Maždaug pusė rajono gyventojų nemoka atliekų tvarkymo rinkliavos mokesčio, todėl šių metų dešimties mėnesių skola už atliekų tvarkymą siekia arti ketvirčio milijono eurų. 

img_4839Reaguodamas į tokią situaciją Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius į neeilinį pasitarimą sukvietė seniūnus, kad būtų pasiaiškinta, kas lemia vangų atliekų rinkliavos mokėjimą. Taip pat rajono vadovas su savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus specialistais seniūnams pasiūlė būdus, kaip sumažinti milžiniškas skolas.

Sulauks perspėjančių laiškų
Pirmiausia piktybiškai nemokantieji atliekų tvarkymo rinkliavos bus įspėjami žodžiu. Jeigu tai nepadės – registruotu laišku, o vėliau, esant reikalui, kai įsiskolinimas tęsis ilgesnį laiką, gyventojai bus perduoti antstoliams. Galbūt tai juos privers susimokėti besivelkančias skolas. Juolab kad, be jų, dar gali tekti patirti nemenkų papildomų nuostolių padengiant antstolių paslaugas.
Kas sumokės milžiniškus skolininkų įsiskolinimus? Atsakymas paprastas – sąžiningai mokesčius mokantys rajono gyventojai, kurių sumokėti pinigai suplaukia į rajono savivaldybės biudžetą. Būtent iš jo ir bus padengiami ilgalaikiai įsiskolinimai.
Kviečia būti sąmoningus

„Mūsų rajono gyventojai patenka į trejetuką tų savivaldybių, kurių gyventojai iki šiol mažiausiai moka už atliekų tvarkymą“, – sakė E. Grigaitis.

„Mūsų rajono gyventojai patenka į trejetuką tų savivaldybių, kurių gyventojai iki šiol mažiausiai moka už atliekų tvarkymą“, – sakė E. Grigaitis.

Bendrojo skyriaus vedėjo Egidijaus Grigaičio teigimu, patirtis rodo, kad šią rinkliavą kraštiečiai dažniausiai moka arba metų pradžioje, arba pabaigoje.
„Kviečiame visus skolininkus būti sąmoningus ir nelaukti antstolių pranešimų apie būtiną prievolę. Jei skolos nebus sumokėtos artimiausiu metu, tai skolininkai turės daugiau išlaidų. Tada reikės sumokėti ir esančias skolas, ir mokesčius už suteiktas paslaugas antstoliams. Skolos tikrai nebus toleruojamos ir ignoruojamos. Turime žinoti, kad mokesčius turime mokėti“, – priminė E. Grigaitis.

Atliekų mažėja, skolos didėja
Iki lapkričio pirmosios rinkliavos buvo priskaičiuota 667 520 eurų, o sumokėta – tik 419 054 eurai. Tai reiškia, kad už atliekų tvarkymą surinkta tik 53 procentai mokesčių. Pernai rinkliava rinkta geriau – 82 procentai, o užpernai – 93 procentai.
Pasak Bendrojo skyriaus vedėjo E. Grigaičio, kalbant apie atliekų tvarkymą, reikia išskirti kelis aspektus. Skaičiai rodo, kad atliekų surenkama vis mažiau, tačiau skolos už jų tvarkymą auga. Vienos tonos komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo dydis fiziniams asmenims yra 55,03 eurai. Šįmet per dešimt mėnesių į sąvartyną nuvežtos 13 223 tonos atliekų, pernai tuo pačiu laikotarpiu jų skaičius buvo didesnis – 13 595 tonos.
„Pirmiausia turime kalbėti apie fizinius asmenis, vėliau juridinius ir galiausiai apie sodų ir garažų savininkus. Daugiausia skolų šįmet turi fiziniai asmenys. Jų nemokumo priežastys yra gana įvairios. Vieni nemoka privalomų mokesčių piktybiškai, kiti bando įtikinėti, jog neturi iš ko mokėti. Tačiau mes matome problemą ir šio mokesčio administravime. Dabar rinkliava rūpinasi vienuolika seniūnijų, kuriose tas darbas patikėtas atskiriems specialistams. Tačiau jau nuo naujų metų planuojame pereiti prie naujos sistemos. Bus sukurta vieninga informacinė sistema su visais duomenimis iš Registrų centro. Tad, turėdami tikslią informaciją apie visus rinkliavos mokėtojus, galėsime daug kokybiškiau vykdyti administravimą. Taip pat nuo kitų metų mokėjimo pranešimai už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą rinkliavos mokėtojus pasieks paštu. Bus sudaryta daugiau galimybių atsiskaityti už atliekų tvarkymą ir gyventojai galės pasirinkti jiems patogiausią atsiskaitymo būdą, t. y. ar mokėti pašte ir jo skyriuose, ar „Perlo“ terminale, ar pasinaudojus elektronine bankininkyste, ar prekybos centro „Maxima“ kasose. Sukursime internetinę svetainę, kurioje su savais kodais bus galima pasitikrinti mokėjimo duomenis – ar visi mokesčiai sumokėti, ar nėra skolų. Tad kitąmet atliekų mokesčiuose turėsime nemažai pokyčių“, – sakė E. Grigaitis.

