Galimybė aplankyti Europos Parlamento sesiją Strasbūre kaskart suteikia progų iš naujo atrasti šią daugiataitę organizaciją ir bent trumpam pasi­nerti į jos darbą. 

Šiųmetė Sacharovo premija įteikta už islamistų prievartą patyrusių moterų teises kovojančioms Irako jazidėms Nadiai Murad Basy (Nadia Murad Basee) ir Lamijai Adži Bašar.

Šiųmetė Sacharovo premija įteikta už islamistų prievartą patyrusių moterų teises kovojančioms Irako jazidėms Nadiai Murad Basy (Nadia Murad Basee) ir Lamijai Adži Bašar.

Sesija gruodžio mėnesį ypatinga tuo, kad joje pvarstomi ne tik aktualūs visai Europos Sąjungos bendrijai klausimai, bet ir iškilmingai įteikiama Sacharovo premija. Europos Parlamentas remia žmogaus teises kasmet įteikdamas Sacharovo premiją, įsteigtą 1988 metais, už minties laisvę. Premija apdovanojami asmenys, kurie ypač prisidėjo kovojant už žmogaus teises visame pasaulyje, taip atkreipiamas dėmesys į žmogaus teisių pažeidimus ir remiami laureatai bei jų tikslai.

Jaudinanti premijos teikimo ceremonija
2016-ųjų Sacharovo premija iškilmingai įteikta už islamistų prievartą patyrusių moterų teises kovojančioms Irako jazidėms Nadiai Murad Basy (Nadia Murad Basee) ir Lamijai Adži Bašar (Lamiya Aji Bashar).
Abi šios iš šiaurės Irako kilusios jazidų moterys buvo pagrobtos ir išnaudotos vadinamosios „Islamo valstybės“. N. Murad pavyko ištrūkti 2014 m. lapkritį, L. Adži Bašar – 2016 m. balandį. Šiuo metu jos gyvena Vokietijoje, kur abi ėmėsi aktyvios veiklos, kad pasaulis sužinotų apie jazidų bendruomenės kančias.
„Tikiu, kad galiu būti aukų balsas. Sacharovo premija suteikia man jėgų ir todėl nusprendžiau tapti balsu tų, kurie neturi balso“, – atsiimdama garbingą premiją sakė L. Adži Bašar. Ji pridūrė, jog daugiau nei 3,5 tūkst. vaikų ir moterų tebėra „Daesh“ įkaitai, paversti vergais. Emocingoje kalboje laureatė pasakojo apie baisias kančias, kurias patyrė būdama „Daesh“ (vadinamosios „Islamo valstybės“) nelaisvėje.
„Daesh“ ir ekstremistai liepė pasirinkti – priimti islamą arba mirti“, – pasakojo N. Murad Basy, prisimindama tą dieną, kai buvo paversta sekso verge, o dauguma jos šeimos narių – nužudyti. Laureatė ragino pradėti tarptautinį baudžiamąjį persekiojimą už jazidų genocidą. Kartu ji kvietė sukurti Irake apsaugos zonas jazidams ir kitoms mažumoms, o jei tai nepavyktų – priimti perkeltus jazidus Europoje panašiai, kaip Europos šalys priimdavo genocido aukas Antrojo pasaulinio karo metais. „Europa yra humaniškumo simbolis, ir šiandien ji tai patvirtino“, – pažymėjo N. Murad Basy.

Europarlamentarai Laima Andrikienė ir Petras Auštrevičius vienbalsiai tvirtina, kad ateinančiais metais Europos Sąjungai netrūks iššūkių.

Europarlamentarai Laima Andrikienė ir Petras Auštrevičius vienbalsiai tvirtina, kad ateinančiais metais Europos Sąjungai netrūks iššūkių.

3803

„Jos išgyveno nelaisvę, neapsakomą žiaurumą ir tremtį. Jos įveikė baimę ir skausmą. Galiausiai rado prieglobstį bei apsaugą Europoje ir kovoja už paliktus nuošalyje, už teisingumą ir prieš nebaudžiamumą“, – kalbėjo Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas. Jis ragino Tarptautinį baudžiamąjį teismą ištirti „Daesh“ nusikaltimus ir priminė Europos pareigą ginti persekiojamus žmones. „Mes, kaip demokratinė bendruomenė, gyvenanti turtingesniuose pasaulio regionuose, ne visada išdrįstame pasiūlyti jiems apsaugą. Tai gėdinga ir netoleruotina“, – pažymėjo EP pirmininkas, įteikdamas apdovanojimą Irako jazidėms.
M. Schulzas taip pat pasveikino kitus du šių metų Sacharovo premijos finalininkus – Turkijos žurnalistą Džaną Diundarą (Can Dündar) ir Krymo totorių lyderį Mustafą Džemiliovą, kurie taip pat dalyvavo premijos įteikimo ceremonijoje.

