Sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena.

Sausio tryliktoji, šeštadienis, (šeštoji 2-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 352 dienos.

Savo vardadienius šiandien švenčia Dargauda, Dargaudas, Dargenė, Dargenis, Dargė, Dargilas, Iva, Ivas, Iveta;

rytoj: Auksė, Auksius, Auksys, Auksuolė, Lelija, Lilija;

poryt: Mauras, Meda, Paulius, Skirgaila, Sniega, Sniegė, Snieguolė.


Dangaus kūnai: Saulė šiandien teka 8.36, leidžiasi 16.19. Dienos ilgumas – 7.43. Šiandien – trečioji Mėnulio jaunaties diena. Saulė Ožiaragio ženkle.


Protingos mintys: „Tas, kuris laisvėje ieško ne jos pačios, o kažko kito, sukurtas tarnauti kitiems“ (A. K. Tokvilis).


Astrologinė prognozė sausio 13-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Dieną pradėsite su gera nuotaika, renginių ar susitikimų planavimu, tačiau netrukus ją gali sudrumsti pastebėtas nuostolis. Galbūt nuvils pažado neišpildęs pažįstamas.

JAUTIS. Būsite nervingi ir neprognozuojami. Jeigu kažkuo nepasitikite, turite abejonių, pasistenkite taktiškai išsiaiškinti santykius ir nesinešioti pagiežos.

DVYNIAI. Būsite veiklūs, smalsūs, tačiau galite susidurti su nepritariančiomis nuostatomis ar reikalavimais. Nelįskite į abejotiną veiklą, jeigu tam nėra būtinybės. Nekokia diena tolimesnėms išvykoms.

VĖŽYS. Jums bus nesunku suvokti kitų žmonių jausmus ir elgtis taip, kaip jie norėtų. Visgi gali būti, kad jūsų norai viršys galimybes, o pagundos bus svarbesnės už ramybę ir stabilumą. Gali kilti noras išlaidauti.

LIŪTAS. Šiandien labai svarbu atliepti artimų žmonių poreikius, neskatinti konfliktų, neerzinti kritiniais pastebėjimais. Emociškai pamėginkite atsidurti kito kailyje. Pasisaugokite elektros iškrovos.

MERGELĖ. Būsite linkę daug dėmesio skirti išvaizdai, keisti įvaizdį. Visgi kai kurie norai gali neatitikti galimybių. Galima netikėta ir jums svarbi žinia iš toli. Atsargiai kelyje.

SVARSTYKLĖS. Seksis kūrybinė veikla, kaip vijurkai suksitės pramogų sektoriuje, jeigu tai jūsų sritis. Kita vertus, finansiniai nuostoliai labiau tikėtini nei nauda. Tikėtini neįprasti įvykiai ar su vaikais susiję įspūdžiai.

SKORPIONAS. Netikėtas įvykis, susijęs su namiškių reikalais, gali išmušti iš vėžių. Venkite skubotų sprendimų. Daugiau dėmesio skirkite artimiesiems, iš širdies pabendraukite. Saugokitės elektros iškrovos, atsargiai elkitės su technika, ugnimi.

ŠAULYS. Galima netolima kelionė. Turbūt kils ūpas kartu su šeimos nariais, draugais vykti apsipirkti, pasitariant dėl gautų dovanų kuponų panaudojimo ar kt. Daugiau dėmesio skirkite sveikatai.

OŽIARAGIS. Būsite nusiteikę mėgautis žemiškais malonumais, suteikti sau kuo daugiau komforto. Galbūt kažką originalaus įsigysite. Yra rizika, kad ta prekė bus nekokybiška arba nuvils siuntos pristatymas.

VANDENIS. Su gera nuotaika šį rytą pakilę, nebūtinai ją tokią išlaikysite visą dieną. Savo pretenzingumu iš pusiausvyros gali išvesti šeimos narys. Atsargiai su elektra, ugnimi.

