnamio nepersimestų į gretimai stovintį ūkinį pastatą, kuriame laikomos avys. O tvartas stovi visai greta gyvenamojo pastato, todėl dar iki atvykstant ugniagesiams, žmonės patys, kuo galėjo, puolė gesinti šėlstančią stichiją.

Šeima bei kaimynai labai jaudinosi, kad itin vėjuotą dieną liepsnos nuo šiltnamio nepersimestų į greta stovintį ūkinį pastatą, kuriame laikomos avys. O tvartas stovi visai greta gyvenamojo pastato, todėl, dar iki atvykstant ugniagesiams, žmonės patys, kuo galėjo, puolė gesinti šėlstančią stichiją. Moteris pasakojo, kad juodi, tumulais virstantys dūmai buvo matomi iš labai toli.

Numalšinus liepsnas, sudegė viduje buvę stelažai su gėlių daigais, gėlės (kalijos), medinės šiltnamio gegnės, nuo karščio išsilydė polietileno plėvelė.

Žavėjosi ugniagesių darbu bei jautrumu

Tačiau darbšti šeima po truputį atsitiesia – naujai užsidengė šiltnamį, augina naujus daržovių daigus, nusipirko ir dūmų detektorių, kuriuos sukabino ne tik ūkiniuose pastatuose, bet ir gyvenamajame name.

„Ačiū kaimynams bei ugniagesiams, padėjusiems užgesinti gaisrą. Be jų mes patys niekaip ugnies nebūtume sustabdę. Gelbėtojų dėka pavyko išsaugoti nemažai šiltnamyje augusių gėlių bei daržovių sėjinukų. Pirmą kartą teko stebėti ugniagesių darbą iš labai arti, todėl labai maloniai nustebau dėl jų dedamų pastangų gesinant ugnį, drąsos, kažkokios vidinės ramybės, nuoširdžios užuojautos ir jautrumo mūsų nelaimei.

Jie – tikri, žmogiški pareigūnai, o ne akmeninių veidų bei emocijų asmenys“, – pagyrų ugniagesiams negailėjo pašnekovė. Tąkart iš Kėdainių atvažiavo S. Meleškos vadovaujama ugniagesių pamaina: Vidmantas Reinartas, Edvinas Rakauskas, Donatas Gaulius, Tomas Stravinskas.

Darbšti, Karūnavoje ūkininkaujanti šeima po gaisro beveik atsitiesė – naujai sukaltas bei uždengtas šiltnamis, auginami nauji daržovių daigai.

Dūmų detektoriai – būtini!

Moteris bei jos šeima teigė esantys ypač dėkingi ir medikams, kurie taip pat įkalbinėjo Aleksandrą vykti į gydymo įstaigą.

„Gaisro metu vyras pasijautė blogai, iš didelio streso jis net nepajuto, kad sustreikavo širdis. Mes net nepagalvojome, kad kas nors gali būti taip rimta. Tačiau ugniagesių pamainos vadas iškvietė greitąją ir už parankės vyrą nuvedė link atvažiavusio greitosios automobilio.

Greitosios medicinos pagalbos slaugytoja Vesta Vilčinskienė vyrą labai gražiai įkalbinėjo kartu vykti į Kėdainius. Priimamajame gydytojai vyrui nustatė diagnozę – infarktas. Teko iš karto važiuoti į Kauno klinikas“, – tos dienos įvykius pasakojo R. Ugianskienė. Po to sekė gydytojų priežiūra bei gydymas, reabilitacija.

Ir tik dabar, po įvykusio gaisro, šeima įsitikino, kokie svarbūs yra dūmų detektoriai.

„Jei nors vienas jų būtų užkaukęs, į gaisrą būtume sureagavę žymiai greičiau. Todėl jau dabar esame įsigiję ne vieną detektorių ir juos sudėjome į visus pastatus, kur yra tikimybė, kad gali kilti gaisras. Prieš tai, tik išgirdę, kad atsirado prievolė įsidėti dūmų detektorius, žiūrėjome gana skeptiškai, nes manėme, kad tai visiškai nebūtina. Mūsų skaudi patirtis parodė, kad dūmų detektoriai yra reikalingi ir būtini kiekviename name, pastate. Tad nenumokime ranka, maksimaliai saugokime save ir savo turtą, kad vėliau netektų gailėtis“, – kalbėjo R. Ugianskienė.