Antradienio priešpietę Kėdainių kultūros centre Kėdainių rajono paraplegikų asociacija kartu su “VšĮ Kauno ir Marijampolės regiono aklųjų centro” LASS Kėdainių rajono filialu ir sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija ,,Kėdainių Viltis” surengė profesinių ir meninių įgūdžių varžytuves – abilimpiadą.

Paraplegikų asociacijos narių mini spektaklio ,,Ramunės ir Dobilo meilės istorija” artistai. (Antroje eilėje pirma iš kairės – režisierė Daiva Staškuvienė)

Susirinkusiuosius vienijo meilė kūrybai

Abilimpiada – tai negalią turinčių žmonių profesinių įgūdžių, lygių galimybių olimpiada, kai negalią turintys žmonės varžose įvairiose profesinės veiklos srityse. Varžytuvėse gali dalyvauti organizacijų atstovai ir pavieniai asmenys – žmonės su negalia. Darbo priemonėmis ir įrankiais aprūpino organizatoriai, tačiau dalyviai galėjo naudotis ir savais įrankiais. Varžytuvių dalyvių darbus vertino komisija. Nugalėtojai buvo apdovanoti Kėdainių rajono savivaldybės mero Sauliaus Grinkevičiaus atminimo dovanomis bei rengėjų medaliais ir diplomais.
Viena iš pagrindinių renginio organizatorių – Kėdainių rajono paraplegikų asociacijos pirmininkė Alma Margevičienė pasakojo, kad šiais metais jau trečiąjį kartą vyksta neįgaliųjų abilimpiada, pagal rajono savivaldybės finansuojamą nevyriausybinių organizacijų veiklos projektą ,,Mokysimės, dirbsime ir stiprėsime”. Šį projektą parengė Kėdainių rajono paraplegikų asociacija kartu su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Kėdainių rajono filialu bei sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija ,,Kėdainių Viltis”. Šio projekto tikslas – stiprinti neįgaliųjų bendruomenę, užtikrinti neįgaliųjų aktyvų įsitraukimą į prasmingą veiklą, atrasti save ir jaustis pilnaverčiu žmogumi.

Daugiausiai dalyvių iš Kėdainių

Profesinių ir meninių įgūdžių varžytuvių dalyvių darbeliai.

,,Šioje abilimpiadoje dalyvauja įvairią negalią turintys žmonės iš 7 neįgaliųjų organizacijų, atvykę iš 3 rajonų: Kauno, Panevėžio (2 organizacijos) bei Kėdainių (5 organizacijos). Renginio dalyviai, išsirinkę labiausiai mėgstamas veiklas, varžėsi 5 rungtyse: gamino papuošalus iš odos, piešė ant stiklo, pynė iš laikračio vytelių, vėlė iš vilnos bei kūrė eilėraščius. Varžytuvių dalyvių meninius gebėjimus įvertinti pakvietėme nešališką komisiją. Tai – Kėdainių krašto literatų sanbūrio vadovė Genė Sereikienė, sertifikuota tautinio paveldo produktų amatininkė Loreta Steponavičienė, rajono savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos narė Aušra Vaidotienė. Po trijų su puse valandos vykusių varžytuvių, komisijos narės vertino dalyvių darbus, kurie, kad vertinimas būtų teisingesnis, buvo pateikti be pavardžių”, – informavo
A. Margevičienė.
Pasibaigus varžytuvėms, abilimpiados dalyviai, stebėjo Kėdainių rajono paraplegikų asociacijos narių parengtą mini spektaklį ,,Ramunės ir Dobilo meilės istorija” (režisierė Daiva Staškuvienė).

Būtina veikti ir nepasiduoti

VšĮ „Kauno ir Marijampolės regiono aklųjų centro“ LASS Kėdainių rajono filialo pirmininkė Asta Bobinaitė teigė, kad iš jos vadovaujamos organizacijos abilimpiadoje dalyvauja trys nariai. Jie piešė ant stiklo, gamino darbelius iš odos ir vilnos. ,,Savo filiale turime rankdarbių būrelį, smagu, kad turime kur parodyti, ką išmokstame per metus. Esame subūrę jau daug metų gyvuojantį ansamblį ,,Temela”, repetuojame, koncertuojame. Veiklos turime daug. Suėję kartu ir padejuojame, ir pasidžiaugiame gyvenimu, kaip ir visi žmonės. Bet aš visad pabrėžiu, kad reikia nuolat judėti, kažką veikti, nepasiduoti, nors mūsų žmonėms, turintiems regėjimo negalią, sunku kur nors išeiti, nes vis dar randame probleminių vietų, kurios jiems nėra pritaikytos”, – kalbėjo A. Bobinaitė.

