Vieni ant duonelės tepa sviestą ar majonezą ir pakloja kumpio ar sūrio. Kiti tiesiog ant riekelės užsideda avokado. Treti pagrindiniu ingredientu renkasi silkę, dar kiti – egzotinius vaisius. Visi turi savo firminį sumuštinių receptą, kuriuo šiandien siūlome pasidalinti su draugais ar kolegomis, nes lapkričio 3-ąją tradiciškai JAV ir daugelyje kitų šalių minima sumuštinių diena.

Šio patiekalo kilmė įvairiuose šaltiniuose nurodoma skirtinga, tačiau populiariausia sumuštinio pavadinimo legenda siejama su anglų aristokratu 4-uoju Sendvičo miestelio  grafu Johnu Montagu. XVIII a. pabaigoje, žaisdamas kortomis, jis užsinorėjo valgyti, tačiau nenorėjo riebaluotais pirštais ištepti kortų ir paprašė atnešti mėsos tarp dviejų duonos riekių. Manoma, kad taip prasidėjo sumuštinių (angl. sandwich) istorija.

Šiandien, kai gyvenimo tempas nelėtėja, sumuštiniai nė neketina nusiimti populiarumo karūnos. Skaičiuojama, kad itin sumuštinius mėgstančiose JAV kasdien suvalgoma apie 300 mln. sumuštinių. Bene populiariausi yra su kumpiu, tačiau vis dažniau ieškoma įdomesnių paruošimo būdų, kitų ingredientų.

„Nekaltoji“ silkė – delikatesas sumuštiniams

Pastaruoju metu gurmanų valgiaraštyje dažniau pastebimi sumuštiniai su matjes silke, kurią, pasak istorinių šaltinių, mėgo ir garsusis prancūzų rašytojas Alexandre’as Dumas.

Pasak Algio Kairio, „Daumantų“ pagardų kūrėjo ir skonio meistro, sumuštiniai su matjes silke arba, kitaip tariant, jauna, didelio riebumo silke yra viena iš dabartinių maisto ruošimo madų.

„Nors silkė niekada nebuvo nustumta į antrą planą, tačiau dabar juntamas pagyvėjimas. Ji prisimenama ne tik prieš didžiąsias žiemos šventes, tačiau ir kitomis dienomis. Gurmanų maisto vakarėliai be sumuštinukų su matjes silke, kuri laikoma delikatesu, sunkiai įsivaizduojami“, – sako skonio meistras.

„Matjes silkė reiškia „nekaltoji“. Taip ją praminė olandai. Ji yra jauna, pirmųjų metų silkė, kurios riebumas prasideda nuo 16 proc., o kartais siekia net 24 proc. Kuo silkė vyresnė, tuo riebumas krenta ir tradiciškai yra 12-15 proc. Dar svarbu, kad olandiška matjes silkė niekada neparduodama šviežia. Vos sugauta, ji užpilama jūros vandens sūrumo sūrymu ir užšaldoma. Tik tada ji keliauja pas vartotojus. Skandinavijoje praktika kitokia – pagauta silkė nešaldoma, o kelis mėnesius brandinama. Skiriasi ir skonis: skandinavai mėgsta silkę pasaldinti, o olandai renkasi natūralumą“, – pasakoja Žilvinas Pupkus, specializuotų žuvies parduotuvių „Šiaurės jūra“ įkūrėjas.

Sumuštinių dienos proga Algis Kairys pateikia sumuštinių su matjes silke receptą. Šis sumuštinis puikiai tiks dienos metu, kai norisi užkąsti sočiau.

Sumuštinis su matjes silke. Ant juodos ruginės duonos riekelės užtepkite baravykų padažo. Tuomet uždėkite matjes silkės gabalėlį, ant jo – riekelę svogūno. Sumuštinio viršuje uždėkite virto kiaušinio riekelę, papuoškite petražole. Skanaus.

Kiti receptai su žuvimi

Sumuštinis su rūkyta žuvimi. Jums reikės 100 g sviesto, 30 g rūkytos žuvies, po šaukštelį krieno ir majonezo. Pradžioje išsukite sviestą, sudėkite žuvį, įdėkite krienų, pagardinkite majonezu, kad būtų tirščiau. Šią užtepėlę tepkite ant duonelės ir kurkite savo sumuštinį su sūriu ar pomidoru.

Sumuštinukai su rūkytu unguriu. Baltos duonos riekelę patepkite sviestu, uždėkite rūkyto ungurio gabaliuką, puselę slyvinio pomidoro arba alyvuogės, pabarstykite krapais.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.