Vasario 27-ąją esate kviečiami į savivaldybę, kovo 2-ąją – į Daugiakultūrį centrą

Vasario 27 dieną, šeštadienį,  11 val.  bus rašomas Nacionalinis diktantas.  Suaugusieji, norintys rašyti diktantą, kaip ir kasmet, kviečiami atvykti į savivaldybės  administraciją (J. Basanavičiaus g. 36,  II a., tarybos posėdžių salė). Iš anksto registruotis nereikia, bet prašome atvykti kiek anksčiau, apie 10.30−10.45 val. Mūsų rajone,  kiek jau metų orga­nizuojamas diktantas,  suaugusieji  visada rašo  savivaldybėje, o moki­niai − mokyklose. Bet jei tėvelis, mama ar močiutė ateis  į savivaldybę su sūnumi ar anūkėliu, tikrai bus rasta vietos, taip pat jei  suaugusysis  norės eiti su savo vaiku į mokyklą rašyti diktanto, taip pat bus priimtas.

svedieneNacionalinis diktantas bus rašomas šiose mokymo įstaigose: Kėdainių ,,Atžalyno“ gimnazijoje, Kėdainių šviesiojoje gimnazijoje, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre, Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijoje, Miegėnų pagrindinėje mokykloje, Surviliškio Vinco Svirskio pagrindinėje mokykloje. Dalyvauti ar ne mokyklai šiame diktanto rašymo renginyje, yra pačios mokyklos apsisprendimo reikalas.
2015 m. iš viso Nacionalinį diktantą rašė daugiau nei 7 000 žmonių. Į rajono savivaldybę pernai rašyti Nacionalinio diktanto atėjo 30 žmonių. 50 mokinių rašė mokyklose. 14 suaugusiųjų taip pat rašė mokyklose. Bet ne skaičiai svarbiausia. Svarbiausia – puiki, pakili, džiugi nuotaika tų, kurie ateina rašyti diktanto. Svarbiausia – išreikšta meilė ir pagarba kalbai bei savo šaliai, t. y. išreikšta pilietinė pozicija.
Dar yra kelios dienos, tad truputį galima diktantui ir pasiruošti. Susiradę internete svetainę www.diktantas.lt, paieškokite skyrelio „Ruoškis diktantui“. Žaisdami testų forma prisiminsite kai kuriuos primirštus kalbinius dalykus. Valstybinės lietuvių komisijos svetainėje (http://konsultacijos.vlkk.lt/lit/7009) galite susirasti anksčiau rašytų diktantų tekstus ir juos atidžiai patyrinėti. Diktantai pateikiami su skyrybos ir rašybos paaiškinimais, taigi – labai gerai mokytis!
Štai pernai daugiausiai keblumų sukėlė šių žodžių rašyba: neilgtrukus, įsiręžęs, atsiglėbesčiavo, taip pat atgrasus, gąsdinasi, įsispitrindamas, nerimastingai, piktdžiugiškai, sudžeržgė, sūkuriavo, tąkart, Žemės rutulį, kt. Pasitaikė abejonių dėl brūkšnio, dvitaškio rašymo, emocinių ženklų sakinio gale, pastraipų skyrimo, tačiau pats netikėčiausias teksto dalykas buvo dialogas.
Dėl visų šių ir kitų kalbos dalykų informacijos galima rasti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos svetainėje ir, žinoma, vadovėliuose, įvairiuose kalbos leidiniuose.
Vasario 16−kovo 11 dienos – lietuvių kalbos dienos
Atsižvelgdamas į tai, kad vasario 21-ąją minima Tarptautinė gimtosios kalbos diena, LR Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas pritarė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos iniciatyvai vasario 16−kovo 11 d. šalyje rengti Lietuvių kalbos dienas.
Lietuvių kalbos dienos – tai daugybė visoje Lietuvoje ir užsienyje organizuojamų renginių, skirtų lietuvių kalbos sklaidai Lietuvoje ir užsienyje, lietuvių kalbos prestižui didinti. Pa­si­rink­tas šven­ti­nis lai­kas – nuo Va­sa­rio 16-osios iki Ko­vo 11-osios, nuo vie­nos vals­ty­bin­gu­mo šven­tės iki ki­tos – tarsi pa­brė­žia: kal­ba yra vals­ty­bės kū­ri­mo bū­das, vie­nas iš ker­ti­nių ak­me­nų, re­mian­čių šiuo­lai­ki­nę Lie­tu­vos vals­ty­bę.
Kėdainių rajono savivaldybė Lietuvių kalbos dienų iniciatyvai aktyviai pritarė. Tų, kam brangi lietuvių kalba, mūsų rajone laukia nemažai gerų kalbai ir pilietiškumui ugdyti skirtų renginių.
Pagrindinis renginys – kovo 2 dieną Daugiakultūriame centre
Tą dieną galima pavadinti Lietuvių kalbos instituto diena. Atvyks keli instituto mokslo darbuotojai ir pristatys tai, kas gali būti aktualu, svarbu, reikalinga bei įdomu ne tik rajono lituanistams, bet ir visiems kėdainiečiams.
14−16 val. −  seminaras-konsultacija Kėdainių rajono mokytojams lituanistams (lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino rašinių kalbos tyrimai ir rekomendacijos mokytojams 2016 metams; būdingiausios rašybos, skyrybos, sintaksės klaidos mokinių rašiniuose; naujausių lietuvių kalbos išteklių pristatymas).
16−18 val. −  renginys visiems (Lietuvių kalbos google‘io pristatymas ir iš jo išsirutuliojančios potemės, tokios kaip naujažodžiai, tarmių ir regiolektų būklė ir kt.).
Lektorės: Lietuvių kalbos instituto mokslo darbuotojos: prof.  dr. Jolanta Zabarskaitė (instituto direktorė), dr. Aurelija Tamulionienė, Solvita Labanauskienė, Agnė Aleksaitė, Tautė Bernotaitė.
Organizatoriai: Kėdainių rajono savivaldybė, Kėdainių švietimo ir pagalbos tarnyba.
Kėdainių rajono savivaldybės mokyklose rengiamų Lietuvių kalbos dienoms skirtų renginių sąrašą galima rasti savivaldybės svetainėje www.kedainiai.lt.

Parengė Rūta Švedienė, Kėdainių rajono savivaldybės
vyr. specialistė (kalbos tvarkytoja)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.