Nors remiantis įvairiais tyrimais, aktyviai sportuoja tik kas trečias Lietuvos gyventojas, Lietuvos bėgikų mėgėjų asociacijos duomenimis, 2017 m. organizuota daugiau kaip 100 bėgimų. Kaip teigia visiems žinomas romėnų posakis: sveikame kūne – sveika siela. O ar gali būti sveiki žmonės sveikoje valstybėje? Sveiki fiziškai, psichologiškai ir pilietiškai? Atrodo, Lietuva žengia šia linkme.

Patriotiškieji bėgimai

Sportas apskritai yra labai patriotiškas ir vienijantis – užtenka prisiminti, kokią euforiją neseniai sukėlė „Žalgirio“ pergalės. Visgi patriotiškumą ir pilietiškumą galima išreikšti ir labai tiesiogiai: Lietuvos bėgikų mėgėjų asociacijos svetainėje taip pat pateikiama duomenų, kad mažiausiai 8 bėgimai šiemet bus skirti ar susiję su Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiu.

Įdomi tendencija: daugiausia jų vyks regionuose. O kai kurie jau ir įvyko: fiksuoti net du Sausio 13-osios aukoms atminti skirti bėgimai Vilniuje ir Klaipėdoje. Mažiausiai vienas nefiksuotas – tam pačiam atminimui skirtas Dotnuvos pagrindinės mokyklos ir Akademijos gimnazijos bendruomenių bėgimas.

Šių mokyklų bėgimo dalyviai taip pat dalyvauja pilietiškumo apdovanojimuose „Tėvyne mūsų“, kurio tikslas – pristatyti šalyje vykdomas pilietines jaunimo iniciatyvas ir jų autorius, prisidedančius prie savo aplinkos ir visos šalies pokyčių. Pilietiškiausios Lietuvos moksleivių įgyvendinamos iniciatyvos kiekvieną sekmadienį rodomos LRT laidoje „Tūkstantmečio vaikai“.

Naujosios kartos ugdymas

Anot Dotnuvos pagrindinės mokyklos direktoriaus Rimanto Urbonavičiaus, labai svarbu, kad vaikai būtų dvasiškai ir fiziškai stiprūs: „Kad jiems tiesiog nebereikėtų psichologų ar vaikų tarnybų specialistų pagalbos“, – sako jis. Iš tiesų, mokinių fizinis aktyvumas ir pilietiškumo suvokimas priklauso nuo artimosios aplinkos: tėvų ir mokyklos, todėl tokios iniciatyvos labai išjudina bendruomenę. Tiek R. Urbonavičius, tiek Akademijos mokyklos direktorius įsitikinę, kad dalyvaujantieji tokiame dedikaciniame bėgime tikrai eitų ginti tėvynės.

Kai šiemet tokia didelė valstybinė šventė, kodėl pasirinkta būtent Sausio 13-oji (ypač turint omenyje, kad esant dideliam šalčiui pilietiškumas likti „antrame plane“). Visų pirma, tai jau 14-asis bendras mokyklų bėgimas. Iš pradžių tai buvo naujametinis bėgimas. Vėliau, susijungus dviejų mokyklų iniciatyvoms, paskirtas pagerbti Sausio 13-osios aukoms, siekiant ugdyti ne tik mokinių sportiškumą, bet ir pilietiškumą.

Bėgimas kaip pilietiškumo išraiška

Kaip teigia Lietuvos bėgimo taurės atstovas spaudai Linas Jocius, nestebina, kad bėgimas – viena iš populiariausių sportinių pilietiškumo raiškos formų: „Bėgimas – daugeliui palanki sporto šaka, nereikalaujanti didelių investicijų, tai tarsi kova su savimi, įveikta distancija simbolizuoja pergalę, ją gali pasiekti ir kelerių metų vaikas, ir solidaus amžiaus veteranas“. Tokiu būdu moksleiviai savo asmenines pergales gali simboliškai skirti Sausio 13-osios aukoms atminti.

Žinoma, papildomas iššūkis yra ir bėgimas žiemą. Anot L. Jocio, „Bėgimas žiemą beveik niekuo nesiskiria fizine prasme nuo bėgimo vasarą: tie patys judesiai, motorika, tik dėl pasikeitusios bėgimo dangos, sniego, ledo tenka atitinkamai pasirinkti avalynę, be to, dėl šalčio ir atitinkamai apranga turi apsaugoti nuo nušalimų, svarbiausia, kad nešaltų galūnės“. Taigi toks jaunimo ryžtas bėgti žiemą dvigubai sveikintinas. Juo labiau, kad, R. Urbonavičiaus teigimu, vien iš pilietiškumo bėga apie 90 proc. bendruomenės.

Jeigu esi pilietiškas ar pažįsti pilietiško jaunimo, būtinai pasidalink pilietine iniciatyva www.tevynemusu.lt – gerų dalykų negalima slėpti. Pilietiškumas išreiškiamas ne žodžiais, o darbais, kurių formos gali būti pačios įvairiausios. Štai kad ir dabar: šylant orams vis palankesnės sąlygos bėgimams. Ir nebūtina bėgti Sausio 13-ąją, Vasario 16-ąją ar Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną. Bėkite, kad sveikoje valstybėje būtų daugiau sveikų piliečių.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.