Kai mirtinai artimųjų sumuštas keturmetis Matukas buvo palydėtas į paskutinę kelionę, pasigirdo klausimų, kodėl rajono vadovai neatvyko į vaikelio laidotuves.

Po nelaimės socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis lankėsi Kėdainiuose, aiškinosi situaciją, o vėliau susitikęs su savivaldos atstovais akcentavo, jog vaiko teisių apsaugos centralizacijos idėja išlieka.

Savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis tragedijos priežastis kartu su ministrais, prokuratūros ir policijos atstovais aiškinosi Žmogaus teisių komiteto posėdyje Vilniuje.
Rajono meras Saulius Grinkevičius, viešai pareiškęs užuojautą, tądien vykdė duotą pažadą aiškintis, ar buvo galima išvengti tragedijos ir kaip apsisaugoti nuo panašių nelaimių ateityje. Jis drauge su kolegomis iš kitų savivaldybių lankėsi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje.
Kėdainių rajono savivaldybės meras S. Grinkevičius kartu su Druskininkų, Rokiškio, Ignalinos, Elektrėnų, Alytaus rajonų merais, Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovais susitiko su socialinės apsaugos ir darbo ministru Linu Kukuraičiu, departamentų vadovais.
„Pirmiausia aptarėme tragedijos atvejį Kėdainiuose. Ministras pristatė planą dėl vaiko teisių apsaugos skyrių centralizavimo. Įsigaliojus naujai tvarkai jie priklausys ne savivaldybėms, bet bus tiesiogiai pavaldūs respublikinei institucijai. Mes, merai, pabrėžėme, jog gerai, kad pagaliau šioje srityje vyksta permainos. Štai pernai po Saviečių tragedijos mūsų savivaldybės administracija į tuometinę socialinės apsaugos ir darbo ministrę kreipėsi pagalbos, taip pat jai buvo pateikti konkretūs pasiūlymai, kaip pagerinti vaiko teisių apsaugos ir socialinių darbuotojų darbo kokybę. Siekdami kuo objektyvesnio vertinimo ir atsižvelgdami į tai, kad prevencinį darbą atlieka savivaldybei pavaldžios ir valstybės institucijos, prašėme sudaryti darbo grupę, kuri galėtų įvertinti, ar tinkamai buvo atliekamas atsakingų institucijų prevencinis darbas, išnagrinėtų klausimus, ar pakankamai reglamentuotas jų bendradarbiavimas, koordinavimas, ar pakankamos prevencijos priemonės. Savivaldybė į sudaromą darbo grupę taip pat galėtų deleguoti atstovus. Tačiau pernai iš ministerijos taip ir nesulaukėme jokio atsakymo. Tikimės, kad po skaudaus įvykio šių metų pradžioje reikalai vaiko teisių apsaugos srityje pagaliau pajudės“, – kalbėjo S. Grinkevičius.
Kėdainių rajono vadovas į ministrą kreipėsi su prašymu, jog, centralizavus sistemą, vaiko teisių apsaugos specialistai dalyvautų visuose savivaldybės darbo grupėse ir pasitarimuose, susijusiuose su vaiko teisių apsauga ir socialiniu darbu.
„Kalbantis iškilo abejonės, ar centralizacija neatitolins vaiko teisių ir socialinės paramos skyrių darbuotojų. Todėl ministro prašiau, jeigu bus priimtas centralizavimo modelis, vaiko teisių apsaugos specialistus reikėtų įpareigoti dalyvauti visoje savivaldybės veikloje, susijusioje su vaiko teisėmis ir socialine apsauga“, – sakė S. Grinkevičius.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis po susitikimo su savivaldos atstovais akcentavo, jog vaiko teisių apsaugos centralizacijos idėja išlieka, tačiau merai įvardijo grėsmes, kurios bus nuosekliai peržiūrėtos ir įvertintos.
Kaip galimas savivaldos atstovų matomas grėsmes ministras įvardino komunikacijos spragas, finansinius resursus, vadovavimo iš Vilniaus kokybės klausimus.
„Tai yra rimtos rizikos, kurias reikia įvertinti ir padaryti viską, kad jų išvengtume“, – sakė ministras L. Kukuraitis.
Ministras pabrėžė, kad atsižvelgiant į savivaldybių išsakytus pastebėjimus, bus kuriamos bendradarbiavimą ir komunikavimą geriausiai užtikrinančios schemos.
Savivaldybių merai iš esmės neprieštarauja ministerijos pasiūlytai centralizacijos idėjai, tačiau atkreipia dėmesį, kad šiuo atveju reikėtų peržiūrėti teisės aktus, žmonių įgaliojimus ir kompetencijas. Pasak Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidento, Druskininkų mero Ričardo Malinausko, esama savivaldybių, kurios ir dabar puikiai tvarkosi ir taiko inovatyvius vaiko teisių apsaugos spendimus, todėl joms centralizacija gali būti mažiau naudinga. Taip pat jis atkreipė dėmesį, kad vykdant vaiko teisių sistemos pertvarką iškiltų transporto, darbo vietų ir papildomo finansavimo klausimai.
Lietuvos savivaldybių asociacijos patarėja socialiniais klausimais Audronė Vareikytė teigė, jog bet kuriam vaiko teisių apsaugos sistemos keitimui iš savivaldos pusės bus pritarta, tačiau siekiant užtikrinti vaiko teisių apsaugą labai svarbus tinkamas komandinis darbas, ne vien žinybiškumas. Taip pat A. Vareikytė akcentavo svarbą didžiausią dėmesį skirti pagalbai šeimoms, ypač patekusioms į socialinę riziką.

Socialinės apsaugos ministerijos ir Kėdainių rajono savivaldybės informacija

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.