Praėjusį savaitgalį pajūryje vykusiose Lietuvos greitosios medicinos pagalbos (GMP) žaidynėse dalyvavusi VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) Greitosios medicinos pagalbos skyriaus komanda nors ir ne­užėmė pirmosios vietos, tačiau pasirodė gerai.

Greitosios pagalbos medikams teko darbuotis ir paplūdimyje.

„Mūsų komandos darbą vertinu puikiai, labai dėkoju kiekvienam jos nariui, kurie varžybose parodė profesionalias žinias – vadovavimo ir pagalbos teikimo principus, kaip reikalauja tarptautiniai standartai“, – sakė iš varžybų grįžusi ir komandą lydėjusi Kėdainių GMP vyriausioji slaugos specialistė Jolanta Vaišvilienė.

Nuo savižudžio iki autoįvykio
Iš 36 žaidynėse dalyvavusių komandų, 5 buvo atvykusios iš užsienio. Greitosios medicinos pagalbos žaidynės – unikali galimybė itin sunkų ir atsakingą darbą atliekantiems medikams susitikti, sužinoti skubiosios pagalbos naujienas, pasidalyti patirtimi su kolegomis. Žaidynių užduotys visuomet priartinamos prie aktualijų – dažniausiai pasitaikančių kvietimų priežasčių, Lietuvoje ir pasaulyje vykstančių įvykių. „Visas įdomumas, jog reikia bendradarbiauti, dirbti kartu, nepaisant kalbos barjerų, sistemos skirtumų, tai pagrindinis visų pasiekimas“, – yra kalbėjęs Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijos valdybos pirmininkas Nerijus Mikelionis.
Komentuodama varžybų užduotis, kurias turėjo įveikti komandos, J. Vaišvilienė pasakojo, kad pirmąją varžybų dieną viena užduočių buvo sumanyta ant Palangos tilto, kur kabėjo savižudis, norėjęs nušokti nuo tilto. Atvykus į įvykio vietą pasirodė, kad pagalbos suteikti reikėjo ne tik vienam žmogui. Viena moteris buvo atsistojusi kitapus tilto ir vos laikėsi už turėklų, ant tilto blaškėsi vyras, dėl kurio kaltės ji norėjusi nušokti. Pro šalį ėjusios ir replikas laidžiusios dvi moterys taip pat trukdė dirbti.
„Reikėjo suteikti tokią psichologinę pagalbą, kad moteris pakeistų savo apsisprendimą ir sutiktų vykti su medikais į gydymo įstaigą, pagalbos reikėjo ir vyrui. Dėmesio reikalavo ir minėtos dvi moterys. Mūsų medikų komandai pasisekė – nelaimėlė nuo tilto nenušoko, o pasibaigus šio įvykio imitacijai, moteris dar padėkojo, kad kėdainiškiai puikiai įveikė užduotį“, – teigė J. Vaišvilienė.

Viena iš užduočių – gaivinti žmogų užrištomis akimis.

Užduotys ir užrištomis akimis
Antrą varžybų dieną buvo gautas pranešimas, jog kavinėje parkritęs žmogus ir jam prasidėjo traukuliai. Atvykus į įvykio vietą, medikus pasitiko žmona su gėlėmis, kuri labai trukdė dirbti. Ji reikalavo suleisti nuo traukulių vaistų, kadangi tie traukuliai ištinka nebe pirmą kartą. Pasak vyr. slaugos specialistės J. Vaišvilienės, kitos komandos neatsilaikė reikalavimui ir suleido tai, ko ši moteris prašė, o kėdainiškių komanda nepasimetė, nepaisė jos reikalavimų ir puolė gelbėti nukritusį žmogų, kaip priklauso. Žmogus jau nebekvėpavo, įvyko staigi mirtis, reikėjo jį gaivinti, viskas buvo daroma pagal ABCD principus. Vienas komandos narys ramino moterį. Gaivinimo metu staiga vienas kavinės lankytojas užspringo, jam pasidarė bloga, reikėjo suteikti pagalbą ir jam. Laimei, visi buvo išgelbėti.
Kita užduotis – estafetė, kuri buvo vertinama teisėjams fiksuojant laiką ir kurią įveikti Kėdainių GMP komandai pasisekė labai gerai. Pavyzdžiui, reikėjo atpažinti, kokios medžiagos yra trijuose buteliukuose, skleidusiuose migdolų, anyžių bei paprasto vandens kvapą. Pasirodo, jei žmogus apsinuodijęs cianidais, skleis migdolų kvapą, jei grybais – kvepės anyžiais. Vanduo buvo dėl to, kad suklaidintų varžybų dalyvius. Po to, įjungus muziką, reikėjo pasakyti, kam ji tinkama. Buvo atsakyta, kad žmogaus gaivinimui muzika netrukdo…
Vykdant tolesnes užduotis, reikėjo užrištomis akimis prieiti prie manekeno ir atlikti dirbtinį kvėpavimą bei krūtinės ląstos paspaudimus. Trečias komandos narys pūtė gumines pirštines tarsi balionus. Gaivinti teko tol, kol buvo pripūsti 5 tokie balionai. Vairuotojas-sanitaras Modestas Mockus – labai taisyklingai, kaip parodė aparatas, darė paspaudimus. Po to ant neštuvų paguldžius vieną komandos narį, kuris turėjo pilną dubenį vandens, reikėjo greitai pereiti per tam tikrą kliūčių ruožą. Paskutinė estafetės užduotis – fiksuojant laiką, surinkti iš kaladėlių žodį „Mokymai gelbsti gyvybes“.

