Penktadienį, miesto šventės atidarymo renginyje, buvo iškilmingai paskelbtas ir apdovanotas trečiasis Kėdainių krašto garbės piliečio Česlovo Milošo premijos laureatas. Juo tapo poetas, vertėjas Vytas Dekšnys.

5 tūkst. eurų premija jam įteikta už lenkų autoriaus Andrzejo Franaseszeko knygos „Miloszas. Biografija“ vertimą iš lenkų kalbos. Knygos apimtis išties įspūdinga – apie tūkstantis puslapių. V. Dekšnys taip pat rašo eilėraščius, verčia poeziją, prozą, eseistiką, publicistiką, humanitarinių mokslų literatūrą daugiausiai iš lenkų, ukrainiečių ir kitų Rytų bei Vidurio Europos kalbų.

Vertimas pareikalavo daug jėgų

„Labai ačiū Kėdainiams, atsidūriau išties geroje pretendentų kompanijoje. Pragyvenau porą metų su Č. Milošo biografijos vertimu, tad šis darbas tapo svarbia mano gyvenimo dalimi. Jaučiuosi labai įvertintas. Ačiū dar kartą“, – scenoje, atsiimdamas 5 tūkst. eurų apdovanojimą, Didžiosios Rinkos aikštėje susirinkusiems kėdainiečiams dėkojo V. Dekšnys.

„Versdamas Č. Milošo biografiją, sužinojau labai daug apie šią asmenybę, žinoma, ten buvo žinių ir apie Kėdainių kraštą. Tačiau vienu, dviem sakiniais apie šį žmogų papasakoti neįmanoma – jis buvo labai įvairialypė asmenybė. Č. Milošas – didelis ir svarbus Lietuvai asmuo, tad, kai gavau pasiūlymą šią Andrzejo Franaseszeko knygą versti, buvo sunku to atsisakyti“, – sakė vertėjas pridurdamas, kad vertimas pareikalavo nemažai jėgų. „Dvejus metus gyvenant su ta biografija, ji po truputį tapo kone šeimos nariu. O juk šeimoje santykiai būna visokie“, – šyptelėjo pašnekovas. Nors darbas ir pareikalavo nemažų jėgų, tačiau kartu tai buvo ir didelis malonumas. V. Dekšnys prisipažino, kad po šio didžiulės apimties knygos vertimo jis anksčiau ar vėliau vis tiek grįšiąs ir prie kitų Č. Milošo darbų vertimo.

Perskaityti knygą – nemenkas iššūkis

Andrzejus Franaseszekas yra garsus lenkų literatūrologas, kruopščiai ir nuosekliai rinkęs informaciją apie Č. Milošą. „Man atrodo, kad jis apsilankė visose vietose, kur gyveno pats Č. Milošas: Lietuvoje, Kalifornijoje, Paryžiuje… Visur tyrinėjo archyvus, tad biografija parašyta puikiai, buvo didelis malonumas su ja dirbti“, – teigė V. Dekšnys.

Vyto Dekšnio išversta Česlovo Milošo biografija, kurią sudaro net tūkstantis puslapių. Vertimas truko net dvejus metus. (Kėdainių r. sav. nuotrauka)

Tiesa, perskaityti visą knygą, pasak pašnekovo, yra nemenkas iššūkis sau. „Tačiau visi, kas jos imsis, tikrai nepasigailės“, – tikino premijos laureatas.
Be V. Dekšnio, premijai buvo nominuoti dar trys asmenys: vertėja, rašytoja Birutė Jonuškaitė, dramaturgas, eseistas Herkus Kunčius, vertėjas Nikita Kuznecovas.

Jau įteiktos dvi Č. Milošo premijos

Pirmoji Kėdainių krašto garbės piliečio Česlovo Milošo premija įteikta 2011 m., minint rašytojo ir poeto, Nobelio literatūros premijos laureato 100-ąsias gimimo metines. Tąkart premija skirta Algirdui Juknevičiui, Kėdainių krašto kultūros premijos laureatui, Kėdainių krašto muziejaus archeologui už Kėdainių miesto archeologinių, istorinių tyrinėjimų ir jų populiarinimo veiklą, atskleidusią naujų faktų Kėdainių istoriografijoje.

2016 m. Kėdainių krašto garbės piliečio Česlovo Milošo premija įteikta Vaidai Kamuntavičienei, humanitarinių mokslų daktarei, Vytauto Didžiojo universiteto profesorei, ir Laimai Šinkūnaitei, menotyrininkei, meno istorikei, humanitarinių mokslų daktarei, Vytauto Didžiojo universiteto profesorei, už Apytalaukio bažnyčios, parapijos ir dvaro istorijos tyrinėjimus, parengtą ir išleistą mokslo monografiją „Apytalaukio parapija: Mikrobendruomenės istorija“.

Premija skiriama už Kėdainių krašto istorijos tyrinėjimą bei jos populiarinimą visuomenėje, mokslinėje literatūroje bei žiniasklaidoje; Kėdainių krašto etninės kultūros, kultūros paveldo istorinės ir tiriamosios medžiagos kaupimą, informacinę sklaidą visuomenėje, mokslinėje literatūroje bei žiniasklaidoje; profesionalių kūrėjų/autorių grožinės literatūros ar eseistikos kūrinius (knygas), humanitarinius kūrinius, skirtus Česlovo Milošo kūrybai, ir jo kūrybos vertimus; vaizduojamojo meno bei muzikos kūrinius, sukurtus ir viešai pristatytus Česlovo Milošo kūrinių motyvais ar paremtus kūrybos/filosofijos idėjomis, parengtas autorines parodas, skirtas jo kūrybai ar asmenybei, Kėdainių kraštui; straipsnių ciklą, pristatantį Kėdainių miesto ir/ar rajono kultūros, paveldo išsaugojimo, švietimo bei kitų sričių pasiekimus Lietuvos ar užsienio spaudoje; nuopelnus, tyrinėjant Lietuvos ir kitų istorinės Abiejų Tautų Respublikos šalių (Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos) istoriją, plėtojant santykius ir bendradarbiavimą.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.