Akademijos gimnazijoje veikiantis turizmo ir sporto klubas „Dotnuvėlė“ jau ne vienerius  metus ugdo jaunuosius sportinio turizmo entuziastus, kurie ne tik sustiprėja fiziškai, įgyja praktinių išgyvenimo gamtoje žinių, bet ir susipažįsta su gimtosios šalies grožiu, tampa sąmoningesni ir šiukšlių gamtoje jau niekada nepalieka. Klubo veikla – tai prasmingas ir sveikas laisvalaikio leidimo būdas. 

Kaip pabrėžė sportinio turizmo treneris R. Proscevičius, vaikai turi būti dėmesingi ir atsakingi ne tik patys už save, bet ir už komandos draugą.

Kaip pabrėžė sportinio turizmo treneris R. Proscevičius, vaikai turi būti dėmesingi ir atsakingi ne tik patys už save, bet ir už komandos draugą.

Jaunuosius turistus ugdantis Rimvydas Proscevičius džiaugiasi, kad klubo nariai kone iš kiekvienų varžybų grįžta pasidabinę medaliais bei rankose laikydami nugalėtojų trofėjus. Jų per visą klubo gyvavimo istoriją susikaupė ne viena dešimtis. Jaunieji sportininkai nuolat tobulina savo įgūdžius, todėl drąsiai galėtų sudalyvauti bet kokiame žygyje bei išgyventų gamtoje.

Įgūdžiai plačiai panaudojami praktiškai
„Sportinio turizmo arba keliautojų sporto tikslas – išmokyti jaunimą įveikti įvairias gamtines kliūtis, mokyti jaunimą kalnų turizmo technikos subtilybių. Treniruočių metu, be laipiojimo įgūdžių formavimo, vaikai praktikuojasi ir vandens, dviračių turizme. Taip pat mokomės skaityti pačius įvairiausius žemėlapius, orientuotis vietovėje. Visa tai turi glaudų sąryšį su biologijos, geografijos disciplinomis. Ką vaikams duoda šie įgūdžiai? Visų pirma padėtų jiems išgyventi gamtoje, išmoko orientuotis tam tikroje, nebūtinai gamtinėje, vietovėje. Pavyzdžiui, atvykus į nepažįstamą miestą žemėlapius skaityti mokančiam žmogui susigaudyti naujoje vietoje bus žymiai lengviau. Jaunuoliams, kurie išeina tarnauti į kariuomenę, orientavimosi žinios irgi praverčia. Įgytus laipiojimo įgūdžius kai kas naudoja ir tolimesniame gyvenime – pavyzdžiui, dirba aukštalipiais“, – pasakoja R. Proscevičius.

R. Proscevičiaus auklėtiniai kone iš kiekvienų varžybų parsiveža nugalėtojų taures.

R. Proscevičiaus auklėtiniai kone iš kiekvienų varžybų parsiveža nugalėtojų taures.

Prie veiklos prisijungia ir buvę auklėtiniai
Turizmo ir sporto klubas „Dotnuvėlė“, veikiantis Akademijos gimnazijoje, įkurtas 2000 metais. Tiesa, klubo veikla kurį laiką vystėsi ir iki tol. Šiuo metu klubo pagrindą sudaro Akademijos gimnazijos esami ir buvę mokiniai. Pastarieji dirba teisėjais, padeda įvairių varžybų metu. Jų pagalba labai praverčia, kai klubas kiekvienais metais vasario mėnesį gimnazijoje organizuoja tarptautines varžybas. Šios varžybos vyksta nuo pat klubo įsikūrimo – jau šešiolika metų.
Tačiau, pasak R. Proscevičiaus, į varžybas kasmet susirenka vis mažiau dalyvių. „Pirmiausiai, tai gana brangi sporto šaka. Šio sporto propaguotojų mažėja ir šalies mastu. Apie 2000-uosius metus vien mūsų rajone sportinio turizmo būreliai, kuriuose buvo kultivuojamas keliautojų sportas, veikė 8–9 mokyklose. Šiuo metu šį sportą stengiuosi „judinti“ Akademijos gimnazijoje, turiu vaikų ir Krakių gimnazijoje, atvykstu ir į Kėdainių „Aušros“ progimnaziją“, – pasakojo ilgametis sportinio turizmo entuziastas.
sam_1045Netrukus planuojama vieną iš sportinio turizmo rungčių – laipiojimą sienele – įtraukti į olimpines žaidynes, todėl R. Proscevičius tikisi, kad susidomėjimas kalnų turizmo technika išaugs.