Gelbėjimo darbai po sprogimo
Masinės nelaimės užduotyje komandos varžėsi teikdamos pagalbą aštuoniems imituoto sprogimo metu nukentėjusiems asmenims. Šeši jų buvo kritinės būklės – nudegę kvėpavimo takus, nutrauktomis galūnėmis, stipriai kraujuojantys. Naujovė buvo ta, kad vienoje grupėje turėjo veikti trys komandos. Mūsiškiams teko dirbti su Plungės ir vokiečių komandomis.
„Pajutom stresą, kaip reikės susikalbėti, nes vertėja buvo tik viena. Tačiau visa gelbėtojų grupė veikė apgalvotai: iš karto išsirinko komandos vadovę – antrą kartą tokiose žaidynėse dalyvaujančią kėdainiškę skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistę Laimą Bačiliūnienę, kuri ir vadovavo gelbėjimo darbams. Iš viso buvo 9 gelbėtojai ir 8 nukentėję žmonės, kuriems turėjome teikti pagalbą. Iš 8 sužalotų žmonių mes „išgelbėjome“ 6. Po žaidynių, aptariant užduotis, buvo pažymėta, kad iš 36 varžybose dalyvavusių komandų Kėdainių GMP komanda buvo antroje vietoje. Klaipėdos GMP komanda, kuri tapo varžybų nugalėtoja, šioje rungtyje iš 8 išgelbėjo 7 gyvybes. Kitos komandos teišgelbėjo po 3 žmones.
Sužaloti žmonės atrodė labai tikroviškai – nutrauktomis galūnėmis, didžiulėmis žaizdomis kaklo srityje, apdegę, aimanuojantys, šaukiantys pagalbos. Gelbėtojams teko įvertinti kiekvieno nukentėjusiojo būklę, taisyklingai sustabdyti kraujavimą. Jeigu pagalbą suteiki netaisyklingai, kraujas toliau sunkiasi, paciento būklė toliau blogėja. Vienam vyrui buvo nudeginti kvėpavimo takai, žmogus neturėjo pro kur kvėpuoti, vienintelis dalykas, galintis išgelbėti, dūris į trachėją. Reikėjo veikti nedelsiant – ant uždėto „antkaklio“ drąsiai durti, o atvėrus kvėpavimo takus žmogus pradėjo kvėpuoti. Mūsų komandos nariai nė vienas nebuvo apipurkštas krauju, kadangi taisyklingai suteikė pagalbą. Dar reikėjo prižiūrėti, kad niekas iš nukentėjusiųjų neišeitų iš aptvertos zonos ribų. Laima Bačiliūnienė puikiai suvaldė situaciją“, – pagiriamųjų žodžių komandos narei negailėjo J. Vaišvilienė.
Po žaidynių buvo išrinktos tik pirmosios vietos, bendrų vertinimo rezultatų, kaip sekėsi kiekvienai GMP komandai, kol kas nėra.

Asta Raicevičienė,
VšĮ Kėdainių PSPC atstovė viešiesiems ryšiams

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.