Modestas Tarasevičius piešinyje ant stiklo pavaizdavo ,,Dvynius”.

Gausiausiai – piešėjų ant stiklo

Modestas Tarasevičius piešinyje ant stiklo pavaizdavo ,,Dvynius”.

Gausiausia buvo piešėjų ant stiklo sekcija – net 13 dalyvių. Jos dalyviams teko piešti paveikslėlius tema – ,,Zodiako ženklai”. Kokį zodiako ženklą teks nupiešti, lėmė burtai. Gaminio iš odos rungtyje varžėsi 8, vėlimo iš vilnos – panašiai, pynimo iš laikraščio ,,vytelių” – 4, eilėraščius kūrė 6 poetai.
Pakalbinta Agnė Gulbinaitė, ant stiklo nupiešusi ,,Šaulį”, sakė esanti iš dešimties vaikų šeimos, o ji yra pirmas vaikas. ,,Man labiausiai patinka ši meno sritis, todėl piešimą ir pasirinkau, nors esu gaminusi darbelių iš odos, vilnos, piešusi ne tik ant stiklo, bet ir ant smėlio. O paraplegikų organizacijos veikla labai plati. Aš dar sportuoju, lankausi varžybose, dažniausiai žaidžiame bočios žaidimą, tai yra rutulių ridenimas ant smėlio. Kai sueiname bendraminčiai ir negalią pamirštame, juk mes tokie patys kaip ir visi žmonės”, – šypsojosi Agnė.
Modestas Tarasevičius, taip pat iš Paraplegikų asociacijos, ant stiklo nupiešė ,,Dvynius”. ,,Minčių piešimui sėmiausi iš gamtos.Patinka piešti, bet šiaip mano pagrindinis darbas – siuvinėjimas kryželiu”, – savo hobį atskleidė Modestas.

Išbandė save naujose veiklose

Kėdainietė Elena Stagniūnienė pasirinkusi pynimą iš laikraščio „vytelių“ pasakojo, kad savarankiškai atradusi pynimo būdą būtent iš šios medžiagos. ,,Mūsų būrelyje pabandėme pinti iš laikraščio „vytelių“, bet darbeliai nebuvo estetiški. Grįžusi į namus internete radau pamokėlių, ir taip atradau pynimą iš faksinio popieriaus, nes jis yra baltas, o nudažytas pasteline spalva primena natūralias vyteles. Šią techniką išbandžiau tik prieš mėnesį. Pati esu išbandžiusi įvairiausių amatų: pynimą iš tikrų vytelių, mezgimą, skiautinius, odos dirbinius, vėlimą, bet labiausiai man prie širdies siuvinėjimas kryželiu. Ką aš bedaryčiau, prie siuvinėjimo aš visada sugrįžtu”, – atviravo Elena.

Kitas pynėjas – Paulius iš ,,Kėdainių Viltis” sakė, kad sunkiausia pinant išlaikyti pasirinktą formą, o užsiimant pynimu reikia ir vyriškos jėgos, o save yra išbandęs gamindamos miego gaudykles, pieštukines iš odos.

Vėlė iš vilnos, gamino iš odos

Vėlimo iš vilnos rungtyje dalyvavusios moterys pasisakė esančios iš skirtingų rajonų – Panevėžio, Kauno bei Kėdainių rajono.
Atstovaujanti Kauno krašto neįgaliųjų sąjungai Aldona sakė, jog tokioje abilimpiadoje dalyvaujanti pirmą kartą. Moteris, kuri vilkėjo savo rankomis siūtus rūbus iš lino, iš namų atsivežė visą skrynelę darbelių, kurioje lietuviška atributika bei gintarėliais dekoruoti pinti vyriški kaklaraičiai, ,,varlytės”, moteriškos apykaklės, apyrankės, sagės, juostelės ir net rožančius. Visi darbai turintys paklausą, o šiose varžytuvėse ji nuvėlusi sagę ir auskarus.
Iš odos sagę gaminusi Eleonora Špiliauskienė, atvykusi iš Devynduonių, prisipažino, kad nors gyvenanti Kėdainių rajone, bet priklausanti Kauno krašto neįgaliųjų sąjungai, įvairių darbelių gamybos dar ir pati pamokanti.