ŽUVYS. Galimos problemos, susijusios su sava ar artimų žmonių sveikata, psichologine būkle. Intuityviai suvoksite, ką galite pakeisti, o ko ne. Naudos galite turėti iš slaptos informacijos. Atgaivą teiks menas, meditacijos. Atsargiai kelyje.

Lietuva sausio 13-ąją

1864 m. Vilniaus generalgubernatorius Michailas Muravjovas uždraudė lietuvišką spaudą. Buvo uždaryti 46 vienuolynai ir prie jų veikusios mokyklos, 10 katalikų bažnyčių paverstos stačiatikių cerkvėmis.

1867 m. iš Varšuvos generalgubernatoriui pavaldžios Augustavo gubernijos šiaurinių apskričių buvo sudaryta Suvalkų gubernija. Nuo tol Užnemunė pradėta vadinti Suvalkija.

1892 m. Paupėje (dabar Rokiškio rajonas) gimė Lietuvos fiziologijos mokslo pradininkas akademikas Vladas Lašas. Mirė 1966 m.

1990 m. įkurta Lietuvos sveikuolių sąjunga.

1991 m. naktį iš sausio 12-osios į 13-ąją sovietų desantininkai užėmė Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą. Darbą pradėjo laikinoji studija Kauno radiofone bei televizijos studija Sitkūnuose. Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas atleido Albertą Šimėną iš ministro pirmininko pareigų kaip nežinia kur esantį ir negalintį vykdyti savo pareigų. Premjeru paskirtas Gediminas Vagnorius. Tuo metu sovietų statytiniai paskelbė nuo 22 iki 6 valandos visoje Lietuvoje įvedą komendanto valandą.

2003 m. paskelbtas paminklo Lietuvos himnui ir jo autoriui Vincui Kudirkai konkursas. Bronzinė V. Kudirkos skulptūra Vilniuje buvo atidengta 2009 m. liepos 5 d. Tądien 21 val. Lietuvos laiku visame pasaulyje gyvenantys lietuviai sugiedojo „Tautišką giesmę“.

2006 m. Laisvės gynimo 15-ųjų metinių sukakties proga parlamento rūmuose visuomenei pirmą kartą pristatyta dalis originaliausių Lietuvos blokados fondo vertybių. Juvelyriniai dirbiniai 1990 metais, sparčiai nuvertėjant pinigams, buvo nupirkti už paaukotus 7,6 mln. rublių.

2008 m. Laisvės gynimo 17-ųjų metinių proga prie Seimo rūmų iškilmingai atidarytas Sausio 13-osios memorialas ir jame surengta paroda „Liudijimai“.

2008 m. Panevėžio rajone, Rojūnų aerodrome, sudužo žinomo lakūno Vytauto Lapėno pilotuojamas „Autožyras“. 50 metų panevėžietis lakūnas žuvo įvykio vietoje.

2010 m. eidamas 90-uosius metus mirė lietuvių išeivijos dailininkas, tapytojas ir knygų iliustruotojas, pedagogas, ilgametis lietuvių bendruomenės išeivijoje veikėjas Pranas Lapė.

2012 m. Rietavo kapinėse perlaidoti Lietuvos partizanai – 1952 m. sausį Žadvainų miške žuvę Butigeidžio rinktinės nariai. Penkių žuvusių partizanų palaikai Rietavo savivaldybės Oginskių dvaro teritorijoje buvo rasti 2010 m. rugsėjo 23 d. atliekant archeologinius kasinėjimus.

2014 m. ant buvusių Vilniaus ligoninių – Šv. Jokūbo ir Raudonojo Kryžiaus – pastatų atidengtos atminimo lentos, skirtos pagerbti ligoninių personalą ir medikus, pasiaukojamai gelbėjusius žmonių gyvybes ir gydžiusius nukentėjusiuosius nuo Sovietų Sąjungos agresijos 1991 m.

Kai kuriuos įvairių metų sausio 13 dienos įvykius priminė ELTA