Kalendorinis pavasaris klimatologinį Lietuvoje lenkia viena-dviem savaitėm. Klimatologo Donato Valiuko teigimu, kovo pirmąją yra buvę ir 11 laipsnių šilumos, ir 30 laipsnių šalčio.

„Pasižiūrėjus daugiametes pirmosios pavasario dienos temperatūras akivaizdu, kad kalendorinis pavasaris beveik niekada nesutampa su realiu. Anksčiausiai pavasaris prasideda pajūryje, vidutiniškai pirmą kovo dešimtadienį, o Rytų Lietuvoje – kiek vėliau“, – sakė Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vedėjas D. Valiukas.
Šilumos rekordas – 11 laipsnių šiluma. Ženklas, kuris objektyviai skiria žiemą nuo pavasario, yra aukštesnė negu nulinė vidutinė paros oro temperatūra.

„Tai nereiškia, kad ji – vien pliusinė, bet kai svyravimai išsilygina ir minusinės temperatūros dienų būna nedaug, ateina ir klimatologinis pavasaris“, – sakė D. Valiukas.
Kaip pabrėžė klimatologas, jūros įtaka yra juntama, todėl pavasaris greičiau pradžiugina pajūrio gyventojus. „Bent jau taip būna standartiškai. Vėliausiai pavasario paprastai sulaukia Ignalinos rajonas, Dūkštas“, – sakė Hidrometeorologijos tarnybos specialistas. Šiųmetę pirmą pavasario dieną D. Valiukas vadino ne pačia šilčiausia.

„Žvelgiant į daugiametes, ypač paskutinių metų kovo pirmųjų normas, turėtų būti šilčiau. Bet yra pasitaikę ir labai šaltų pirmų pavasario dienų. Kovo pirmosios šalčio rekordas fiksuotas 1965 metais Varėnoje. Tuomet šaltis kovo 1-ąją siekė net 29,9 laipsnio“, – pateikė pavyzdį D. Valiukas.

Pasak klimatologo, kovo 1-osios šilumos rekordas buvo plius 11,8 laipsnio 1959 metais Kybartuose ir Lazdijuose.

Penktadienio popietę tarp debesų atsiras vis daugiau pragiedrulių. Debesuotą naktį atšals tik iki 11–16 laipsnių šalčio, dieną termometrai rodys 4–9 laipsnius šalčio.
Šeštadienį virš Baltijos regiono sustiprėjus aukštesnio slėgio laukui, vyraus nepastoviai debesuoti orai. Kritulių tikimybė bus maža, tik kai kur suplevens kelios snaigės. Pūs nestiprus rytų, pietryčių vėjas. Naktį temperatūra nukris iki 12–17, vietomis iki 18–20 laipsnių šalčio, dieną sugrįš 4–9 laipsnių šaltis.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.