Josvainių kultūros centre vykusioje sveikatą stiprinančio Kauno regiono IV-oje metinėje konferencijoje „Sveika bendruomenė – sveika tauta“, skirtoje nevyriausybinių organizacijų ir kaimiškųjų bendruomenių įtraukimui į sveikos gyvensenos propagavimą, diskutuota, kaip stiprinti tautiečių sveikatą. 

Sveikatos aktualijas aptarė šalies savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė, Kėdainių rajono meras S. Grinkevičius ir Jonavos rajono meras M. Sinkevičius.

Sveikatos aktualijas aptarė šalies savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė, Kėdainių rajono meras S. Grinkevičius ir Jonavos rajono meras M. Sinkevičius.

Konferencijos dalyvius sveikinęs Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius sakė, kad nėra vieningo atsakymo į klausimą, kas labiausiai lemia gerą žmogaus sveikatą: „Atrodo žinome aiškias tiesas – nevartok alkoholio, nerūkyk, sportuok ir būsi sveikas. Nors taisykles žinome, ne visi pagal jas gyvename. Linkiu konferencijos dalyviams rasti atsakymus į klausimus, kaip atrasti sveiko gyvenimo paslaptį.“

Prie sveikatinimo prisideda ir maži dalykai
Kaip pabrėžė Kauno regiono plėtros Tarybos pirmininkas, Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius, Kauno regionas, tapęs sveikatą stiprinančiu regionu, turi dideles galimybes pasinaudoti tarptautine gerąja patirtimi, siekiant geresnės regiono gyventojų sveikatos ir visapusiškos gerovės. Kiekviena iš savivaldybių, atsižvelgdama ar į pasaulines bei europines tendencijas, ar darydama mažus dalykus – investuoja į sveiką aplinką: rengia pėsčiųjų, dviračių takus, suformuoja nerūkymo zonas, draudžia alkoholio prekybą švenčių metu, o tai ženkliai prisideda prie mūsų sveikesnės aplinkos, sveikesnio gyvenimo.
,,Džiaugiuosi, kad visos aštuonios regiono savivaldybės investuoja ir ieško puikių galimybių, kaip šių savivaldybių gyventojai galėtų stiprinti savo sveikatą ne ligoninių, ne palatų ir ne konsultacijų pas šeimos gydytoją ar specialistą pagalba. Tai yra naudinga ir reikalinga“, – pabrėžė M. Sinkevičius.
,,Nebūtina kalbėti apie sveikatą, kad taptum sveikesniu“, – pastebėjo prof. habil.dr. Egidijus Aleksandravičius, teigęs, kad savijauta ir pasitenkinimas savo gyvenimu nepriklauso nuo daiktų ar turto. Jau pradeda matytis, kad žmonių tarpusavio saitai ir fizinis sveikumas yra optimizmo papildas, geros savijautos šaltinis. O sena išmintis ir mokslo naujovės tvirtina: draugijų ir bendruomenės žmogus ilgiau ir geriau gyvena.
Pasak Kėdainių rajono savivaldybės mero pavaduotojos Olgos Urbonienės, sveikata yra svarbi atskirų asmenų gerovei ir tuo pačiu visos visuomenės gerovei, o sveiki gyventojai yra ekonomikos produktyvumo bei gerovės prielaida. Sveikatos stiprinimui išleisti pinigai nėra vien išlaidos – tai prasminga investicija.
Lyginant su Lietuvos vidurkiu, Kėdainių rajone daugiau brandaus amžiaus gyventojų, todėl savaime suprantamas sveikatos priežiūros bei socialinių paslaugų poreikio augimas.

Iškalbinga statistika
Vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė 2015 m. Kėdainių rajono savivaldybėje – 72,39 metai. Pastaruosius kelerius metus šis rodiklis mažai keitėsi.Tuo tarpu Kauno rajone šis rodiklis yra 75,78, o Neringos savivaldybėje – 81,96 metai.
2015 m. sergamumo diagramoje dominuoja trys susirgimų grupės: kvėpavimo sistemos ligos sudaro 21,4 proc. visų susirgimų, širdies ir kraujagyslių sistemos patologija – 20,8 proc. ir virškinimo sistemos sutrikimai, kurie sudaro 10,6 proc. visų susirgimų. Tie skaičiai taip pat nėra nauji, metams bėgant, jie kinta nežymiai. Tuo tarpu apsilankymų pas gydytoją skaičiumi, tenkančiu vienam gyventojui, mūsų savivaldybė lenkia daugelį. Mūsų rajone vienam gyventojui tenka 9,23 apsilankymo per metus, Kauno rajone – 7,72, Lietuvoje – 8,34.
Kalbant apie 2015 m. mirtingumo rodiklius Kėdainių rajone pastebima, kad mirties priežastys pastaraisiais metais taip pat kinta mažai. Dominuoja onkologinės ligos, širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemos susirgimai. Lietuvos vidurkį kėdainiečiai „pralenkė“, kaip skaudu tą bebūtų pripažinti, ir savižudybių rodikliais.
Teigiami pokyčiai – mažesnis už Lietuvos vidurkį asmenų, žuvusių ar sunkiai sužalotų darbe. Taip pat mažiau žūva pėsčiųjų keliuose, o sergamumas žarnyno infekcinėmis ligomis per pusę mažesnis nei respublikos vidurkis.
Prevencinių programų vykdymas Kėdainių rajone nuolat yra rajono savivaldybės Tarybos centre.
2015 m. aktyviau nei vidutiniškai Lietuvoje kėdainietės dalyvavo atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio bei gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programose.
Jau eilę metų išlieka aukšti vaikų skiepijimo nuo kokliušo, difterijos, poliomielito ir Haemofilus influenzae infekcijos rodikliai. Kėdainių rajono gyventojai aktyviai skiepijasi nuo gripo, tiek valstybės kompensuojama, tiek mokama vakcina. Tai padeda išvengti epideminio sergamumo lygio, išsaugoti gyventojų sveikatą ir darbingumą.

Sveikatinimui – keturi prioritetai
Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos atstovės Lietuvoje Ingridos Zurlytės, sveikatinimo srityje Lietuva yra nustačiusi keturis prioritetus: „Pirmiausia akcentuojamas sveikatos lygiateisiškumas. Svarbu, kad paslaugomis galėtų naudotis visi mūsų piliečiai. Antroje vietoje atsidūrusi infekcinių ligų prevencija ir kontrolė. Būtina valdyti rizikos veiksnius. Trečia užduotis atsparios ir lanksčios bendruomenės su sveika aplinka. Ir galiausiai sveikatos sistemos stiprinimas.“
Konferencijos dalyviai beveik vienbalsiai sutarė, kad tik iš apačios gimstančios iniciatyvos yra veiksmingos ir rezultatyvios, tad kuo gyventojai bus aktyvesni, tuo geresnės sveikatos jie gali tikėtis.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.