Tuo įsitikinusi patyrusi pedagogė Ijola Petrauskienė, jau keleri metai kėdainiečiams siūlanti išbandyti „Step“ programą. 

Ijola Petrauskienė jau kelerius metus kėdainiečiams siūlo išbandyti „Step“ programą įvairaus amžiaus vaikų tėvams, kuria siekiama ugdyti ir tobulinti vaiko auklėjimo įgūdžius.

„Step“ – tai įvairaus amžiaus vaikų tėvams skirta programa, kuria siekiama ugdyti ir tobulinti vaiko auklėjimo įgūdžius. „Step“ programa siūlo efektyvią, nesunkiai įgyvendinamą vaiko auklėjimo filosofiją. Ši programa draugėn suburia panašių rūpesčių turinčius tėvus: suteikia galimybę pasidalinti su vaiko auklėjimu susijusiais sunkumais, drauge ieškoti sprendimo alternatyvų ir mokytis pozityvių bendravimo su vaiku būdų, stiprinančių vaiko atsakomybę ir bendradarbiavimą.

Visi verti pagarbos
„Step“ programa kilo iš Šiaurės Amerikos Ji išpopuliarėjo ir tolimose Azijos šalyse, ir daugelyje Europos šalių. Lietuvoje pirmosios grupės pradėjo burtis 2010 metais.
Svarbiausios „Step“ programos idėjos akcentuoja, kad visi žmonės yra lygūs, ir nors jie gali skirtis savo amžiumi, visi jie yra verti žmogiškosios pagarbos.
„Šeima – vaiko asmenybės raidos pagrindas. Būtent čia jis išmoksta, kaip patenkinti poreikį būti svarbiu. Šis išmokimas iš esmės ir lemia vaiko elgesį – tiek tinkamą, tiek netinkamą.

„Step“ programos tikslai sudėti į dvi knygas.

Su auklėjimo iššūkiais susiduria visi. Retas kuris žmogus turi įgimtus pozityvius auklėjimo įgūdžius. Taigi galime tvirtai pasakyti, jog tėvais tampama. „Step“ programa suteikia tėvams žinių apie vaiko netinkamo elgesio tikslus bei vaiko raidą įtakojančius veiksnius, ugdo efektyvaus bendravimo įgūdžius, puoselėja tėvų pasitikėjimją savimi, drąsina tėvus naujai pažvelgti į vaikus. Paprastai tėvai savo vaikus auklėja pagal patirtį, atsinešta iš tėvų. Ne paslaptis, jog „beržinės košės“ metodas iki šiol pateisinamas dažnoje šeimoje. Tačiau nepamirškime, kad bet koks smurtas gimdo smurtą ir stato sienas tarp žmonių. „Step“ metodas padeda griauti pačių pasistatytas sienas“, – sakė Ijola Petrauskienė.

Svarbu apsaugoti vaiką nuo savęs
Pasak „Step“ programos vadovės, retas tėvas susimąsto apie auklėjimo tikslą – kokį vaiką nori užauginti. O vaikus visi nori matyti laimingus, atsakingus, mylimus ir mylinčius. I. Petrauskienė negaili patarimų: „Kai su vaiku nesutariate ir atsiranda noras ant jo užrėkti, prisiminkite jo auginimo tikslą. Tėvai turi išmokti į vaiko elgesį reaguoti ne emocijomis. Labai svarbu išmokti nusiraminti. Būna momentų, kad vaikas tėvus išveda iš kantrybės, tad jiems norisi ne tik rėkti ant atžalos, bet ir ją supurtyti. Tokiu atveju pirmiausia reikia išeiti iš kambario. Tėvai turi suvokti, kad turi mokytis apsaugoti vaiką nuo savęs. Suaugusieji nori, kad vaikai viską padarytų čia ir dabar. Vaikai į daugelį dalykų reaguoja visai kitaip. Tad tenka mokytis rasti bendrą kalbą tarp skirtingų kartų atstovų.“

Negalima pamiršti pozityvumo
I. Petrauskienės teigimu, Kėdainiuose tėveliai dar nėra labai linkę pripažinti, kad jiems reikia pasimokyti būti tėvais, tačiau „Step“ programos užsiėmimai pamažu skinasi kelią į visuomenę. „Šią programą esu pristačiusi ir Akademijoje, ir Kėdainiuose. Gaila, bet dar per mažai tėvai skiria dėmesio būtent savo tobulėjimui. Dažnas susiduria su vaikų auklėjimo problemomis, tačiau retas kuris tai pripažįsta. Kartas net patys tėvai išprovokuoja vaikus netinkamai elgtis. Turime suprasti, kad, norėdami pakeisti vaiko elgesį, turi keistis ir tėvai.
Negalima pamiršti kelių dalykų – pozityvumo ir drąsinimo. Tėvai dažniau turi pamatyti vaikų gerąsias puses, juos pagirti, padrąsinti, paskatinti. Nereikia kartoti, jog vaikai yra blogi. Jie yra geri.“
„Step“ programos nariai įsitikinę, kad visas problemas galima įveikti, tik su jomis reikia kovoti, o ne ignoruoti. „Kiekvienai šeimai reikia žinoti, kad yra vilties, jog bėdas galima išspręsti, o svarbiausia – kaip jas spręsti, būtent į tą tobulo auklėjimo kelią gali nukreipti „Step“ tėvų grupės“, – sakė I. Petrauskienė.
„Step“ programos siūlomi auklėjimo metodai, elgesys su vaiku rodo pagarbą, besąlygišką meilę jam, kad aš tave priimu tokį, koks esi, tačiau, kita vertus, kartais negaliu priimti tavo pasirinkimo – elgesio.

Norintiems pokyčių – devyni užsiėmimai
Paprastai „Step“ programos užsiėmimai turi devynis susitikimus. Grupės sudaromos pagal tris segmentus: tėvams, auginantiems vaikus iki penkerių metų, tėvams, auginantiems vaikus nuo šešerių iki dvylikos metų, ir tėvams, auginantiems vaikus nuo dvylikos iki septyniolikos metų. „Visi žinome, kad vaikas iki penkerių metų formuoja savo gyvenimo stilių, tačiau korekcijų į kiekvieno asmens raidą galima įnešti visą gyvenimą. Mano patarimas tėvams, susidūrusiems su problemomis vienas – nebūkite vieni. Kreipkitės pagalbos į draugus, artimuosius specialistus. Visada galima rasti išeitį. Rėkimais, mušimais, bausmėmis problemos nesprendžiamos. Tam yra kiti būdai, tik kiekvienas turi atrasti savus“, – patarė pedagogė.
Norintieji daugiau sužinoti apie „Step“ programą gali kreiptis į Ijolą Petrauskienę el. paštu – step.psichologija@gmail.com
Moteris šiuo metu sudaro naujas tėvų grupes, kurių nariai bandys atrasti nuoširdaus ir pasitikėjimo kupiną bendradarbiavimą su vaikais.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.