Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijoje vyko seminaras „Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos 2016 metų sveikatos projektų įgyvendinimas Kėdainių rajono savivaldybėje“. Seminare dalyvavo bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų, ugdymo, asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų atstovai. Daina ir šokiu renginio dalyvius pasitiko Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijos moksleiviai, vadovaujami mokytojų R. Rudokaitės-Stanišauskienės ir D. Vilčinskienės.

Seminare dalyvavo (iš dešinės): vicemerė O. Urbonienė, R. Žekas, Visuomenės sveikatos biuro direktorė D. Avižiuvienė bei Kėdainių PSPC direktorė A. Rimkevičienė.

Seminare dalyvavo (iš dešinės): vicemerė O. Urbonienė, R. Žekas, Visuomenės sveikatos biuro direktorė D. Avižiuvienė bei Kėdainių PSPC direktorė A. Rimkevičienė.

Seminare buvo ne tik pasidalinta gerąja projektų rengimo patirtimi, bet ir susipažinta su 51 projektu, kurie vaizdžiai buvo pademonstruoti aktų salės stenduose.
Seminaro dalyvius pasveikinusi Kėdainių rajono savivaldybės mero pavaduotoja Olga Urbonienė pasidžiaugė, kad Kėdainių rajono bendruomenės sveikatos taryba jau antrus metus rengia seminarą, kuris šiais metais daug spalvingesnis, o apie Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos vykdytus projektus galima ne tik išgirsti, bet apie jų įgyvendinimą, kas per metus nuveikta ir padaryta sveikatos labui, pamatyti stenduose. Susirinkusiems dalyviams vicemerė linkėjo pasirinktame kelyje nesustoti, o seminaro metu pasisemti minčių bei idėjų kitų metų projektams.

Rajone išlieka aukšti sergamumo rodikliai
Mūsų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsenos rodiklius pristatė Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė. Ji akcentavo, kad rajone daugėja vyresnio amžiaus gyventojų, išlieka aukšti sergamumo rodikliai, vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė trumpesnė nei kaimyniniuose rajonuose. Žalingų įpročių problema tebėra aktuali.
Pranešėja pastebėjo, kad sveikatos rodiklius įtakoja socialinės problemos, rajono socialinės rizikos šeimų skaičius, artimas šalies vidurkiui.
Kalbant apie vaikų sveikatą, šių metų duomenimis, pagal sveikatos pažymas matyti, kad profilaktiškai pasitikrinusių sveikatą rajone vaikų skaičius siekia 98 proc. Vaikų sveikatos sutrikimo struktūroje vyrauja regos sutrikimai, kvėpavimo sistemos bei skeleto raumenų sistemos sutrikimai.
Šie sutrikimai pasireiškia ne tik tarp vyresnių mokinių, bet ir jaunesniame amžiuje – jau pirmokėliai, pradėję lankyti mokyklą, turi šiuos sutrikimus. Labai ankstyvame amžiuje atsiranda lėtinės ligos ir žvelgiant į perspektyvą reikia manyti, kad reikės kur kas daugiau pastangų, indėlio ir lėšų bent tokiai situacijai išlaikyti, kad ji nekistų į blogąją pusę.

Išskyrė Kėdainių rajono lyderystę
Sveikatą stiprinančio Kauno regiono koordinacinės darbo grupės pirmininkas Romualdas Žekas kalbėjo apie Bendruomenės sveikatos tarybų veiklą, pabrėžė, kad sveikatos politikos formavime ši institucija turėtų aktyviau dalyvauti.
Svečias priminė, kad Sveikatos tarybos įstatymas priimtas dar 1994 metais, tuo metu jau buvo atsiradusi nauja samprata apie visuomenės sveikatą, atsirado savivaldybės gydytojų, visuomenės sveikatos biurų institucijos ir jau tada tapo aišku, kad sveikata priklauso ne tik nuo medicinos ar ligoninių, bet ir nuo įvairių sektorių. Išryškėjo nepaprastai svarbus bendruomenių vaidmuo, jas įtraukiant į sveikatos reikalų sprendimą, ir reikia pastebėti, kad Kėdainiai šioje srityje lyderiauja, kadangi Kėdainių rajonas turi gražių pavyzdžių, kaip bendruomenės propaguoja sveiką gyvenseną.

