„Man reikia, kad kuo greiciau padarytum tarptautini pervedima i Jungtine Karalyste. Tai uzmokestis uz konsultacijos paslaugas, prasau mane informuoti ko reikia, kad pinigai butu pervesti nedelsiant.“ (Kalba netaisyta)

sukciusTokį elektroninį laišką gavo buhalterines paslaugas teikiančios įmonės buhalterė Jovita. Moteris džiaugiasi, kad ant sukčių kabliuko neužkibo, tačiau, jos žiniomis, tokiu būdu sukčiai iš buhalterių jau yra išvilioję ne vieną tūkstantį eurų.

Įtarimų sukėlė elektroninio pašto adresas
Sukčiavimo schema paprasta – buhalteris, tvarkantis stambios įmonės finansus, į savo elektroninio pašto dėžutę gauna laišką su tekstu. Laiškas atsiunčiamas įmonės vadovo elektroniniu pašto adresu. Tad įtarimų, kad siunčia svetimas žmogus – mažai.
„Iš pradžių labai nustebau, nes su įmonės vadovu bendraujame kreipiniais „Jūs“, be to, laiške nebuvo pažymėta, kur, kam, kokią sumą pinigų persiųsti. Be to, laiško pabaigoje nebuvo ir rašančiojo kontaktų, atstovaujamos įmonės pavadinimo bei logotipo, kaip būdavo iki tol. Norėdama pasitikslinti, norėjau jam atrašyti, tačiau… Adresato laukelyje pamačiau, kad elektroninio pašto adresas jau pasikeitė – jis buvo nebe įmonės vadovo, bet visiškai kitas“, – pasakojo moteris. Supratusi klastą, ji laišką iš karto ištrynė ir paskambino įmonės vadovui telefonu. Šis, žinoma, nieko apie tokį laišką nežinojo ir jokio pavedimo siųsti neprašė.

Gresia iki aštuonerių metų nelaisvės
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Kauno apskr. VPK) Kriminalinės policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai paskutiniu metu gavo keletą įmonių pranešimų apie bandymą apgaule išvilioti pinigus. Pastebėta, jog padažnėjo kibernetinių sukčiavimo atvejų, kuomet įmonių finansų skyriaus darbuotojai gauna elektroninį laišką, kurį tariamai pasirašęs įmonės vadovas nurodo skubiai pervesti tam tikrą pinigų sumą į nurodytą sąskaitą.
Kauno apskr. VPK Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos viršininkė Rima Zieniuvienė įspėja: „Visus stambių įmonių finansistus, gavus laišką, kuriame nurodoma pervesti pinigus, prašome pasitikslinti su įmonių vadovais, ar tikrai yra toks nurodymas. Pastarosios situacijos rodo, jog bandoma pasisavinti daugiau nei po 10 tūkstančių eurų.“
Kauno apskr. VPK Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos 1-ojo skyriaus vyriausiasis tyrėjas Danas Tamkevičius pastebi, jog „laiškai siunčiami apgaulingai, ne iš tikro įmonės vadovo elektroninio adreso, bet pasinaudojant tam tikra programine įranga.“
Už sukčiavimą, bandymą išvilioti svetimą turtą apgaule stambiu mastu, pagal Lietuvos Respublikos baudžiamąjį kodeksą gresia laisvės atėmimo bausmė iki 8 metų.

About The Author

Related Posts

2 komentarai

  1. Gerda

    Na nuo kibernetinių atakų niekas nėra apsaugotas. Jeigu pats nesisaugosi, tai nieko ir nebus, reikia rūpintis savimi ir turitė antivirusines sistemas.

    Atsakyti
  2. distributor.lt

    Tikrai, internetineje erdveje reikia buti labai apdairiems. Ne tik saugoti irenginius maksimaliai veikiancia programine iranga, taciau ir vadovautis logika, pries kazka issigyjant internetu, patikrinti pardavejo patikimuma

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.