Šiandien – įsimylėjėlių, arba Šv. Valentino, diena. Visame pasaulyje švenčiama šventė mėgstama ir Lietuvoje, ji ypač populiari tarp jaunimo. Tačiau ar žinote, kad ir lietuviai turi savo meilės deivę Mildą bei jai skirtą dieną, kuri švenčiama pavasarį?

R. Lukminienė pasakoja, kad lietuviams yra artimesnė meilės deivės Mildos šventė, švenčiama gegužės 13-ąją.

Deivės Mildos šventė turi kelių šimtmečių minėjimo tradicijas, o šalia šios deivės buvo minimos bei gerbiamos ir dar dvi dievybės – Gondas ir Pizius. Tuo tarpu Šv. Valentino šventimo tradicijos Lietuvoje siekia vos kelis dešimtmečius.

Šventę atgaivino romuviečiai
Pasak Kėdainių krašto muziejaus etnografės Reginos Lukminienės, dauguma kitų tautų turėjo savo meilės dievybes – ne išimtis ir mes, lietuviai.
„Santykiai tarp žmonių visais laikais buvo ir tebėra labai svarbu. Dauguma tautų turėjo dievybes, kurios globojo meilę: graikai turėjo Afroditę, romėnai – deivę Venerą, indai turėjo Kamą. Manoma, kad lietuviai irgi turėjo tokią deivę – pati artimiausia, globojanti meilę, yra deivė Milda. Aišku, labai rimtų teiginių nėra, bet tam tikri šaltiniai leidžia manyti, kad ji ir buvusi būtent ta deivė, kuri globojo meilę. Pats Mildos vardas yra kildinamas iš žodžio „milti“, mylėti“, – pasakojo etnografė.
Deivės Mildos šventė pradėta švęsti visai neseniai.
„Seniau ši šventė buvo minima pavasarį – balandžio pabaigoje, gegužės pradžioje. Visai neseniai ji vėl pradėta švęsti – ją atgaivino folkloristai, romuviečiai. Dabar ši data įprasminta ir švenčiama gegužės 13-ąją. Mūsų senoliai buvo labai praktiški ir tikėjo, kad yra gamtos dalelė, todėl tokie ir stengėsi būti. Būtent pavasarį bunda gamta, poruojasi gyvūnai. Šios šventės metu buvo pagerbiamos netekėjusios mergelės – joms buvo uždedami trys nupinti vainikai, giedamos giesmės, aukojamos aukos“, – pasakojo pašnekovė.

Legenda apie šv. Valentiną
Ji taip pat pridūrė, kad senuose rašytiniuose šaltiniuose istorikai yra radę paminėjimų, kad šalia deivės Mildos buvo ir dar dvi dievybės – Gondas ir Pizius. Jie dažniausiai minimi vestuvių metu ir nuotaka bei jaunikis jų prašydavo vaisingumo, kad globotų jų santykius.
„Šiuo metu deivės Mildos šventę švenčia entuziastingi jaunuoliai, jaunimas. Nes ne taip seniai, su Lietuvos nepriklausomybės atgavimu 1990 metais, atkeliavo nauja šventė – Šv. Valentino diena. Ši šventė tarp jaunimo yra labai įsivyravusi, nors jos šaknys mums yra svetimos, – pastebėjo pašnekovė. – Visų pirma, ši šventė kildinama iš Romos. Pasakojama, kad II amžiuje gyvenęs vyskupas Valentinas, o tuo metu valdęs imperatorius Klaudijus draudė vyrams turėti šeimas, vesti, nes jis tikėjo, kad vedęs vyras daugiau atsiduoda šeimai. Tą jis įprasmino įstatymu. Tačiau vyskupas Valentinas nelaimingus jaunus žmones sutuokdavo slapta. Tą sužinojęs Klaudijus labai užsirūstino, uždarė vyskupą į kalėjimą ir nubaudė mirties bausme, kurią įvykdė būtent vasario 14-ąją. Po kiek laiko Valentinas buvo paskelbtas šventuoju, o vasario 14-ąją jaunimas pradėjo švęsti kaip įsimylėjėlių šventę“, – pasakojo R. Lukminienė.

Pamils ir Mildos šventę?
Pasak jos, Italijoje ši šventė charakteringesnė – Romoje daug anksčiau prasideda šiltesnis laikas, anksčiau prabunda pavasaris, tad prasmingiau šią meilės šventę švęsti. „Na, o pas mus vien įsiklausant į gamtos, kosminį ritmą, ši šventė yra gana svetima. Nors jaunimas labai mėgsta Šv. Valentino dieną, tikiu, kad jie atsigęš ir į deivės Mildos šventę. Kiek pastebėjau, vyresniajai kartai Šv. Valentino dienos šventė yra visai svetima“, – sakė R. Lukminienė.
Iki tol lietuviai tokio šventojo kaip Šv. Valentinas – neturėję.

Komplimentai ir dėmesys – kiekvieną dieną
Įsimylėjėlių Kėdainiuose netrūksta, tad kaip šią šventę mini kėdainiečiai? Žavi pora – Titas ir Viktorija atskleidžia,kad šią dieną stengiasi kuo ilgiau pabūti kartu.

