Kėdainių rajono savivaldybė per praėjusius metus išnuomojo net 38 socialinius būstus, trisdešim­čiai šeimų ir asmenų suteikė bendrabučio gyvenamąsias patalpas. Šiuo metu socialinio būsto lau­kiančiųjų sąraše yra 102 šeimos ir vieni gyvenantys asmenys. 

„Visi, netekę teisės nuomotis socialinio būsto, rado kitas išeitis – vienos šeimos pasinaudojo valstybės remiamais kreditais ir įsigijo savo būstą, kitos nusipirko aukciono būdu iš varžytinių“, – teigė I. Žukauskienė.

Šiemet – lankstesnė pajamų riba
Socialinio būsto laukiančiųjų eilė sparčiau pajudėjo įstatymu įvedus prievolę tiek tokio būsto nuomininkams, tiek laukiantiems eilėje kasmet deklaruoti pajamas ir turtą bei nustačius pajamų ribas. Pavyzdžiui, asmens be šeimos, gyvenančio mūsų rajono savivaldybėje, grynosios metinės pajamos neturi viršyti 3264, o turtas – 5712 eurų, dviejų ar trijų asmenų šeimos – atitinkamai 6426 ir 11424 eurų.
Pasak rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vyriausiosios specialistės Ingridos Žukauskienės, po pajamų ir turto deklaravimo 2016 metais, paaiškėjus, kad kai kurių socialinio būstų nuomininkų pajamų ribos viršijamos 20 procentų, buvo ieškoma įvairių išeičių. Asmenys ir šeimos savivaldybei pateikė prašymus leisti perkelti socialinį būstą į savivaldybės būstų sąrašą ir leisti nuomotis būstą komercine kaina.
Tokie prašymai teikiami rajono savivaldybės tarybai, kuri, įvertinusi socialinio būsto poreikį savivaldybėje ir remdamasi žmogiškuoju faktoriumi, priima sprendimą. Pernai patenkinta 13 iš 17 pateiktų prašymų. Juos daugiausia pateikė neįgalieji, kurių pajamos dėl padidintos netekto darbingumo pensijos ir didėjusio minimalaus mėnesio atlyginimo viršijo Lietuvos Respublikos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo nustatytus metinius pajamų ir turto dydžius.
Keturi prašymai nebuvo patenkinti, nes juos pateikė darbingi asmenys ir šeimos, kurių pajamos žymiai viršijo nustatytus dydžius. Taip pat negalima patenkinti Šėtos g. 93 name gyvenančių nuomininkų prašymų, nes šio namo rekonstrukcijai panaudotos valstybės lėšos, skirtos socialinio būsto fondo plėtrai. Todėl jame esantys būstai negali būti naudojami kaip savivaldybės būstai. Vadinasi, juose gali likti gyventi tik žmonės, turintys teisę į socialinį būstą.
„Visi, netekę teisės nuomotis socialinio būsto, rado kitas išeitis – vienos šeimos pasinaudojo valstybės remiamais kreditais ir įsigijo savo būstą, kitos nusipirko auk­ciono būdu iš varžytinių“, – teigė specialistė. Valstybės remiamais būsto kreditais per 2016 metus iš viso pasinaudojo šešios šeimos.
Beje, šiemet „praturtėjimo“ riba bus kiek lankstesnė – po priimtos įstatymo pataisos ją leidžiama viršyti 25 procentais.

