Džiugas (kairėje) laiko vabalą-raganosį, o Gabrielius – įspūdingo dydžio drugį.

Daugiau nei trisdešimt pradinių klasių mokinukų iš šešių rajono pradinio ugdymo įstaigų susirinko į Labūnavos pagrindinę mokyklą, kurioje vyko pažintinė-praktinė konferencija „Vabalų pasaulyje“. Vaikai ne tik klausėsi vieni kitų pranešimų, bet ir turėjo galimybę gyvai pamatyti pačius įvairiausius vabalus, drugius ir net įspūdingo dydžio vabalą raganosį.

„Nuostabioji boružė“, „Drugelio gimimas“, „Elniaragiai“, „Kolorado vabalas“, „Lietuvos auksavabaliai“, „Mano augintiniai tarakonai“, „Reti pasaulio drugiai“, Gyvalazdės“, – šios bei dar daugiau kitų, pačių įvairiausių temų pranešimų buvo galima išgirsti konferencijos metu.

Ugdomi ekologiška dvasia

Labūnavos pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja metodininkė Alma Urbonavičienė sakė, kad šios mokyklos mokiniai jau ne vienerius metus ugdomi ekologiška dvasia.

Mokytojos Diana Dovydavičiūtė (kairėje) bei Alma Urbonavičienė bei skruzdėlytės-renginio vedėjos Miglė (kairėje) bei Gabija.

„Ši, jau penktąjį kartą vykusi konferencija buvo inicijuota miškininkų, su kuriais mokyklos bendruomenė jau ne vienerius metus gražiai bendrauja. Praėjusiose konferencijose kalbėjome apie miško žvėrelius, apie paukštelius. Šį kartą pasirinkome kalbėti apie vabalus. Be to, jau turime idėjų ir kitiems metams. Vaikai noriai lanko miškininkų būrelį, su jais važiuojame į mišką, stebime gamtą, renkame šiukšles, tvarkome parkelį. Lauke auginame savo prieskonių daržą, kurį visi kartu prižiūrime. Vaikus auklėjame ekologiškai, siekiame, kad taptų gamtos mylėtojai“, – pasakojo pedagogė kartu pasidžiaugdama, kad vaikas, besiruošdamas pranešimui, kartu sužino labai daug naujo ir įdomaus, praplečia savo žinių akiratį.

Dėmesį traukė ir drugiai, ir tarakonai

Įspūdingieji drugeliai traukė visų dėmesį.

Tam pritarė ir kita Labūnavos pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja metodininkė Diana Dovydavičiūtė – vaikai, įsigilinę į temą ir plačiau susipažinę su spalvingu vabalų pasauliu, susipažįsta su šiais mažais padarėliais, atsikrato baimės, kurią pastariesiems junta kai kurie žmonės.

„Pas mus atvyko ir konferencijoje dalyvavo mokiniai iš Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijos, Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos, Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos, Vilainių mokyklos – darželio „Obelėlė“, Akademijos gimnazijos, „Kaštono“ skyriaus ir Labūnavos pagrindinės mokyklos, – gausiu konferencijos dalyviu būriu džiaugėsi D. Dovydavičiūtė. – Vaikai labai džiaugėsi apsilankę mūsų mokykloje, susidomėję klausėsi VĮ „Miškų urėdijos“ vyriausiausiojo miškininko Kazio Vutenco pasakojimo apie vabalus bei jo surinktą Lietuvos vabalų kolekciją ir VĮ „Miškų urėdijos“ Labūnavos girininkijos girininko Remigijaus Bučinsko pasakojimo apie vabalų gyvenimą miške. Labiausiai mokinius sudomino Gabrieliaus Jodoko iš Akademijos įspūdingų drugių kolekcija, surinkta krikšto tėčio. Daug emocijų vaikams sukėlė nepakartojami Gabrielės Ramonaitės iš „Aušros“ augintiniai tarakonai, kuriuos mergaitė atsivežė į konferenciją ir leido vaikams jais pasidžiaugti, palaikyti rankose“.

Konferencijoje dalyvavo šešių rajono pradinio ugdymo įstaigų mokiniai.

Pašnekovė pridūrė, kad šiuolaikiniai vaikai yra labai imlūs naujau informacijai, tiesa, galbūt kiek mažiau domisi gamta. „Galbūt dėl to, kad anksčiau vaikai gyveno labiau apsupti gamtos, todėl ir labiau ja domėjosi“, – svarstė mokytoja.

Tinkamiausias amžius

Konferencijoje savo pranešimą skaitęs vyriausiasis miškininkas K. Vutencas pristatė savo paties rinktą vabalų kolekciją. Ji surinkta, kuomet pašnekovas dar buvęs paauglys. „Surinktoje kolekcijoje yra būtent Labūnavos apylinkių vabalai. Kaip bebūtų liūdna, kolekcijoje yra du vabalai, kurių vienas praktiškai jau neberandamas Lietuvoje, o kitas, Niūraspalvis auksavabalis, buvo sutinkamas Kėdainių rajone, ir gan dažnokai, tačiau dabar jau yra nykstantis, įrašytas į retų Europos vabalų sąrašą. Naujų vabalų rūšių irgi atrandama. Tačiau bendrai, ši mūsų maža fauna po truputį nyksta“, – pasakojo pašnekovas, kartu pasidžiaugdamas, kad tokie susitikimai su vaikais yra ypač naudingi mūsų augančiai kartai, jų išsilavinimui bei supratimui apie gamtą. „O pradinis amžius tam yra pats geriausias, juk vaikai tuomet yra patys imliausi naujoms patirtims ir žinioms“, – sakė miškininkas.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.