2009 metais Pelėdnagių seniūnijoje, Pašiliuose, fotomenininko Mariaus Jovaišos iniciatyva buvo pradėtas įgyvendinti „Neregėtos Lietuvos“ Tūkstantmečio ąžuolyno projektas. Kėdainių miškininkai šiam ąžuolynui paskyrė 40 hektarų plotą. Įsibėgėjant aštuntiesiems projekto įgyvendinimo metams, laisvos vietos ąžuolyne lieka vis mažiau, nes norinčiųjų čia pasodinti ąžuoliukų tikrai netrūksta.

Labūnavos girininkijos girininkas Remigijus Bučinskas paaiškino, kaip teisingai sodinti ąžuoliukus, kad medeliai kuo geriau prigytų.

Praėjusią savaitę Tūkstantmečio ąžuolyne buvo pasodinta „Saugaus eismo giraitė“. Tai jau trečioji tokia giraitė, kuri pasodinta Lietuvoje.
„Prieš ketverius metus diskutuojant apie sėkmingai įgyvendinamą konkursą „Eismo saugumas bendruomenėse“ kilo minčių, kad reikia kažkokio išliekamojo palikimo. Buvo pasiūlymų, kad konkurso nugalėtojai gautų dovanų po obelaitę ar kriaušaitę ir pasisodintų prie savo bendruomenių namų, tačiau, ne visi su tokiu siūlymu sutiko. Ta mintis atrodė graži, bet be simbolinės idėjos. Norėjosi kažko bendresnio. Nežinia kas pasiūlė sodinti ąžuoliukų giraites. Toks sumanymas prieštaraujančių nesulaukė. Taip ir pradėjome prieš trejus metus Lietuvą puošti „Saugaus eismo giraitėmis“. Pirmoji žaliuoja Raseinių rajone, antroji – Radviliškio rajone, o trečioji pasodinta labai gražioje simbolinėje vietoje – Kėdainių rajone, Tūkstantmečio ąžuolyne. Kėdainių miškininkai mielai sutiko mūsų iniciatyvą. Mums buvo paskirta vieta ir mes pasodinome šešiasdešimt simbolinių ąžuoliukų – po vieną kiekvienai savivaldybei“, – sakė projekto vadovė Virginija Šetkienė.

Ąžuoliukai – simbolinė dovana Lietuvai
Į ąžuoliukų sodinimo šventę suvažiavo šiųmečio konkurso „Eismo saugumas bendruomenėse“ nugalėtojai ir dalyviai.

Kartu su bendruomenininkais ąžuoliukus sodino ir Kėdainių policijos pareigūnės.

„Labai smagu, kad po savęs galėsime palikti tokią gražią dovaną Lietuvai. Mes labai noriai dalyvavome konkurse, gavome daug naudingos informacijos, kaip saugoti savo gyvybes keliuose“, – sakė ąžuoliukų sodinti atvažiavę kaimyninio Jonavos rajono atstovai – lopšelio-darželio „Saulutė“ kolektyvo delegatai.
Šeimininkams šioje ąžuoliukų sodinimo šventėje atstovavo Kėdainių rajono vietos veiklos grupės narės Vanda Poderienė ir Kristina Kulbienė bei Pelėdnagių bendruomenės centro narės Zita Kazokevičienė ir Alvyna Vyšniauskienė. Moterys ne tik padėjo organizuoti ąžuoliukų sodinimo akciją, bet ir jai pasibaigus visus pakvietė pasivaišinti karšta arbata bei koše.
„Labai smagu, kad tas konkursas vyksta. Jo metu mes labiau atsigręžiame į eismo saugumą, juk statistika labai negailestinga. Šalies keliuose vis dar beprasmiškai žūva šimtai žmonių. Einame labai teisingu keliu, tačiau rezultatai pasiekiami labai mažais žingsneliais. Iš visų konkurse dalyvaujančių bendruomenių sulaukiame tik teigiamų atsiliepimų: juk surengta daugybė šviečiamųjų renginių, beveik visi kraštiečiai aprengti šviesą atspindinčiomis liemenėmis ir atšvaitais. Žmonės daugiau bendrauja, dalijasi patirtimi. Pastebimai daugėja dėmesio sau ir kaimynui“, – saugumo renginiais džiaugėsi Kristina Kulbienė.

