Šiais metais suėjo 78-eri metai, kai 1941 metais rugpjūčio 28-ąją miesto pakraštyje buvo šaltakraujiškai nužudyti 2 076 mūsų krašto gyventojai. Visi jie buvo žydų tautybės asmenys. Šių žmonių auka trečiadienį, prie Daukšių kaime esančios egzekucijos vietos, buvo paminėta tylos minute.

Tuo pačiu laiku aukoms atiduota pagarba ir Tel Avive, Izraelyje, taip sujungiant atminties įamžinimą per kelis miestus, šalis ir net kontinentus. Deja, tačiau šis istorinis faktas tarp dabartinių kėdainiečių nėra itin svarbus – minėjime dalyvavo tik saujelė žmonių bei nužudytųjų artimųjų.

Krašte neliko 4 tūkst. žmonių

Vos per vieną dieną prieš 78 metus Kėdainiuose neliko daugiau nei dviejų tūkstančių žmonių: vaikų, tėvų, senelių… Ištisų šeimų. Miestas iškart ištuštėjo, netekta maždaug ketvirtadalio gyventojų. Per vieną dieną jie visi buvo suvaryti prie gilios ir didelės duobės Daukšių kaime ir sušaudyti. Kapavietėje yra palaidoti 2 076 asmenys iš Kėdainių, Šėtos ir Žeimių, iš kurių 710 vyrų, 767 moterys ir 599 vaikai. Dar 1 125 žydai buvo sušaudyti šalia Krakių Peštinukų kaime, Josvainių žydai buvo išvaryti sušaudyti į Ariogalą. Tiek, kiek Kėdainių krašte buvo nužudyta žydų, žinoma iš nacių ataskaitų. Po įvykusių žudynių 1941 metais, nacių viskas buvo detaliai suskaičiuota ir įrašyta. Iš viso Kėdainių krašte buvo nužudyta beveik 4 tūkst. žydų. Išsigelbėjo labai nedaug, vos kelios dešimtys žmonių.

Stebina žmonių pasyvumas

Tradicija atvykti prie masinės kapavietės rugpjūčio 28-ąją ir pagerbti Kėdainių holokausto aukas gyvuoja jau nuo 2011 metų. Paminėjimas ir tylos minutė tuo pačiu metu vyksta ir Kėdainiuose, ir Tel Avive.

Kiekvienais metais į minėjimą atvykstantis Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis teigė esantis nusivylęs tautiečių pasyvumu bei mažu dėmesiu žydų holokaustui.

Šioje vietoje guli daugiau nei 2 tūkst. nacių per vieną dieną nužudytų žydų – vaikų, vyrų, moterų, senolių…

„Dabar mes esame susirinkę vos keli žmonės. Kviečiu kėdainiečius ir be progos čia atvažiuoti, ne tik išgerti alkoholio ir palikti čia tuščią tarą. Atvažiuokite, perskaitykite čia surašytų žmonių pavardes, pažiūrėkite į skaičius. 710 vyrų. 767 moterys. 599 vaikai. Vaikai nuo kūdikio iki gimnazisto. Suaugę žmonės nuo 18 iki aštuoniasdešimt kelerių metų. Kiek dar reikia įdėti pastangų, kad mūsų tautiečiai visa tai suprastų, užjaustų, neieškotų bet kokių išlygų. Man atrodo, kad mūsų visuomenė dar nėra iki galo pasiruošusi ir subrendusi suvokti šios tragedijos masto. Mirti vien todėl, kad esi žydas! Tačiau mes, lietuviai, prisimindami šiuos tragiškus įvykius, nebūdami tam abejingi, parodome, kad esame normalūs pasaulio žmonės, turintys tokius pačius žmogiškus jausmus kaip ir kiti pasaulio gyventojai“, – kalbėjo muziejaus direktorius ir pridūrė besitikintis, kad galbūt jaunoji mūsų karta į šią tragediją žvelgs ne taip skeptiškai.

Rugsėjo mėnesį – renginiai žydams atminti

Maždaug po mėnesio, rugsėjo 23-ąją, kraštiečiai ir vėl kviečiami atvykti į Daukšių kaimo masinę žydų kapavietę. Tą dieną yra minima visos Lietuvos žydų genocido diena, nes 1943 metais buvo sunaikintas Vilniaus getas.

