Pastaruosius kelis mėnesius Sirutiškio dvaro sodybos rūmai yra apstatyti pastoliais, prie jų darbuojasi darbininkai. Privačiomis lėšomis čia vykdomi stogo tvarkymo darbai.

Kelis pastaruosius mėnesius Sirutiškio dvare vykdomi tvarkybos darbai. Pirmajame etape numatoma sutvarkyti dvaro rūmų stogą.

Išskirtinės architektūros dvaro pastatas jau ne vienerius pastaruosius metus buvo avarinės būklės, o su kiekvienais metais – vis labiau nyko.

Pasikeitė savininkai
Sirutiškio dvaro tvarkybos darbų projektą parengė nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistas Mindaugas Miliukštis. Tvarkybos darbų metu numatyta stogo konstrukcijų, visos antro aukšto medinės sijinės perdangos restauravimas, avarinės būklės likvidavimas, medinių konstrukcijų padengimas priešgaisrinėmis ir antiseptinėmis medžiagomis, stogo dangos iš cinkuotos skardos keitimas nauja analogiška esamai, lietvamzdžių ir lietlovių remontas, stogo elementų (kaminų, frontonų, profiliuotų karnizų pažeisto mūro ir tinkuotų paviršių) remontas, restauravimas.
Pasak Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus vyriausiosios valstybinės inspektorės Astos Naureckaitės, pastato savininkai dėl dvaro nepriežiūros buvo įspėjami nuolat.
„2012 metais dėl pastato nepriežiūros buvo išrašytas protokolas, savininkai nubausti pinigine bauda. Nuo to laiko nuolat rašėme reikalavimus savininkams, kad jie tvarkytų apleistą pastatą, tačiau būdavo atliekami tik minimalūs darbai. Džiugu, kad pagaliau baigta tik kamštyti skyles, o pradėti rimtesni tvarkybos darbai“, – sakė A. Naureckaitė.
Ilgą laiką dvaras priklausė Viktoro Uspaskicho valdytam „Vikondos“ koncernui – tuo metu dvarvietės statiniai stovėjo apleisti ir neprižiūrimi. Po skyrybų su žmona Jolanta Blažyte dvaro nuosavybė teko UAB „Krekenava“ įmonei, kuri priklauso naujajai koncerno „Vikonda“ valdybai. Valdybos pirmininkė – J. Blažytė.

Tvarkyba vyks keliais etapais
Koncerno turto valdymo skyriaus vadovas Stanislovas Blinstrubas teigė, kad dvaro rekonstrukcija bus vykdoma keliais etapais. Pirmasis, stogo tvarkymo, etapas bus baigtas liepos mėnesį. „Skubėjome tvarkyti dvaro stogą, nes atsiradę nemaži defektai stipriai gadino pastato konstrukcijas. Vėliau planuojame vykdyti ir kitus pastato bei aplinkos tvarkymo etapus – visa tai gali užtrukti iki kelerių metų“, – sakė pašnekovas. Pasak jo, tvarkybai yra skirtos nemažos lėšos, dalį jų tikimasi gauti ir iš Kultūros paveldo departamento. Planuojama, kad restauruota dvarvietė bus skirta rekreacijos reikmėms.

Rūmai – neoklasicistinio stiliaus
Sirutiškio dvaras yra žinomas nuo 1760 m., kai jį įsigijo bajoras Simonas Sirutis – Žečpospolitos armijos karininkas, Vitebsko kaštelionas, Baltojo erelio ordino kavalierius. Sirutiškio dvaro mūriniai rūmai pastatyti po 1899 metų. Rūmai yra dviejų aukštų, mūriniai, neoklasicizmo stiliaus. Juos supo spygliuočių ir lapuočių medžių mišraus tipo parkas (6 ha), kurio pagrindinė dalis su prieiga į rūmus yra ant aukštos Nevėžio terasos. Parke gausu senų medžių – ąžuolų, europinių maumedžių, uosių, klevų. Šiaurinėje parko dalyje eglių alėja veda į dvaro kapines, kur palaidoti jo savininkai.
Sirutiškio dvaro sodyba yra valstybės saugomas kultūros paveldo objektas, liudijantis turiningą Kėdainių krašto istoriją.
Dar vienas V. Uspaskichui priklausęs dvaras – Kalnaberžės – prieš kelerius metus buvo nacionalizuotas ir perduotas valstybės žinion. Šio dvaro būklė buvo žymiai prastesnė nei Sirutiškio dvaro.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.