Šiųmetis šaltas, drėgnas ir darganas pavasaris negaili egzaminų Kėdainių krašto žemdirbiams. Pasak jų, praėjusią savaitę vyravę šilti orai žemdirbiams buvo itin darbingi, o sinoptikų prognozes apie artėjančias šalnas jie pasitinka nerimaudami. 

Sėja vėluoja
Pasak Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjo Algimanto Žviko, pastarosios šiltesnės dienos žemdirbiams labai darbingos.
„Dabar ūkininkams pats darbymetis. Jei tik dirvos pradžiūvusios, jose dirba technika. Vieni skuba berti sėklas į žemę, kiti tręšia jau pasėtas naudmenis. Iš tiesų labai sunku spręsti, kaip šįmet pasėliai augs ir kokio derliaus sulauksime“, – sakė A. Žvikas.
Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Virmantas Ivanauskas neslepia, kad vos vienas kitas ūkininkas gali pasigirti baigęs sėją: „Sėja jau persirito į antrąją pusę, bet dar apie pabaigą tikrai sunku kalbėti. Darbus sunkino ir

Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Virmantas Ivanauskas labiausiai nerimauja dėl žiemkenčių pasėlių.

šalčiai, ir drėgmės perteklius. Tik nedaugelis kolegų vasarinius naudmenis pasėjo panašiai kaip ankstesniais metais. Daugumai sėja vėlavo geras dvi savaites. Mus neramina ir tai, ką daryti su žiemkenčiais pasėliais. Kai klausiame agronomų ir mokslininkų patarimų, tai gauname labai atsargius atsakymus. Panašu, kad gamta egzaminuoja mus visus. Dabar tenka tik laukti ir nerimauti. Kėdainių kraštas išskirtinis tuo, jog jame daugiau sėjama žiemkenčių, tad tas vėlyvas ir sudėtingas pavasaris visiškai be derliaus nepaliks.“

Šiluma pasivys
Apie 1000 hektarų ūkį valdantis ūkininkas Šarūnas Šiušė pavasario nelinkęs keiksnoti: „Negaliu sakyti, kad tas pavasaris labai jau blogas. Kartais pasitaiko tokių dalykų, kad šiluma vėluoja. Manau, kad gamta dar atiduos tai, kas priklauso. Juk augalai auga, bus šilumos, tai viskas ir pasivys laiką. Aš savo ūkyje laikausi principo, kad apie 60 procentų sėju žiemkenčių, o likę 40 procentų tenka vasarinėms kultūroms. Mes jau baigiame sėją, liko tik kukurūzai. Tikrai į ateitį žiūriu optimistiškai ir manau, kad daugelis panikuoja bei baiminasi per anksti.“


Nors žemdirbių šis pavasaris gerais orais nelepina, tačiau visi į ateitį žvelgia optimistiškai.


Maždau 200 hektarų drauge su tėčiu dirbantis jaunasis ūkininkas Arnas Volkavičius sakė, kad neapsėta liko apie 30 hektarų.
„Tikrai baiminamės, kad dėl vėlyvos sėjos augalai bus silpnesni ir prastai augs. Be to, galvoju, kad tokiems silpniems augalams gali reikėti daugiau trąšų. Šis pavasaris mus darbingas kaip ir ankstesni. Tik šįkart suplanavome daugiau sėti žirnių. Nes jų ir derlius gana geras užauga, ir kaina gera, o po jų labai gerai dera žiemkenčiai“, – sakė A. Volkavičius.

Saulius Dambrauskas pabrėžė, kad šaltas pavasaris itin kankina bulves.

Daržininkus kausto baimė
Be ne labiausiai prastų prognozių girdėti nenori Kėdainių krašto daržininkai, kurie bijo, kad gali nušalti anksčiau pasėti ir pasodinti augalai. Kėdainietis Saulius Dambrauskas šįmet ankstyvąsias bulves pradėjo sodinti kovo 23 dieną. Pasak daržininko, šiųmetis šaltas pavasaris bulves labai kankina ir gąsdina, tačiau jis į ateitį žvelgia optimistiškai ir pažada, kad nepaliks valgytojų be lietuviškų bulvių derliaus.
„Situacija buvo gana grėsminga, kai šalnos prasidėdavo vakare ir išsilaikydavo iki ryto. Bulves auginu pagal patikrintas technologijas, jas pridengęs apsaugine plėvele, bet buvo baimių, kad ir ji gali neapsaugoti. Tad teko papildomai drėkinti. Dėl to susidarė drėgmės perteklius lomose, tad teko vandenį nusiurbti. Tačiau ten, kur vandens pertekliaus nebuvo, bulvės atrodo gana pakenčiamai. Gali būti taip, kad dėl gausaus vandens pylimo, bus išplautos trąšos, tad apie derlių kol kas negalime nieko pasakyti. Tačiau tikiuosi, kad pagaliau orai sušils ir taps mums palankūs. Kadangi esu optimistas, tikiuosi, kad ankstyvųjų bulvių derlių galėsime pradėti kasti tradiciškai pirmąją birželio savaitę“, – sakė patyręs bulvių augintojas.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.