Profesinių ir meninių įgūdžių varžytuvių akimirka.

Kūrė eiles, skirtas Lietuvai

Kauno krašto neįgaliųjų sąjungai 18 metų vadovaujanti Jolanta Beresnevičienė šiltai atsiliepė apie bendravimą su Kėdainių paraplegikų asociacija. Šių organizacijų žmonės jau senokai bendrauja, dalyvauja įvairiuose bendruose renginiuose, atvyksta vieni pas kitus. ,,Priklausiau tai rungčiai, kur teko kurti eiles, nes pati esu poetė, esu išleidusi dvi poezijos, vieną apsakymų knygą ir parašiusi vieną romaną. Turiu prikaupusi eilėračių ir kitai knygai. Esu Nepriklausomų rašytojų sąjungos narė. Šiose varžytuvėse vienos temos nebuvo, bet reikėjo sukurti eilėraštį pagal duotus raktinius žodžius, pavyzdžiui, gegutės kukavimas, lankos, upės vingiai, žalia, lietus, šimtas ir t. t. Parašiau penkių posmelių ketureilį”, – geros nuotaikos renginyje nestokojo poetė.
Eilėraščius kūrė ir kėdainiečiai – Rasa Stankevičienė, Gintaras Ražinskas ir kt.

Mero dovanos nugalėtojams

Renginyje dalyvavęs rajono meras Saulius Grinkevičius pasidžiaugė, kad ši abilimpiada vyksta ne pirmą kartą, ji turi tąsa, nes jos organizatoriai palaiko šią idėją, o dalyviai aktyviai atvyksta dalyvauti. ,,Mane visą laiką stebina jūsų kūrybiniai sugebėjimai, jūsų kruopštumas, gebėjmas daryti gražius daiktus bei kūrinius. Aš tikiuosi, kad šis prasmingas renginys ir toliau bus organizuojamas Kėdainiuose. Tai yra gyvenimas, koks ir turėtų būti. Šiems žmonėms ypač svarbu išeiti iš namų, bendrauti, o ne sėdėti užsidarius”, – kalbėjo meras.
Pirmąsias vietas penkiose rungtyse užėmę dalyviai buvo apdovanoti Kėdainių rajono mero asmeninėmis dovanomis, o pirmų –
trečių vietų abilimpiados nugalėtojai pelnė organizatorių medalius ir diplomus.
Piešimo ant stiklo rungtyje nugalėtoja tapo Stanislava Juozapaitytė (Panevėžys), už gaminį iš odos – Justina Asonovienė (Kėdainių neįgaliųjų draugija), už vėlimą iš vilnos – Nijolė Rajskaja (Panevėžys), pynimo iš laikraščio „vytelių“ – Paulius Ūsas (Kėdainių sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija), gražiausią eilėraštį parašė Rasa Stankevičienė (Kėdainių rajono paraplegikų asociacija).
Šio projekto antroji dalis vyks rugpjūčio 10 d., penktadienį, Didžiosios Rinkos aikštėje, kur bus surengta paroda – mugė – ,,Kūriniai neįgaliųjų rankomis”. Su savo darbais žada atvykti neįgalieji ir iš kitų rajonų. Kiekviena neįgaliųjų organizacija rengs edukacinius užsiėmimus, o kad būtų linksmiau meniškus darbelius apžiūrinėti bei kurti, vyks neįgaliųjų organizacijų pasirodymas – koncertas.

About The Author

Related Posts

One Response

 1. BestBarry

  I have noticed you don’t monetize muge.eu, don’t waste your traffic, you can earn extra cash every month with new monetization method.
  This is the best adsense alternative for any type of website (they approve all
  websites), for more details simply search in gooogle:
  murgrabia’s tools

  Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.