Nors vaikų nuo 6 iki 14 metų krūminių dantų silantavimo procedūra Lietuvoje atliekama nemokamai, panašu, kad tėveliams apie tai vis dar trūksta informacijos. VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro dantų gydymo skyriuje nuo 2004 metų vykdoma Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis prevencinė programa. Ši programa skirta vaikų nuo 6 iki 8 (rekomenduojama, nes dygsta pirmieji krūminiai nuolatiniai dantys) ir nuo 11 iki 14 (skirta antriesiems krūminiams dantims) metų nuolatinių krūminių dantų kramtomųjų paviršių ėduonies prevencijai, finansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto.

Silantavimo efektyvumas – pagrįstas

Kaip pastebi dantų gydymo skyriaus burnos higienistė Inga Barvainienė, dantų silantai dengiami tik ant sveikų, nepažeistų, tik išdygusių nuolatinių dantų. Jei dantys yra pažeisti karieso arba plombuoti, ant tokių dantų silantai nedengiami, todėl tėveliams svarbu laiku suspėti atlikti šią procedūrą.

Dantų gydymo skyriaus burnos higienistė I. Barvainienė ragina tėvelius pasinaudoti nemokama savo vaikų dantų apsauga.

Pagal dantų gydymo skyriuje turimą statistiką matyti, kad vaikų skaičius, kuriems silantinėmis medžiagomis buvo dengiami dantys, labai kinta. 2014 m. šia paslauga pasinaudojo 506 vaikai, 2015 m. – 487, 2016 m. – 302, 2017 m. – 261, 2018 m. – 280.

„Daugiausiai vaikų dantų gydymo skyriuje apsilanko per kasmetinį profilaktinį moksleivių sveikatos patikrinimą – nuo kovo iki rugsėjo mėnesio, todėl rekomenduojama ir patiems tėveliams profilaktinio dantų patikrinimo metu pasiteirauti gydytojų odontologų, ar jau galima dengti dantukus silantais“, – pažymėjo burnos higienistė.

Švedijos mokslininkai nustatė, kad vaikams laiku padengus dantis silantais, net ir praėjus 8 metams, dantų ėduonies atsiradimo galimybė sumažėja 80-90 proc. Įrodymais pagrįsti medicinos duomenys patvirtina silantavimo efektyvumą, be to, tai daug pigiau nei jau sugedusių dantų gydymas.

Procedūra neskausminga

Silantai – skysta plombinė medžiaga nuolatinių krūminių dantų vagelėms hermetizuoti. Silantais padengti dantys tikrinami po 3 mėnesių, vėliau – kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Tai neskausminga 5-10 min. trunkanti procedūra, kai danties paviršius nuvalomas, apdorojamas specialiu skysčiu ir padengiamas silantu, danties gręžti nereikia. Antrieji krūminiai dantys turėtų būti silantuojami 11–13 metų paaugliams. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama. Dantų dengimą silantais atlieka gydytojai odontologai su padėjėjais arba burnos higienistai.

Dantų gydymo skyriuje burnos higienisto kabinete apsilankiusi kėdainietė Valerija su sūneliu Jokūbu, kuriam už mėnesio sukaks septyneri metai sakė, jog apie dantų dengimą silantais sužinojo Kėdainių lopšelyje-darželyje „Aviliukas“, kuomet čia lankėsi burnos higienistė Inga Barvainienė ir skaitė paskaitėlę vaikams ir jų tėveliams. Prieš tris mėnesius Jokūbo dantukai buvo padengti silantais, o dabar ji atvedusi sūnų patikrinti ar silantai neiškritę. Burnos higienistė pastebėjo, jog mama pasielgė labai teisingai, o patikrinti Jokūbėlio ant dantų padengti silantai išsilaikė puikiai.

Registracija būtina

Pasak burnos higienistės, silantai apsaugo dantis nuo žalingų veiksnių (mikroorganizmų bei jų gaminamų rūgščių), be to, silantuose esantis fluoras skatina emalio mineralizaciją. Pieniniams dantukams šis metodas paprastai netaikomas, nes jų anatominė prigimtis daug paprastesnė – be gilių vagelių ir gumburėlių. Dantų vagelėse ir duobelėse paprastai kaupiasi apnašos, jos dažnai neišvalomos ir dantų šepetėliu. Tai aštuonis kartus labiau pažeidžiamos vietos nei lygus emalio paviršius. Inga Barvainienė dar kartą atkreipia dėmesį, kad silantais dengiami tik nesugedę nuolatiniai dantys. Jeigu dantis jau pažeistas ėduonies, tenka jį gydyti ir plombuoti.

Tėveliai, turintys mokyklinio amžiaus vaikų nuo 6 iki 14 metų ir pageidaujantys savo atžaloms dantukus padengti silantais, šią paslaugą mūsų įstaigoje gali gauti nemokamai.
Norintiems gauti šią procedūrą, prašome registruotis iš anksto dantų gydymo skyriaus registratūros telefonu: (8 347) 52 633 arba atvykus į skyrių.

One Response

  1. senojo boksto klinika

    Naudojames ir mes sia galimybe. Tikiuosi, pades, nes pieniniai dantukai buvo labai silpni. Manau nepamineta labai svarbi informacija, kad silantais padengti kruminius dantukus butina vos tik jie pilnai isdygsta. Veliau procedura nebus veiksminga

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.