Klubo pagrindą sudaro mergaitės
Akademijoje yra šio sporto pagrindinė bazė. Kelis kartus per savaitę vykstančiuose užsiėmimuose treniruojasi mokyklinio amžiaus vaikai – daugiausiai penktų, šeštų, septintų klasių mokiniai.
„Iš viso treniruojasi apie 30 mokinių. Vyriausi yra dešimtokai, tačiau šiuo sportu domisi ir pradinukai – užsiėmimus lanko keli ketvirtokai“ , – pasakojo R. Proscevičius ir pridūrė, kad šiuo metu klubo „Dotnuvėlė“ branduolį sudaro beveik vien mergaitės – jos stiprios, noriai dirba treniruočių metu, todėl varžybose demonstruoja puikius rezultatus.
sam_1120Sportinio turizmo varžybų sezonas prasideda vasario mėnesį. Kai orai būna vėsūs, varžybos vyksta uždarose patalpose, o šiltuoju metų laiku varžomasi gamtoje, įveikiant natūralias gamtines kliūtis. Akademijos gimnazijoje klubo nariai intensyviai mokosi laipiojimo po kalnus technikos – praktikuojasi rišti ir tvirtinti mazgus, įveikti įvairaus sudėtingumo trasas, kurios gali būti nutiestos net 9 metrų aukštyje, laipioja specialia stačia sienele.
„Būna, kad kai kuriems vaikams prireikia net metų, kad nugalėtų aukščio baimę. Šiame sporte reikia būti itin atidžiam ir susikaupusiam, reikia saugoti ne tik save, bet ir draugą. Nuvykus, pavyzdžiui, į įvairius pramogų parkus, kuriuose galima laipioti įvairaus sudėtingumo trasomis, žmogus naudojasi iš anksto jam paruoštu inventoriumi. Tačiau šiame sporte vaikas viską turi pasiruošti pats, be to, jausti atsakomybę ne tik už save, bet ir už draugą“, – pasakojo treneris.

Sukaupė nemažą iškovotų trofėjų kolekciją
Ne vienerius metus veikiantis klubas yra sukaupęs įspūdingą iškovotų taurių kolekciją. Pasak R. Proscevičiaus, nugalėtojais tampama dėl intensyvaus ir nuoširdaus darbo treniruočių metu.
„Šiais metais kelios „Dotnuvėlės“ klubo komandos sudalyvavo keturiose varžybose, iš kurių net šešis kartus tapo pirmųjų vietų prizininkais, kartą iškovojo antrąją vietą, tris kartus laimėjo 3-ąsias vietas. Puikiai pasirodo klubo mergaitės – jos respublikinėse mokinių žaidynėse tapo nugalėtojomis. Kėdainių rajono sportinio turizmo klubas „Dotnuvėlė“, dalyvaudamas įvairiuose festivaliuose, žaidynėse, yra iškovojęs daugiausiai laimėjimų. Praktiškai nėra metų, kad nebūtume tapę prizininkais ar nugalėtojais“, – pasididžiavimo neslepia R. Proscevičius.
Pasak jo, šiuo metu klubas veikia visuomeniniais pagrindais, išsilaiko privačių rėmėjų, kurių didžiausia „Dotnuva Baltic“, lėšomis, taip pat paremia Kėdainių rajono savivaldybė. Tačiau, palyginus su kitais Lietuvoje veikiančiais sportinio turizmo klubais, akademiškių gaunamas finansavimas yra labai kuklus.

Laipiojimo įgūdžių nepamiršta
Klubo pavadinime, šalia žodžio „sportas“ yra ir žodis „turizmas“. Pašnekovo teiraujuosi, ar dažnai pavyksta klubo nariams paprasčiausiai paturistauti. „Specialiai po gamtą keliaujame retai, tačiau džiaugiamės turėję galimybę 2011 metais Tian Šanio kalnyne aplankyti Dotnuvos viršukalnę. Tąkart šiai kelionei nemažai lėšų mums skyrė „Dotnuvos projektai“. Vykdavome ir į Lenkijos, Slovakijos kalnus. Deja, dabar išvykų skaičių sumažinome dėl lėšų stygiaus“, – sakė R. Proscevičius.
Klubo nariai nemažai laiko praleidžia gamtoje: plaukioja baidarėmis, o kai varžybos vyksta gamtoje, vaikai ne tik varžosi, bet ir turi galimybę pamatyti vienus gražiausių Lietuvos kampelių, tikrų šalies gamtos grožybių.
Baigusieji gimnaziją ir jau nebesitreniruojantys „Dotnuvėlės“ klube, įgytų laipiojimo po kalnus įgūdžių nepamiršta ir pasiekia ne vieno įspūdingo aukščio kalno viršūnę.
Sportinio turizmo arba keliautojų sportas vaikus skatina domėtis gyvąja gamta, savo gyvenamąja aplinka, puoselėja meilę tėvynei, moko ekologijos pagrindų. „Kai išvažiuoja į gamtą, vaikai jau žino, kad nereikia šiukšlinti, kiek galima mažiau teršiame gamtą, po savo viešnagės visada viską sutvarkome. Džiugu, kad klubą lankantys vaikai formuojasi gamtosaugines žinias bei įgūdžius“, – šypsojosi R. Proscevičius.

6

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.