Ąžuolynas baigiamas užsodinti
Kėdainių miškininkų teigimu, „Neregėtos Lietuvos“ Tūkstantmečio ąžuolyno projektas įgyvendinamas labai sėkmingai.

Projekto vadovė Virginija Šetkienė (trečia iš kairės) džiaugėsi, kad jau pasodinta trečioji „Saugaus eismo giraitė“.

„Šio ąžuolyno sodinimo startą 2009 metais, minint Lietuvos vardo tūkstantmetį, davė garsus šalies menininkas Marius Jovaiša. Jo sumanymu, už kiekvieną parduotą leidinį „Neregėta Lietuva“ ąžuolyne pasodinamas ąžuoliukas. Tačiau pasitaiko ir kitokių iniciatyvų – ąžuoliukų sodinti atvažiuoja kolektyvai, bendruomenės, giminės. Turime net etatinių sodintojų, kurie mus aplanko kiekvieną pavasarį. Ąžuolynui išskyrėme 40 hektarų plotą. Dabar liko vos vienas laisvas hektaras. Ąžuolyną baigti sodinti norime kitąmet, kai švęsime Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Labai smagu sulaukti miško sodintojų. Smagu, kad ir medeliai gerai prigyja šiame ąžuolyne. Paprastai fiksuojame apie 80 procentų prigijimą. Daugiausia čia sodiname Kėdainių medelyne užaugintus ąžuolų sodinukus. Tik išimtinais atvejais sodintojai atsiveža savo medelius“, – sakė Kėdainių miškų urėdijos vyriausiasis miškininkas Kazys Vutencas.

Konkursui – septinti metai
Konkursas „Eismo saugumas bendruomenėse“ organizuotas jau septinti metai.
Paskutiniais metais į kvietimą jame dalyvauti atsiliepė 92 įvairios visuomeninės organizacijos – iš viso projektus pateikė 162 bendruomenės: bendruomenių sąjungos, vietos veiklos grupės, bendruomenių centrai, klubai, direkcijos, draugijos, pavienės miestų ir kaimų bendruomenės iš įvairių šalies regionų.

Kristina Kulbienė ir Vanda Poderienė pasodino po ąžuoliuką ir pakvietė talkininkus susišildyti karšta arbata.

Bendruomenės, įgyvendindamos saugaus eismo projektus, 2016 metais surengė 492 (2015 m. – 358) įvairius renginius: šventes, koncertus, varžytuves, paskaitas, pėsčiųjų ir dviratininkų žygius, įvairias kitas saugaus eismo akcijas. Kai kurie renginiai sutraukdavo gausias eismo dalyvių minias, apimančias įvairių socialinių sluoksnių, amžiaus, socialinės atskirties grupių (neįgaliųjų, vienišų ar rizikos grupėms priskiriamų žmonių ir pan.) atstovus.
Jau tapo gražia tradicija, kad vykdant saugaus eismo projektus bendruomenės nariai aktyviai bendradarbiauja su seniūnijų, policijos, švietimo ir kitų įstaigų bei organizacijų specialistais.

Saugumas – pačių rankose
Susisiekimo ministerijos Kelių transporto ir civilinės aviacijos politikos departamento Saugaus eismo skyriaus vedėjas Vidmantas Pumputis kalbėdamas apie konkurso „Eismo saugumas bendruomenėse“ rezultatus pasidžiaugė, kad pernai žuvusiųjų keliuose skaičius buvo vienas mažiausių per pastarąjį dešimtmetį: „Kai tik buvo pradėtas šis projektas, netrūko skeptikų, sakančių, kad rezultatų nebus. Šiandien matome, kad tie skeptikai turėtų atsiprašyti. Konkursas įsivažiavo ir nuoširdžiais, paprastais renginiais pavyko nemažą dalį žmonių įtikinti, kad saugumas keliuose slypi pačių rankose. Jei palyginsime skaičius, tai jie labai iškalbingi: 2006 metais keliuose žuvo 223 pėstieji asmenys, o pernai tik 66.
Daugeliui žmonių jau tapo mados reikalu segėti atšvaitą ar važiuojant dviračiu vilkėti liemenę. Lieka toliau dirbti, neapleisti užimtų pozicijų ir veiklas labiau nukreipti į vairuotojų prevenciją. Turėtume būti kiek pilietiškesni, drausmindami norinčius sėsti prie vairo išgėrusius asmenis ar kelių chuliganus.“

 

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.