Mokesčius sumokėti turės visi
Bendrojo skyriaus vedėjas pastebėjo, kad juridiniai asmenys yra gerokai pareigingesni. Jų susidariusios skolos už atliekų surinkimą ir tvarkymą nėra tokios gąsdinančios – 2014 metais surinkti 94 procentai rinkliavos, pernai – 81 procentas, o šįmet 75 procentai. Panašiai yra ir su garažų bei sodų savininkais. Jie turi skolų, bet ne itin didelių: pernai skola buvo 4 653 eurai, o šįmet – 8 384 eurai.
Peržvelgus skolininkų lentelę matosi, kad mažiausiai skolų turi miestiečiai – jų mokumas 69 procentai, vilainiečiai sumokėjo 61 procentą, krakiškiai 60 procentų. Skolų lyderiai – truskaviškiai, surinkę tik 37 procentus rinkliavos, gudžiūniškiai – 46 ir josvainiečiai 49 procentus.

Vyriausybė didina mokesčius
E. Grigaitis priminė, kad nuo kitų metų keisis ir atliekų surinkimo mokesčiai. Iki šiol jie mieste, Vilainiuose, Paobelio ir Janušavos kaimuose yra po 15 eurų žmogui per metus, kaimuose – po 10 eurų, o soduose ir garažuose po 5 eurus. Kitąmet šios sumos labai nežymiai padidės: kaimuose bus 11 eurų, o mieste – 17 eurų.
Sumos padidėjimą lemia tai, kad pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimą visos šalies savivaldybės nuo 2017 metų sausio 1 dienos turi pereiti prie dvinarės mokėjimo sistemos rinkliavos.

Kėdainiuose – mokesčiai vieni mažiausių
Pasak E. Grigaičio, kainos keičiasi, nes mokestis išskiriamas į pastoviąją ir kintamąją dalis.
Pastoviosios komunalinių atliekų tvarkymo sąnaudos – nuo komunalinių atliekų kiekio nepriklausančios komunalinių atliekų tvarkymo sąnaudos, pavyzdžiui: atliekų tvarkymo infrastruktūros objektų (atliekų sąvartyno, atliekų apdorojimo įrenginių, didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių ir panašiai) nusidėvėjimo (amortizacijos) sąnaudos, bendrosios veiklos ir administracinės sąnaudos, kitos sąnaudos.
Kintamosios komunalinių atliekų tvarkymo sąnaudos – su komunalinių atliekų kiekiu susijusios komunalinių atliekų tvarkymo sąnaudos, pavyzdžiui: kintamosios atitinkamos komunalinių atliekų tvarkymo veiklos materialinės ir joms prilygintos sąnaudos (kurui ir tepalams, sunaudotos žaliavos ir medžiagos, atsarginės dalys, inventorius ir kitos sąnaudos); kintamosios sąnaudos komunalinių atliekų tvarkymo paslaugoms pirkti ir kitos sąnaudos.
„Šie pokyčiai, dėl kurių šiek tiek išaugs kainos, tikrai nėra dideli. Turiu tik priminti, kad mūsų rajono gyventojai patenka į trejetuką tų savivaldybių, kurių gyventojai iki šiol mažiausiai moka už atliekų tvarkymą“, – sakė E. Grigaitis.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.