Išrankesni laukia ilgiau
Pasak I. Žukauskienės, per 2016 metus savivaldybės administracija pakankamai dėmesio skyrė savivaldybės socialinio būsto plėtrai. Vien bendrabučių remontams buvo skirta beveik 32 tūkst. eurų. Taip pat patenkinta 19 socialinio būsto nuomininkų prašymų pakeisti langus, tam skirta 12 tūkst. eurų suma. Dūmų detektorių įrengimui būstuose Kėdainių mieste ir seniūnijose išleista 2800 eurų.
Šiuo metu eilėje socialinio būsto laukia 102 asmenys arba šeimos. „Laukimo laikas labiausiai priklauso nuo pareiškėjų poreikių. Dažnai tenka išklausyti pageidavimų: žmonės renkasi pagal kaimynus, pagal rajoną, susisiekimą. Tarp nepopuliariausių išlieka P. Lukšio, Šėtos gatvės, atokesnės kaimiškosios seniūnijos. Neretai žmonės tarsi psichologiškai apsidraudžia, motyvuodami, kad socialinio būsto šiandien jiems nereikia, bet galbūt prireiks ateityje“, – sakė specialistė.
Savivaldybė šiuo metu turi dešimt laisvų socialinių būstų kaimiškosiose seniūnijose ir vieną – mieste, Šėtos gatvėje, tačiau šie būstai nėra pageidaujami. Atsisakyti siūlomo socialinio būsto reikia raštu, nurodant priežastis.
„Smagu, kad galime padėti našlaičiams, išėjusiems iš „Saulutės“ vaikų globos namų. Jie nėra išrankūs, džiaugiasi gautu pasiūlymu, gaunamus pinigėlius panaudoja būsto remontui ir, kaip rodo patirtis, tvarkingai gyvena, stengiasi, – pasidžiaugė I. Žukauskienė. – Tokiems motyvuotiems būsto nuomininkams, bendradarbiaujantiems su būsto savininku – savivaldybe, smagu ir padėti. Dažniausiai sutariame, kuo prie būsto remonto gali prisidėti savivaldybė, o kuo – pats žmogus. Savivaldybė prisideda tuo, kas nuomininkui būtų sunkiausia.“

Tūkstantinės nuomininkų skolos
Nuomos kaina, gyvenantiems socialiniame būste, yra labai nedidelė. Vieno kambario buto nuoma per mėnesį, priklausomai nuo vietovės, namo būklės svyruoja nuo 2 iki 10 eurų per mėnesį, dviejų – nuo 6 iki 12 eurų, trijų kambarių – nuo 15 iki 17 eurų per mėnesį.
„Tačiau sausio 31 dieną, kaip informavo UAB „Kėdainių butai“, kuri administruoja savivaldybės socialinius būstus, skolos vien už nuomą siekia apie 12 tūkstančių eurų, – apgailestavo pašnekovė. – Kaip žinote, net ir kreipiantis į teismą dėl skolininkų iškeldinimo, teismas dažniausiai neiškeldina šeimų su mažamečiais vaikais. Dalis žmonių tuo piktnaudžiauja. Tačiau jie turi suprasti, kad savo skolas paliks mokėti savo atžaloms. Norime patikinti, kad piktybiškai nemokantys mokesčių už nuomą ir paslaugų tiekėjams, nevykdantys sutartinių įsipareigojimų teisės aktų nustatyta tvarka bus iškeldinti iš savivaldybei nuosavybės teise priklausančių būstų. Apmaudu, kad ir skirti lėšų būsto remontui dažniausiai prašo skolininkai, kurie nemoka net ir už būsto nuomą. Žinoma, yra šeimų, kurios sudaro skolų grąžinimo sutartis ir moka dalimis.“ Patirtis rodo, kad sunkiai besiverčiantys asmenys ir šeimos, jauni žmonės, norintys gyventi tvarkingai, atsakingai vertina galimybę gyventi savivaldybei priklausančiame būste, todėl visomis galiomis stengiasi dirbti, tvarkytis buitį. Paprastai tokie žmonės vertina bet kokią paramą ir puikiai tvarkosi pagal savo išgales.

Artėja pajamų ir turto deklaravimas
Praėjusiais metais rajono savivaldybė įsigijo 7 socialinius būstus, visi jie jau išnuomoti. Savivaldybės būsto fondą šiuo metu sudaro 656 būstai, iš jų 381 yra socialiniai būstai, likusieji – savivaldybės butai.
Socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė primena, kad socialinio būsto nuomininkai, kurie yra sudarę nuomos sutartis nuo 2003 m. sausio 1 d., privalo iki gegužės 1 d. deklaruoti pajamas ir turtą. Tai turi padaryti ir laukiantieji socialinio būsto eilėje. Jų prašoma bent kartą per pusmetį ar metus atvykti į savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių, 415 kabinetą ir atnaujinti kontaktinius bei kitus duomenis.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.