Po tragedija pasibaigusio mažojo Matuko gyvenimo vis garsiau mūsų šalyje prabilta apie smurtą artimoje aplinkoje ir vaikų gerovę. 

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos duomenimis, nuo smurto visoje šalyje 2015-aisiais nukentėjo 1578 vaikai.

Kol nenutinka kokia nelaimė šalia, daugeliui atrodo, jog aplinkinių gyvenimas tarsi rožėmis klotas.
Smurto gausu ne tik rizikos šeimose
Kėdainių moterų krizių centro vadovės Ritos Stakniūnienės teigimu, smurto mūsų gyvenimuose yra labai daug: „Kol aš neįsijungiau į Moterų krizių centro veiklą, net neįtariau, kas darosi dažnuose namuose, už užvertų durų. Smurto apstu ne tik rizikos šeimose. Ypač gąsdina ne tik fizinio, bet ir psichologinio smurto dažnėjantys atvejai. Į mūsų centrą dažniausiai pagalbos kreipiasi tos moterys, kurios nenori viešinti savo šeimos skaudulių. Mes bandome rasti galimybių padėti. Labai gera, kai po kurio laiko pamatai moterį su šypsena, o ne ašarojančią.“

Kalta aplinka
Rajono Tarybos narė gydytoja Ona Šulcienė įsitikinusi, kad dėl smurto kalta aplinka: „Pažiūrėkime aplinkui. Mes pamatysime labai negražių dalykų. Vaikai skriaudžia vaikus, vis garsiau kalbama apie patyčias, o jos kaip didėjanti sniego gniūžtė gimdo ir kitokį smurtą. Neretai smurtą patyręs vaikas ir pats anksčiau ar vėliau ima smurtauti. Reikia švietimo nuo mažens. Mūsų aplinkoje trūksta gerumo, nuoširdumo, atjautos. Gal po tokių tragedijų žmonės pagaliau prabus. Jau su kaupu įsitikinome, kad tylėjimas šioje vietoje yra pati didžiausia blogybė.“

Skaičiai rėkte rėkia
O kalbėti tikrai yra apie ką. Kraupūs skaičiai apie smurtą tiesiog rėkte rėkia patys už save. Statistika tiesiog gluminanti. Bendrojo pagalbos centro 112 duomenimis, per praėjusius metus dėl smurto artimoje aplinkoje buvo gauti 66 433 pranešimai, o tai – 182 skambučiai per dieną.
Kėdainių rajono policijos komisariato viršininkas Gintautas Dirmeikis įvardijo, kad rajono pareigūnai reagavo į smurtą 1354 kartus. Tai yra po 3,7 karto kiekvieną metų dieną.
Seimo narė Dovilė Šakalienė ne kartą kalbėjusi apie vaikų skriaudas pateikė pribloškiančią statistiką – per 26-erius metus Lietuvoje nužudyti 602 vaikai.

Vaikai skriaudžiami visoje šalyje
Dabar didžiulis spaudimas daromas Kėdainių rajono vadovams, šio krašto socialiniams darbuotojams, Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistėms, tačiau ne tik Kėdainiuose skriaudžiami vaikai. Panašių tragedijų ir smurto atvejų gausu visoje šalyje. Internete įvedus žodžius „smurtas prieš vaikus“, išmetama dešimtys publikacijų apie sumuštus vaikus Vilniuje, Kaune, Ukmergėje, Klaipėdoje, kituose rajonuose.
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos duomenimis, 2013 metais nuo smurto visoje šalyje nukentėjo 1365 vaikai, 2014-aisiais – 1192 vaikai, 2015-aisiais – 1578 vaikai. Smurtą patiria ir kūdikiai, ir maži vaikai, ir paaugliai. Dažniausiai prieš vaikus smurtauja artimieji. Minėtos tarnybos statistika teigia, jog 2015 metais iš 586 fizinio smurto atvejų prieš vaikus 337 kartus smurtavo šeimos nariai ar globėjai. Iš 980 psichologinio smurto atvejų 883 buvo iš artimųjų.
Didžiųjų šalies ligoninių pateikiami skaičiai negali palikti abejingų.

Po smurto standartiniai pasiteisinimai
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Vaikų ligų klinikos vadovas Rimantas Kėvalas pateikė statistiką, kiek pastaraisiais metais į Kauno klinikas buvo pristatyta vaikų, kurie patyrė smurtą artimoje aplinkoje ir dėl to buvo sužaloti ar netgi mirė. 2015 metais į Kauno klinikas buvo pristatyti 126 vaikai, iš jų 31 buvo patyręs sunkią traumą, 18 – itin sunkią. 2016 m. tokių sužalotų vaikų jau buvo 186, iš jų 62 buvo patyrę sunkius sužalojimus, 30 – itin sunkius. Labiausiai kenčia vaikai iki penkerių metų amžiaus. Dažniausias smurtą prieš atžalas naudojusių gimdytojų pasiteisinimas – „nukrito nuo laiptų“ arba „gaivinau mirštantį vaiką“.
VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Vaikų ligoninės statistika taip pat nedžiuginanti – 2015 metais į šią gydymo įstaigą pateko 365 smurtą patyrę vaikai, o 2016-aisiais – 501. Per šių metų sausio 27 dienas – 32 vaikai.
Šiauliečiai medikai sakė tokios statistikos neregistruoją. Vaikų smurto atvejų nefiksuoja ir Kėdainių medikai, tačiau gydytojos Jūratės Judickienės teigimu, pasitaiko atvejų, kai apžiūrėjus vaiką kyla įtarimų, jog jis gali būti sumuštas. Apie tokius įvykius visada informuojami policijos pareigūnai bei Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai.

Iš šeimų paimama dešimtys vaikų
Kėdainiuose aiškiai užfiksuoti atvejai, kiek vaikų gyvena sudėtingoje aplinkoje. Kėdainių rajone socialinės rizikos šeimose auga 476 vaikai. 66 vaikai gyvena globos įstaigose: vaikų globos namuose „Saulutė“ gyvena 58 vaikai, vaikų reabilitacijos ligoninėje „Lopšelis“ auga 2 kūdikiai.
Švenčionėlių vaikų globos namuose auga 4 vaikai, Vilijampolės socialinės globos namuose – 2 vaikai.
2015 metais 20 vaikų paimta iš socialinės rizikos šeimų (dar 5 vaikai paimti iš šeimų, nes mirė vienintelis tėtis ar mama). 2016 metais 50 vaikų paimta iš socialinės rizikos šeimų (dar 5 vaikai paimti ne iš rizikos šeimų).
Seime jau ne vienerius metus kalbėta, kad reikia įstatymų, apibrėžiančių vaikų gerovę. Deja, iki šiol tokių svarbių dokumentų nėra. Neabejingi piliečiai turi vilties, jog skubos tvarka jau kitą savaitę vyksianti parlamento sesija pagaliau padės tašką vaikų gerovės klausimuose.
O pamatę nuskriaustą ar skriaudžiamą vaiką bei suaugusįjį turėtume nepatingėti paskambinti bendruoju pagalbos telefono numeriu 112 ar Kėdainių vaiko teisių apsaugos skyriaus telefonu 1803.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.