Kėdainių lopšelio-darželio „Žilvitis“ bendruomenė jau trečius metus vykdo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos projektą  „Kai vaikai sveiki, laimingi visi…“, kurio vienas iš tikslų vaiko savijauta ir psichinė sveikata. 

zilvitis-KarmazaVaikai ikimokyklinio ugdymo įstaigose praleidžia didesnę savo laiko dalį. Darželiai tampa vis labiau reikšmingi tokio amžiaus vaikams. Pastebime, kad daugėja vaikų, kurie sunkiai valdo emocijas, dažnai reiškia nepagarbą bendraamžiui ar suaugusiam. Jaučiame tėvelių nerimą, nuogąstavimus, kad sūnelis ar dukrytė namuose „ožiuojasi“, isterikuoja, elgiasi nenuspėjamai, būna agresyvūs. Tėvams, o ir pedagogams kartais pritrūksta žinių, kaip tinkamai pasielgti situacijose, kuomet sunku tampa suvaldyti mažojo pykčio protrūkius, neigiamas emocijas. Dažnai manoma, kad elgesio sunkumai yra trumpalaikės problemos, kad vaikas „išaugs“ ir dėl to nebūtina kreipti dėmesį į atsiradusius sunkumus. Mokslinių tyrimų rezultatai rodo, kad vaikystėje atsiradę elgesio sunkumai labai dažnai neišnyksta paauglystėje ar vaikui suaugus.
Psichologas Evaldas Karmaza į „Žilvitį“ atvyksta jau antrus metus. Susitikimas-seminaras „Elgesio ir emocinių problemų turinčių vaikų ugdymas“ sukvietė pedagogus, tėvus, darbuotojus. Psichologas pokalbį pradėjo nuo to, kad priminė, jog pagrindinis vaiko ugdytojas, auklėtojas yra šeima, o ne darželis ar mokykla. Dažniausiai mažiesiems trūksta mamos, tėčio dėmesio, tuomet vaikučiai tikisi jo gauti iš darželio auklėtojo, vėliau iš savo mokytojo. Auklėtojai, dirbančiai su 15–20 mažųjų, neretai pritrūksta jėgų, laiko, pagaliau rankų priglausti, apkabinti, panešioti. Tada prasideda „ožiukų“ maištas. „Vaikai rėkdami, šaukdami, viską darydami atvirkščiai, tarsi prašo, kad jiems būtų skirtas dėmesys“, – sakė Evaldas Karmaza. Svečias aiškino susirinkusiesiems, kuo vaiko isterija skiriasi nuo pykčio. Psichologas dalino patarimus vaikų mamoms, kurios drąsiai kalbėjo apie savo vaikų elgesio problemas, pasakojo istorijas, kurios kėlė nuostabą pedagogams. „Negali, būti. Jis darželyje labai geras, jokių problemų nekeliantis vaikas“, – kalbėjo auklėtoja Jurgita. Psichologas, su mamomis savanorėmis kūrė įvairias vaidybines situacijas, praktiškai mokė, kaip elgtis ir ką kalbėti suaugusiajam, įvykus vaiko pykčio, isterijos protrūkiui, kaip įveikti „didelį“ žmogų apėmusią neviltį. Atsisveikindamas Evaldas Karmaza linkėjo daugiau bendrauti, kalbėti ir nuoširdžiai būti su savo vaiku. Tik skirtumas tas, kaip tai gebėsime daryti? Galima sėdėti šalia, bet būti labai toli nuo savo vaiko.

Audra Pakštienė, lopšelis-darželis „Žilvitis“

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.