Į Kėdainius susirinkę šalies tradicinių amatų centrų vadovai ir Žemės ūkio ministerijos atstovai kalbėjo apie tokių centrų veiklą ir paramos jiems galimybes.

Artėjant šv. Velykoms, Arnetų namo rūsys kvepia vašku, vaikai mokosi marginti margučius.

Kėdainiuose Arnetų name įkurtas tradicinių amatų centras – vienas iš dvidešimties tokių centrų šalyje. Šio centro svečiai negailėjo jam komplimentų. „Jūs turite unikalų savo išore ir vidumi centrą. Puoselėti tautinį paveldą tokiame išskirtiniame pastate – didelė laimė. Labai gražu matyti, kad šis centras yra gyvas, jame šurmuliuoja vaikai, matosi ir suaugusiųjų. Pavydime baltu pavydu ir norėtume, kad toks šurmulys būtų ir pas mus“, – vieni per kitus sakė kitų rajonų tradicinių amatų centrų vadovai.
Arnetų name galima užsisakyti audimo, keramikos, pynimo iš vytelių, drožybos, juostų pynimo, popieriaus karpinių edukacines pamokėles. Užsiėmimus veda sertifikuoti amatininkai bei tautodailininkai.
„Arnetų namas yra škotų bendruomenės, gyvenusios prieš keletą šimtmečių Kėdainiuose, materialus palikimas. Sumūrytas septynioliktojo amžiaus viduryje škotų pirklio Jono Arneto prie Didžiosios Rinkos aikštės, tuo laiku pagrindinės miesto turgavietės. Šis namas svečius žavi skliautuotu rūsiu, o antrajame aukšte prie kupolo formos kamino įrengta skliautuota patalpa tualetui, vadinamasis ,,liuftklozetas”, vienintelė išlikusi tokios paskirties patalpa Lietuvoje, miestiečių gyventame name. Namas yra tarnavęs ir kaip evangelikų reformatų bažnyčios klebonija, o pastaruosius dvejus metus čia veikia tradicinių amatų centras. Smagu, kad esame reikalingi ir vis daugiau kraštiečių mus aplanko. Vaikus ir jaunimą domina edukaciniai užsiėmimai, o moterys net susibūrė į mezgėjų klubą, mezga kojines, kurias dovanos vienišiems seneliams“, – sakė Kėdainių tradicinio amatų centro vadovė etnografė Regina Lukminienė.

Rajono mero pavaduotoja Olga Urbonienė, užsukusi į tradicinių amatų centrą, įsikūrusį Arnetų name, padedama Reginos Lukminienės, išbandė audimo paslaptis.

Žemės ūkio ministerijos atstovė Eglė Martinkienė seminare „Paramos galimybės pagal LT kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ veiklos srities „Tradicinių amatų centrų plėtra“ įgyvendinimo taisyklių pristatymas“ centrų vadovų klausė, kaip sekasi įgyvendinti užsibrėžtus planus. „Paprastai kiekvienas centras orientuojasi į savo regiono amatus. Turime labai šaunių pavyzdžių, kur centrai veikia. Toks yra ir Kėdainių centras. Jis pavyzdys tiems, kurie dar sunkiai atranda savo vietą ir kelią. Mes tariamės, kokios paramos centrams reikia, kad jų veikla įsibėgėtų. Dabar kaip tik bus laukiama naujų projektų, tad turime puikią progą pakalbėti apie centrų ateitį“, – sakė E. Martinkienė.
Arnetų name esančiame tradicinių amatų centre jau šią vasarą turėtų iškilti palapinės, kurios priglaus amatininkus, demonstruojančius savo gebėjimus. „Mes kaip tik parengėme projektą ir gavome finansavimą norimų priemonių įsigijimui. Mūsų centras tikrai plečiasi ir nuolat ieško naujovių“, – sakė R. Lukminienė.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.