Nuo saugumo iki uostų įkainių
Europos Parlamentas kiekvieno mėnesio sesijose svarsto ir patvirtina daugybę rezoliucijų, kurios vėliau tampa pamatiniais dokumentais priimant svarbius įstatymus Europos Sąjungos šalyse.
Šįkart netrūko kalbų apie tai, kaip užkirsti kelią neapykantos kurstymui, kaip būtų galima paprasčiau ir greičiau suspenduoti bevizio režimo taikymą šalims, iš kurių smarkiai padidėja nereguliari migracija. Šis sprendimas priimtas ES rengiantis nustatyti bevizį režimą Gruzijos ir Ukrainos piliečiams. Taip pat priimtas teisės aktų rinkinys, kuris paskatins valstybes skelbti viešuosius konkursus keleivių vežimui traukiniais, taip pat palengvins naujų geležinkelio operatorių patekimą į rinką. Parlamentarai atnaujino taisykles, kurios leis skaidriau vykdyti uostų veiklą.

Prieššventinis Strasbūras užburia įspūdingu grožiu.

Prieššventinis Strasbūras užburia įspūdingu grožiu.

Būsimi metai kupini iššūkių
Lietuvai atstovaujantys Europos Parlamento nariai nuo ryto iki vėlaus vakaro sesijų dienomis skuba iš vieno posėdžio į kitą, tačiau paprašyti randa laiko pasidalyti mintimis apie šios institucijos darbą bei Europos Sąjungos laukiančius iššūkius.
Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) frakcijoje dirbanti Laima Liucija Andrikienė, į Parlamentą sugrįžusi po trumpos pertraukos, aktyviai įsitraukė į darbus. „Turiu tikrai labai daug pareigų. Smagu buvo sutikti draugus, tačiau po poros savaičių sugrįžimo džiaugsmo teko imtis aktyvios veiklos. Dabar daug kalbame apie Europos laukiančius iššūkius. Juk atsidūrėme ties savotiška riba. Arba Europa atsispirs ir judės pirmyn, arba pasiduos populizmui bei nacionalizmui ir bus nuplauta. Ne vienoje Europos šalyje laimi partijos su sunkiai nusakoma ideologija. Jos į rinkimines programas sudeda tai, ką žmonės nori girdėti, tačiau tokius pažadus išpildyti labai sunku. Kitąmet lauks labai svarbūs dveji rinkimai Prancūzijoje ir Vokietijoje. Panašu, kad vieningos Europos priešai taip ir laukia, kad ši bendrija nukraujuotų. Mano manymu, Europa per anksti nusiramino. Atrodė, kad niekas negali sudrumsti taikos, ekonominio stabilumo. Drįstu kritikuoti Europos Sąjungą dėl negirdėjimo. Tradicinės partijos turi išgirsti žmones. Daugybė pavojų yra šalia mūsų ir mes turime būti labai budrūs. Tikiu, kad laiku susiimsime ir nepasiduosime blogybėms“, – sakė europarlamentarė.
Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakcijos narys Petras Auštrevičius besibaigiančius metus įvardijo kaip ne pačius sėkmingiausius Europai: „Turime labai skaudžią pamoką, kai pirmą kartą mūsų bendrija ne sulaukė naujo nario, bet gavo antausį iš britų, jiems pareiškus norą išstoti iš Europos Sąjungos. Susiduriame su problema, kad kai kuriuos sprendimus priimame su tam tikru netikrumu. Turime labai rimtai pažvelgti į saugumo ir gynybos klausimus. Sąjungoje turime daug skirtingo statuso valstybių, visos jos nori stabilumo. Gaila, bet praėję metai buvo blaškymosi ir nuolatinės įtampos laikas. Tačiau tikiu, kad Europai alternatyvos nėra ir reikia bent mažais žingsneliais ją stiprinti.“
Parlamentarai sutartinai tvirtina, kad laukia nemaži iššūkiai, juk netrukus dabartinis Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas turės užleisti vietą įpėdiniui, kuris turės atlaikyti naujus rinkimus ir Sąjungos vienijimą.

Dėmesys šventiniam saugumui
Kalbų apie žiemiškų švenčių laukiantį Strasbūrą yra tekę girdėti dažnam. Šis miestas įvardijamas kaip vienas gražiausiai išpuoštų laukiant Kalėdų. Ne veltui sakoma, kad geriau vieną kartą pamatyti negu dešimt išgirsti. Vaizdas, kurį sukuria švenčių laukiantys strasbūriečiai – iš tiesų užburia. Tik vienas dalykas kurį laiką trikdė sukiojantis po kalėdines muges ir senamiestį – į šventinį miestelį norintieji patekti turi praeiti laikinąją patikrą, o ir pačiame senamiestyje itin gausu apsaugos darbuotojų. Vieni ginkluoti automatais ir akylai stebi visus lankytojus, kiti tik šnekučiuojasi su praeiviais. Pasirodo, toks prancūzų atsargumas ne šiaip sau – Berlyno pavyzdys parodė, kad šventinės mugės gali tapti skaudžių išpuolių taikiniu.
O prieššventinis Strabūras užbūrė ne tik visai ne žiemišku, bet pavasarišku oru, kai lauke švietė saulė termometro stulpeliui pakilus iki penkių laipsnių šilumos, bet ir įspūdinga nuotaika, sklidančia nuo besišypsančių prekiautojų, pirkėjų ir neįtikėtino grožio miesto puošmenų. Klaidžiojant senamiesčio gatvelėmis džiugina viena už kitą gražesnės vitrinos ir niekada nuo veidų nenykstančios strasbūriečių šypsenos. Šiam miestui tikrai neįmanoma atsispirti!

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.