Spalio 1-ą dieną minima Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Šia proga siekiama atkreipti dėmesį į senėjimo problemas. Senjorams daugelyje pasaulio miestų organizuojami renginiai ir siekiama supratimo, jog senatvė gali būti graži.

Pasak Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos Kėdainių rajono skyriaus vadovės Paulinos Noreikienės, Kėdainių senjorai turi kuo užsiimti.

Pasak Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos Kėdainių rajono skyriaus vadovės Paulinos Noreikienės, Kėdainių senjorai turi kuo užsiimti.

Pagyvenusių žmonių dieną 1990-aisiais paskelbė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja. Šią dieną skatinama prisiminti vyresnio amžiaus žmones, atkreipti dėmesį į senėjimo problemas, ugdyti jaunų žmonių požiūrį į senyvo amžiaus žmones bei suteikti jiems nors trupinėlį laimės. Juk visi kažkada sulauksime senatvės. Senatvė yra ilgas ir gražus laikotarpis, kuris turėtų vainikuoti gyvenimo pasiekimus. Tačiau realybė tokia, kad dažnas senatvės laukia su siaubu, o jai atėjus,užsidaro tarp keturių sienų ir liūdi dėl prabėgusių dienų. Dar nuo senų laikų išlikęs požiūris, kad seni žmonės nieko nebesugeba ir yra tarsi nurašyti. Jie augino vaikus, dirbo, o šiandien jaučiasi pamiršti ir neįvertinti. Bet amžius dar nėra baisus gyvenimo nuosprendis! Senti galima oriai ir sveikai. Visgi reikėtų suprasti, kad senėjimas yra natūralus procesas, kuris, norim to ar ne, yra lydimas tam tikrų pokyčių. Pradėti tam ruoštis reikėtų vos tik prasidėjus karjerai.
Mūsų seneliai nėra prastesni už vokiečius ar olandus, kurie, sulaukę senatvės, užauginę vaikus ir baigę darbus, keliauja po svečias šalis, mokosi, aktyviai įsitraukia į bendruomenes ir mėgaujasi gyvenimu. Bėda ta, kad lietuviai yra kaustomi tam tikrų baimių. Pritrūksta drąsos imtis naujos veiklos, baisu pagalvoti, kaip be jų išsivers vaikai ir anūkai, aplanko abejonės, kad aš nesugebėsiu, esu per senas, niekam nereikalingas ir pan. Nereikia užsidaryti namuose. Vyresnio amžiaus žmonėms taip pat yra galybė veiklos, kuria užsiimti niekada nėra per vėlu. Pagyvenę žmonės gali būti ne tik sveiki ir laimingi, bet ir aktyvūs visuomenės nariai
Senjorų užimtumas Kėdainiuose

Veiklūs senjorai ir muzikuoja, ir sportuoja, ir keliauja.

Veiklūs senjorai ir muzikuoja, ir sportuoja, ir keliauja.

Mokytis niekada nevėlu. Tai visiems gerai žinoma frazė. Kodėl nepradėjus ko nors mokytis sulaukus pensijos? Išmokite naudotis kompiuteriu, internetu, lavinkite atmintį mokydamiesi naujos kalbos, skaitykite knygas. Kėdainių Trečiojo amžiaus universitetas (TAU) užsiima vyresnio amžiaus žmonių švietimu, socialine integracija, kartų bendravimu ir bendradarbiavimu. Kultūros centre veikia net keli pagyvenusių žmonių kolektyvai.
Kita galimybė – aktyviai veikiantis Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos Kėdainių rajono skyrius. Asociacija vienija 146 narius, prie kurių prisijungti gali kiekvienas norintis. Pasak asociacijos vadovės Paulinos Noreikienės, senjorų įsitraukimas jiems atneša didelę naudą. Jie ne tik pakeičia aplinką, bet ir susipažįsta su bendraamžiais, bendraminčiais. Vaikai užauginti, darbai baigti, tad visas laikas lieka tik jiems patiems. Vieni pagrindinių asociacijos tikslų – skatinti supratimą apie sveiką gyvenseną bei turiningai leisti laiką. P. Noreikienės teigimu, senoliai jaučiasi laimingi ir reikalingi. Jie keliauja po Lietuvą, yra supažindinami su sveika gyvensena, organizuoja įvairius renginius. Veikia du ansambliai, kurių vienas koncertuoja labai plačiai. Nariais rūpinamasi net ir jiems susirgus.
Sportas ir aktyvi fizinė veikla – būtini gerai savijautai
Ne veltui nuolat primenama, kad sportuoti yra sveika ir būtina. Kai sporto klubų abonementai yra per daug skausmingi piniginei, galima naudotis lauko treniruokliais. Kuo daugiau laiko praleisti gryname ore, net ir lėtu žingsniu, taip pat būtų ne pro šalį. O kartu pasikvietus bičiulį – dar smagiau. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad fizinis aktyvumas stiprina sveikatą, mažina sergamumą lėtinėmis ligomis. Reguliariai mankštinantis gerėja širdies bei sąnarių darbas, stiprėja raumenys, mažėja emocinė įtampa, gerėja bendra savijauta ir pakyla nuotaika.

Ingrida Monkevičiūtė

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.