Titas ir Viktorija tikina, kad dėmesį ir komplimentus vienas kitam dovanoja kiekvieną dieną, ne tik per Šv. Valentino dieną.

„Stengiamės praleisti šią dieną kitaip, viskas priklauso nuo to, kokie renginiai Kėdainiuose vyksta tą dieną. Šiemet eisime paklausyti Martyno Kavaliausko ir Kauno bigbendo. Per Valentino dieną daugiau laiko praleidžiame kartu nei įprastai. Taip pat mėgstame jaukiai praleisti vakarą kokioje kavinukėje arba paprasčiausiai pasivaikščioti po senamiestį. Savaime suprantama, jog kiekvieną dieną nepamirštame pasakyti ir komplimentų vienas kitam“, – pasakojo jaunuoliai. Paklausti, ar švenčia lietuviškąją deivės Mildos šventę, Titas ir Viktorija atsakė, kad apie tokią šventę nėra girdėję. „Valentino diena yra populiaresnė, ji užgožė mūsų lietuviškąją. Ne veltui per Valentino dieną prekybininkai stengiasi pasipelnyti, sutinkame su daugelio nuomone, jog Valentino diena – komercinė šventė“, – pasakojo jie.
Kaip žinia, netrukus, vos už kelių dienų, minėsime ir Vasario 16 – osios, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną. Kartais ši diena dar pavadinama meilės tėvynei diena.
„Kadangi dar esame moksleiviai, tai Vasario 16-ąją paminime tik mokykloje, nes kiekvienais metais vienaip ar kitaip ši šventė yra pažymima. Taigi kažkokių ypatingų minėjimo tradicijų neturime, tačiau nepamirštame šios svarbios Lietuvai dienos“, – sakė Titas ir Viktorija.

Valentino diena: kaip nustebinti mylimąjį?
Vis dar nežinote, kaip pasveikinti savo mylimąjį? Deja, priešingai nei moterims, vyrams gėlių puokštė ar pliušinis žaislas įspūdžio greičiausiai nepadarys. Įprasta, kad tokią dieną yra lepinamos moterys, tačiau dėmesys ir jausmas, kad yra mylimi, vyrams patinka nemažiau nei dailiosios lyties atstovėms. Taigi pateikiame keletą idėjų, kaip šia proga mylimiesiems parodyti išskirtinį dėmesį.

Iš vakaro – paruoškite meilės raštelius
Jei turite galimybę, vakare paruoškite meilės raštelius, kuruose atsispindėtų, kaip jį mylite ir kodėl kartu su juo esate laiminga. Paslėpkite juos įvairiausiose vietose: įkiškite į kelnių kišenę, užklijuokite ant veidrodžio vonioje, pakiškite po cukrine, įdėkite į priešpiečių dėžutę ar panašiai. Pasitelkite išradingumą ir jūsų antroji pusė jausis pamaloninta visą dieną.

Ryte  – romantiškas pažadinimas
Nors ši Valentino diena yra antradienį ir jos rytą nubudus priešakyje daugelio lauks darbo diena, nuoširdus pakuždėjimas, kad jį mylite, leis antrajai pusei atsikelti lengviau ir geresnės nuotaikos. Į lovą taip pat galite atnešti pusryčius ar kavos. O jei šią dieną jus skiria atstumas, iš pat ryto nusiųskite jam romantišką trumpąją žinutę. Svarbiausia, kad mylimasis suprastų, jog pirmasis žmogus, apie kurį pagalvojate atsikėlusi, yra jis.
Dieną – žavi asmenukė
Dauguma porų darbo dieną praleidžia atskirai, tačiau dėl išmaniųjų telefonų susisiekti galima vos tik prireikus, o ištobulėjus jų kameroms, daugelis pamėgo bendrauti siųsdami įvairias nuotraukas. Valentino dieną, norėdamos priminti apie save, nusiųskite mylimajam romantišką asmenukę. Ją galite pasidaryti net ir sningant ar lietuj lyjant, ir nusiųsti ją su šmaikščiu prierašu, jog net dangus verkia, kai judu nekartu. Kiti variantai: asmenukė iš automobilių spūsties, su komentaru, kad nesulaukiate akimirkos, kai susitiksite, arba iš parduotuvės persirengimo kabinos su užuomina, kad ruošiatės pasipuošti ypatingam vakarui.

Vakare – tai, ką veikti mėgsta jis
Visos žinome auksinę tiesą, kad kelias į vyro širdį eina per skrandį, todėl vakaro scenarijui su gardžia vakariene turbūt neatsilaikytų nė vienas stipriosios lyties atstovas. Žinoma, kinas, teatras, koncertas irgi gali patikti, jei tik perkant bilietus atsižvelgsite ne tik į savo, bet ir į jo pomėgius. Kita vertus, galbūt jūsų mylimasis yra futbolo gerbėjas? Tuomet galite paruošti užkandžių ir nustebinti įjungdamos Čempionų lygos rungtynes. Patikėkite, jis tikrai liks nustebintas.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.