Kėdainių lietuvių ir švedų draugija šiais metais veikė labai aktyviai, nes 2016-ieji buvo 15-ojo draugijos gimtadienio metai. Dalis renginių buvo skirta ne tik draugijos nariams, bet ir visiems kėdainiečiams. Paskutinis, baigiamasis, draugijos narių renginys surengtas Janinos Monkutės-Marks muziejuje. Prieš sėdant prie adventinio stalo, išklausyta Kėdainių švietimo pagalbos tarnybos direktoriaus Henriko Vaicekausko paskaita „Ko reikia, kad būtume aktyvūs, draugiški, bendraujantys ir bendradarbiaujantys?“ Pažaisti keli bendravimo žaidimai akivaizdžiai įrodė, kad, norint ką nors gero ir gražaus nuveikti, būtina susitarti, įsipareigoti, veikti išvien komandoje.
Bendraudamas su kitais žmogus geriau jaučiasi
3„Kaip manote, kokia prasmė dalyvauti organizacijos veikloje?“ – toks buvo pirmasis Henriko klausimas susirinkusiesiems. „Tiesiog malonu metai iš metų susitikti su tais pačiais žmonėmis“, „Noriu gyvai bendrauti“, „Drauge galima padaryti įvairių darbų, pramogauti, taip smagiau“, „Galime siekti bendrų tikslų“, – atsakinėjo draugijos nariai. H. Vaicekauskas papildė, kad, dalyvaudamas draugijų, organizacijų veikloje, žmogus patiria mažiau vienatvės, nerimo, sulaukia daugiau pagalbos, jaučiasi saugesnis.

Negerai, kai per daug įtarumo
Atsiverti bendravimui, gražiai ir produktyviai bendradarbiauti labai trukdo įtarumas. „Nepasitikėjimas yra mūsų visuomenės bruožas. Vyraujantis vartotojiškos visuomenės mąstymas − nepasitikėk niekuo, išskyrus turtu ir valdžia. Žmonių geresnio bendravimo priešai yra gyvenimo tempas, konkurencija, rezultato siekimas bet kokiomis priemonėmis, per didelis įtarumas, – kalbėjo H. Vaicekauskas. − Tik veikdami kartu galime vienas kitą labiau suprasti, įgyti bendro supratimo, dalintis ir netgi atrasti prasmę.“
Kokią didžiausią dovaną galime padovanoti vienas kitam savo organizacijoje? Dirbti komandoje, veikti visiems kartu, pasitikint vienas kitu, dovanoti supratimą, kad kiekvienas mūsų yra vertingas. Pasitikėjimas − tai tikrumas, kad mūsų neišduos, kad nereikės be reikalo gintis. Pasitikėjimas − brandos požymis. Kai nėra pasitikėjimo − įsitvirtina įtarumo kultūra. Popiežiaus emerito Benedikto XVI žodžiai: „Europoje įsitvirtinusi įtarumo kultūra, kuri su nepasitikėjimu žvelgia į žmogų ir jo atstovaujamus idealus, o moralė dažnai traktuojama kaip saviapgaulė“.
„Mes tiesiog turime pasirinkti pasitikėjimą ar įtarumą, bendradarbiavimą ar konkurenciją, įsiklausymą į kitą ar savęs sureikšminimą. Nuo to priklausys ir veiklos rezultatai, ir gyvenimo laimė. G. K. Chestertonas yra pasakęs: „Kiekvienam žmogui Dievas yra dovanojęs žibintą, tik problema, kad mes jį naudojame ne pagal paskirtį. Mes apšviečiame save, o ne kitą, esantį šalia“, – sakė H. Vaicekauskas. – Mums koją dažnai pakiša tokios savybės kaip puikybė, godumas, pavydas, rūstumas, vangumas, tingumas.“
Žinoma, pasitikėjimas auga, veikla gerėja, kai komandos nariai dalijasi savo patirtimi, atranda vienas kito silpnąsias ir stipriąsias vietas ir parodo, kad jais galima pasitikėti atliekant užduotis. Pasitikėjimas vienas kitu didėja, kai komandos nariai yra teisingi, atviri ir sugebantys išklausyti bei pasakyti.

Svarbiausia – pasakyti kitam ką nors malonaus
Tik nuo paties žmogaus priklauso jo laimingumas, kaip jis veikia, ką galvoja. Galime labai daug ką padaryti, kad jaustumėmės laimingi bendraudami su kitais. Pirmiausia reikia paieškoti, už ką gali būti dėkingas kitam, ir dėkingumą išreikšti; pasakyti žmogui ką nors malonaus, nepasiduoti negatyvumui, puoselėti optimizmą; vengti per didelio galvojimo ir so­cialinių palyginimų; daryti gerus darbus kitiems; puoselėti socialinius ryšius; kurti sunkumų įveikimo strategijas; mokytis atleisti kitiems ir daryti tai; dažniau būti „tėkmėje“ (iššūkiai + kompetencija); mėgautis paprastais gyvenimo malonumais; įsipareigoti, siekti tikslų, turėti savo projektų; praktikuoti religiją/dvasingumą; rūpintis savo kūnu. Tokios Sonjos Liubomirskij laimės strategijos nuostatos buvo aptartos tarp draugijos narių kartu su lektoriumi.
Būk sąžiningas – ir versle seksis, ne tik asmeniniuose santykiuose
Anot pranešėjo, pats svarbiausias dalykas yra būti sąžiningam. Sąžiningumas turi daugiausia įtakos žmogaus sėkmei, netgi jo verslui. Labai svarbu sugebėjimas bendradarbiauti, sutarti su žmonėmis. Be disciplinos irgi nebus sėkmės. Kaip ir be artimųjų palaikymo. Kad pasiektų sėkmę, žmogus turi daug dirbti. Jei nori sutarti su kitais, turi stengtis būti nuoširdžiai dėmesingas. Reikia pastebėti kitą, įsiklausyti, domėtis, suprasti, padėti, pasakyti gerą žodį. Mokėti būti su kitais reiškia kartu džiaugtis, dalytis, bendradarbiauti.

Kaip turiu tobulėti aš, kad būtų geriau?
Laikai yra tokie, kokie yra, aplinka irgi. Visi nori gyventi geresnėje visuomenėje, bendruomenėje, visi nori būti laimingi, įvertinti. Bet jei pats nedarysi gerų darbų, netobulėsi, nesimokysi, negirdėsi kito, nieko gero nebus. Taigi pradėti reikia nuo savęs. Ši nuostata teigiamai veikia kiekvienoje organizacijoje, kokio dydžio ji bebūtų. Klausimą, ką daryti, kad komanda būtų stipresnė, santykiai geresni, gal reiktų performuoti taip: „Kaip turiu tobulėti aš, kad tobulėtų mūsų komanda?“ O apie tai reikia pagalvoti kiekvienam, nesižvalgant į kitų trūkumus, taisyti savuosius, kurti save geresnį. Tai daryti niekada ne vėlu.
Mintys, išgirstos susitikime, naudingos kiekvienam kolektyvui, kad ir nedideliam – šeimai, nes kalbėta apie bendražmogiškas vertybes. Tad dalijamės jomis.

Rūta Švedienė, Kėdainių lietuvių ir švedų draugijos pirmininkė

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.