Balandžio 4–5 dienomis kėdai­niečiai turėjo retą progą prisi­liesti prie regėjimo negalią turinčių žmonių kasdienybės. Mokyklose, kultūros ir sporto erdvėse vyko Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) organizuoti renginiai, laužę stereotipus apie negalią.

Kerinčio „Pojūčių teatro“ spektaklio dalyve tapo ir LASS Kėdainių rajono filialo pirmininkė Asta Bobinaitė.

Nuo Brailio rašto iki kalbančių kompiuterių
„Ryto“ progimnazijoje apsilankė LASS leidžiamo žurnalo „Mūsų žodis“ vyriausiasis redaktorius Vytautas Gendvilas, informacinės aplinkos specialistas Gediminas Jonikaitis ir UAB „Liregus“ teisininkas Giedrius Stoškus. Jie papasakojo apie aklųjų gyvenimą, mokė rašyti ir skaityti Brailio raštu. Svečiai parodė, kaip vaikšto neregiai, kaip reikėtų vesti neregintį žmogų ir jam padėti, taip pat pristatė akliesiems pritaikytas techninės pagalbos priemones: kompiuterį su ekrano skaitymo programa, telefonus, svarstykles, termometrą, laikrodį, spalvų atpažinimo prietaisą. Neįgaliųjų interesams atstovaujantis teisininkas G. Stoškus su mokiniais netgi spėjo sužaisti kelias partijas neregiams pritaikytomis šaškėmis.

Puikiai įvertintų taktilinių knygų pagaminę „Atžalyno“ gimnazistai ir patys turėjo galimybę pajusti, kaip meno kūrinius reljefinio rašto pagalba „mato“ neregiai.

Pasak svečių, neįgaliesiems praverstų ir aplinkos pritaikymas, pavyzdžiui, iškabas ant įstaigų durų, kabinetų numerius, viešojo transporto grafikus stotelėse, kainas parduotuvėse būtų galima rašyti didesniu šriftu.
„Taip pat norėjome, kad vaikai patys suprastų, kaip svarbu taupyti akis. O, susidūrus su regėjimo negalia, reikia žinoti, kad gyvenimas tuo nesibaigia. Reikia ją pripažinti ir mokytis gyventi kitaip“, – sakė žurnalistas V. Gendvilas.

Teatras žadino pojūčius
Tos pačios dienos popietę Kultūros centre kėdainiečiai turėjo unikalią galimybę pamatyti Pojūčių teatro spektaklį mitologiniais lietuvių liaudies motyvais „Akmuo, vanduo, geluonis“, o šeši savanoriai – tapti aktyviais spektaklio veikėjais. Tai bendras režisierės Karolinos Žernytės ir

„Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga šiais renginiais siekia, kad visuomenė mus pažintų, nebijotų ir priimtų“, – sako LASS sociokultūrinių projektų koordinatorė Lina Puodžiūnienė.

Klaipėdos jaunimo teatro aktorių darbas, pelnęs Boriso Dauguviečio auskarą ir kitus apdovanojimus. Spektaklis skirtas neregiams ir regintiesiems, jo dalyvius užrištomis akimis nuvedęs į giliausius pasąmonės klodus, žadinęs pojūčius garsų vibracijomis, kvapų ir skonių pynėmis, judesio magija. „Vidinis pojūtis – neapsakomas, tai visiškas atotrūkis nuo realybės, kurioje aš gyvenu, – įspūdžiais po spektaklio dalinosi LASS Kėdainių rajono filialo pirmininkė Asta Bobinaitė. – Pasikeičia erdvės pojūtis, atsiranda netikėtumas, pažįstami daiktai įgyja kitus vaizdinius.“
Spektaklio žiūrovė Dalia sakė pajutusi, kaip svarbu pasitikėti šalia esančiu žmogumi – ne tik neregiams, bet ir regintiesiems. „Sužavėjo aktorių nuoširdumas ir atsidavimas, labai džiaugiuosi, kad turėjome galimybę nemokamai pamatyti tokį spektaklį“, – sakė kaime gyvenanti, tačiau su savo negalia tarp keturių sienų neužsidaranti moteris.
Pojūčių teatras kūrybines dirbtuves surengė ir „Atžalyno“ gimnazijoje.

Energijos nestokojantis neregys teisininkas Giedrius Stoškus sako, kad regos problemų turintiems žmonėms praverstų labiau pritaikyta aplinka, pavyzdžiui, didesniu šriftu užrašyti autobusų grafikai stotelėse.