Šiais metais buvo pateikti 55 projektai
Kėdainių rajono savivaldybės Bendruomenės sveikatos tarybos pirmininkė Jūratė Judickienė papasakojo apie Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos (VSRSP) sveikatos projektų konkursą, palygino 2015 ir 2016 m. konkursų rezultatus. J. Judickienė pabrėžė, kad 2016 m. Bendruomenės sveikatos taryba buvo patvirtinusi šias prioritetines kryptis: psichikos sveikata ir žalingų įpročių prevencija, bendruomenės sveikatos stiprinimas, lėtinių neinfekcinių ligų ir traumų profilaktika bei užkrečiamųjų ligų profilaktika. Vasario mėnesį Bendruomenės sveikatos taryba organizavo seminarą, kuriame projektų rašymo žinias gilino daugiau nei 60 įvairių organizacijų atstovų. Seminaro rezultatas – sveikatos projektų konkursui pateikta daugiau projektų nei ankstesniais metais. Jeigu 2015 metais buvo pateikti 43 projektai, šiais metais jų buvo žymiai daugiau – 55. Projektai brandesni, profesionaliau parengti.
J. Judickienė pateikė sveikatos projektų konkurso rezultatų analizę. Daugiausia projektų buvo pateikta bendruomenės sveikatos stiprinimui, jie sudarė 48,9 proc. Lyginant su 2015 m., šiemet daugiau projektų pateikė ugdymo įstaigos ir nevyriausybinės organizacijos, mažiau – sveikatos priežiūros įstaigos. Sveikatos projektams skirtos lėšos paskirstytos gana tolygiai: psichikos sveikatos stiprinimui skirta 30,1 proc., bendruomenių sveikatos stiprinimui – 30,8 proc., užkrečiamųjų ligų profilaktikos prioritetinėms kryptims – 28,2 proc.

Pristatyti sveikatos projektai
Seminare pristatyti sveikatos projektai ,,Mokykla be tabako: pagalba metantiems rūkyti“ (VšĮ „Psichikos sveikatos iniciatyva“, projekto vadovė Nijolė Goštautaitė- Midttun), ,,Klasės palydėjimas“ (asociacija „Trinus“, projekto vadovas Andrius Katarskis), ,,Tuberkuliozės profilaktika Kėdainių rajone“ (VšĮ Kėdainių PSPC programų koordinatorė Jūratė Vaitonienė), ,,Atvira jaunimo erdvė psichikos sveikatos stiprinimui ir smurto/patyčių prevencijai“ (Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras, projekto vadovė Ramunė Ūsė), ,,Kelyje saugau save ir kitus“ (Kauno VPK Kėdainių rajono policijos komisariatas, bendruomenės pareigūnė Aušra Pupkutė), ,,Fizinis aktyvumas ir sveiki įpročiai“ (labdaros ir paramos fondo ,,Viltis-Vikonda“ direktorė, projekto vadovė Irena Staliorienė), ,,Aktyviųjų edukacinių erdvių sukūrimas” (LSU Kėdainių ,,Aušros“ progimnazija, projekto vadovė Aida Gaižauskienė), ,,Visi į gryną orą“ (Kėdainių lopšelis-darželis ,,Pasaka”, projekto vadovė Regina Bičkienė), ,,Būk madingas – užsikrėsk blaivybe“ (Kėdainių šviesioji gimnazija, projekto vadovė Indrė Mackevičienė).
Seminarui buvo parengti visų Visuomenės sveikatos rėmimo spe­cialiosios programos lėšomis finansuotų sveikatos projektų stendiniai pristatymai. Komisija, vadovaujama mero pavaduotojos Olgos Urbonienės, atrinko tris geriausius pristatymus. Atminimo dovanėlėmis apdovanoti Kėdainių rajono paraplegikų asociacijos projektas ,,Neįgaliųjų mitybos įpročių keitimas“ (projekto vadovė Alma Margevičienė), ,,Atvira jaunimo erdvė psichikos sveikatos stiprinimui ir smurto/patyčių prevencijai“ (Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras, projekto vadovė Ramunė Ūsė) ir Truskavos pagrindinės mokyklos projektas ,,Gyvenkime sveikai” (projekto vadovas Giedrius Šilkaitis).
Bendruomenės sveikatos tarybos pirmininkė Jūratė Judickienė, dėkodama seminaro dalyviams, sveikatos projektų rengėjams ir vykdytojams, pastebėjo, kad tokie seminarai yra naudingi ir jų organizavimo tradicija bus tęsiama.

Asta Raicevičienė, VšĮ Kėdainių PSPC atstovė viešiesiems ryšiams

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.