„Jau turime gražią tradiciją dalyvauti nacionalinėje akcijoje „Vardai“, kurios metu mokiniai skaito nužudytų žydų vardus, pavardes, amžių, kartais pasako ir jų užsiimtą amatą, jei tai yra žinoma. Tariamos pavardės skamba labai žiauriai, paveikiai, betarpiškai“, – tikino R. Žirgulis.

Kartu direktorius pridūrė besidžiaugiantis, kad mūsų rajono mokyklos aktyviai įsitraukia į šį renginį. „Susiklostė tokia situacija, kad keista jau būtų nedalyvauti šioje akcijoje. Džiugu, kad yra tikrų akcijos entuziastų, pavyzdžiui, kad ir šiandien atvykusi Laima Ardavičienė iš „Atžalyno“ gimnazijos, Audronė Pečiulytė, dirbanti Šėtos gimnazijoje, Vilma Domkutė iš „Ryto“ progimnazijos, Rita Lukoševičienė iš LSU Kėdainių „Aušros“ progimazijos bei kiti pedagogai. Tas mane labai džiugina“, – pabrėžė R. Žirgulis.

Taip pat jau šią savaitę Kėdainių daugiakultūris centras organizuoja nemokamus pažintinius renginius, skirtus Europos žydų kultūros dienai paminėti. Rugsėjo 4 d. 16 val. vyks ekskursija po senamiestį „Žydai Kėdainiuose: naujovės tarpukaryje“. Rinktis reiktų Senosios Rinkos aikštėje, ekskursiją ves A. Pečiulytė, Daugiakultūrio centro vadovė. 17.30 val. kavinėje „Švenčių centras“ (Didžioji g. 25) perkusininko A. Gotesmano muzikinio projekto „Tarp praeities ir ateities: žydų kino filmai“ pristatymas.

Buvo nužudyta ir palaidota beveik visa šeima

Jau ištisus dešimtmečius paskutinį vasaros sekmadienį į šią vietą atvyksta Aleksandras Meškauskas kartu su sutuoktine Gražina. Masinėje kapavietėje 1941 metais atgulė beveik visa jo šeima. Laimei, nuo žiaurios lemties palankiai susiklosčiusių aplinkybių dėka pavyko išsigelbėti jo mamai bei jos broliui.

„Čia guli šeši mano artimieji. Mama tuo metu buvo išvykusi į Kauną, o brolis išvykęs kariauti į Palestiną. Aštuoni žmonės buvo vien tik mamos šeimos nariai. O kur dar tetos, dėdės, kiti giminės su savo šeimomis. Kiekvienais metais čia atvykstu, tai man – šventa pareiga. Seniau čia atvykdavo labai daug žmonių, netgi šimtas, o dabar jau gretos lankančiųjų gerokai apretėjo. O aš, galima sakyti, lyg paskutinis mohikanas, kėdainietis, vis atvykstu“, – liūdnai šyptelėjo vyras. A. Meškauskas pasakojo, kad naciai nepasigailėjo nė vieno jo šeimos nario – nei senos, devyniasdešimt metų sulaukusios bobutės, nei jaunų, mokyklinio amžiaus mamos seserų.

„Šeima gyveno prie senojo turgaus, dabartinės centrinės (Janušavos) turgavietės, turėjo ten savo parduotuvę. Taip pat žemės, augino agurkus. Mama man pasakojo, kad į jų parduotuvę atvažiuodavo ulonai maisto pasiimti“, – prisiminimų iš ano laikotarpio nuotrupomis dalinosi A. Meškauskas.


1941 m. rugpjūčio 28 diena…
Į žirgyną (apie 2 km nuo Kėdainių miesto centro) sunkvežimiais atvyksta kelios dešimtys vokiečių kareivių ir baltaraiščių. Prie svirno pastatomi du traktoriai. Jų motorai turi užgožti šūvių garsus…
Apie 12–14 val. prasideda žudynės. Iš pradžių varomi šaudyti seniai, invalidai ir ligoniai žydai. Žudynės trunka nuo pietų iki sutemų. Pagal vokiečių saugumo policijos ir SD žinias, 1941 m. rugpjūčio 28 d. sušaudyti 2076 žydai….

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.