Knyga neregiui – mokslas ir menas
Susitikimus pratęsė praktinis seminaras socialiniams ir lankomosios priežiūros darbuotojams „Neregys šalia mūsų“. Pasak LASS pirmininko pavaduotojos Ramunės Balčikonienės, šiais renginiais visuomenei perduodama žinia, kad aklieji ir silpnaregiai turi savo bendruomenę, kuri atstovauja jų interesams ir padeda integruotis. „Jeigu socialinis darbuotojas, dirbantis atokesnėje seniūnijoje, sužino apie neregintį žmogų ir pasijunta vienišas, nes nežino, kaip jam padėti, jis visada gali kreiptis į LASS Kėdainių rajono filialą. Vienas Kėdainių filialo skambutis įjungia didžiulį mechanizmą ir ateina pagalba – greita, efektyvi bei kokybiška“, – patikino R. Balčikonienė.
Bendradarbiavimo svarbą pabrėžė ir LASS Kėdainių rajono filialo pirmininkė A. Bobinaitė, pristatydama rajono neįgaliųjų organizacijų, vaikų ugdymo įstaigų bendrą darbą – sukurtas taktilines knygas. Ši liečiamųjų knygų paroda veikia Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje. Knygų kūrėjai prisipažino, kad vaizdinių, formų, idėjų perteikimas kitais pojūčiais nei rega – nemenkas, tačiau malonus iššūkis.

Parodoje taip pat pristatytos Lietuvos aklųjų bibliotekos knygos
Brailio raštu – ant popieriaus, plastiko, mikrokapsulinio popieriaus. Parodos atidaryme dalyvavo ir sveikinimo žodį tarė Kėdainių rajono savivaldybės vicemerė Olga Urbonienė, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Antanas Pavolis, svečiams koncertavo aklųjų ir silpnaregių sąjungos Kėdainių rajono filialo ansamblis „Temela“.

Kėdainių kultūros centre parodytas Pojūčių teatro spektaklis „Akmuo, vanduo, geluonis“ sulaukė didelio kėdainiečių susidomėjimo.

Siekia laužyti stereotipus
Devynioliktą kartą šalyje rengiamas LASS dienas, šiemet pasiekusias mūsų rajoną, vainikavo draugiškos aklųjų riedulio varžybos Kėdainių rajono savivaldybės mero taurei laimėti. Į Kėdainių sporto centrą susirinkę žiūrovai galėjo įsitikinti, kad regos negalia – ne kliūtis fiziniam aktyvumui ir sportiniams pasiekimams. Žaidimą kėdainiečiams pademonstravo Lietuvos aklųjų riedulio rinktinė, 2016 metų Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse iškovojusi aukso medalius. Išlavintos klausos ir reakcijos reikalaujantį žaidimą, populiariai vadinamą „golbolu“, išbandė ir Sporto centro, „Ryto“ progimnazijos bei „Atžalyno“ gimnazijos moksleiviai.

Pasak LASS Kėdainių rajono filialo pirmininkės Astos Bobinaitės, „Gyvenimo namų sutrikusio intelekto asmenims“ vadovės Astos Rekštienės ir Kėdainių rajono paraplegikų asociacijos pirmininkės Almos Markevičienės, taktilinių knygų kūrimas buvo nemenkas, bet malonus iššūkis.

„Šiais renginiais siekiame laužyti stereotipus, griauti sienas tarp neįgaliųjų ir visuomenės, parodyti, kad mūsų nereikia gailėti. Mes norime, kad mus pažintų, nebijotų ir priimtų, – sakė LASS sociokultūrinių projektų koordinatorė Lina Puodžiūnienė. – Tikiuosi, kad po šio renginio tapome žinomesni kėdainiečiams ir jie, esant reikalui, žinos, kad yra organizacija, į kurią galima kreiptis pagalbos. Aklieji ir silpnaregiai sėkmingai baigia mokyklas, universitetus, įgyja specialybes ir dirba, užsiima verslu. Svarbiausia – neužsidaryti savyje ir išmokti gyventi kitaip.“
Mūsų rajono žmonės su regos negalia gali kreiptis į LASS Kėdainių rajono filialą, kuris, pasak jo pirmininkės A. Bobinaitės, vienija 121 narį. Filiale teikiamos skaitovo, palydovo, informavimo ir konsultavimo, socialinių ir savarankiško gyvenimo įgūdžių mokymo, atstovavimo paslaugos, tarpininkaujama įsigyjant techninės pagalbos priemonių ir apmokoma jomis naudotis. Aktyviai veikia rankdarbių būrelis, ansamblis „Temela“, garsinių ir kitų knygų skaitytojų klubas, organizuojamos kelionės ir ekskursijos.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.