Vienus žmones nauji potyriai traukia kaip magnetas, kiti saugiau jaučiasi nepalikdami savo komforto zonos, tačiau visiems gyvenime ima ir pasitaiko proga peržengti savo galimybių ribas. Tokia proga įgyti daugiau pasitikėjimo savimi, „pasimatuoti“ būsimą profesiją, pagilinti profesines ir kalbines žinias bei pažinti naujas kultūras pasitaikė net penkiasdešimčiai Kėdainių profesinio rengimo centro mokinių.

Kovo pradžia Ispanijoje stažuotės dalyvius lepino šiluma ir įspūdingais vaizdais.

Įvairių specialybių besimokantys 16–18 metų jaunuoliai šiais mokslo metais stažavosi Turkijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Čekijoje, Estijoje. Galimybę įgyti patirties kitose šalyse jiems suteikė Erasmus + programos mobilumo projektas Nr. 2016-1-LT01-KA116-023109 „Tarptautinė patirtis – profesinio mokymo kokybės užtikrinimas“.

Profesinius pamatus klojo Portugalijoje
Aštuoni vaikinai, besimokantys pagal apdailininko (statybininko) mokymo programą, kovo 5–25 d. buvo išvykę į stažuotę Portugalijoje, Apulio mieste. Jie atliko praktiką įmonėse ne tik tobulindami jau turimas žinias, bet ir įgydami naujų. „Atlikome mūrijimo, betono ruošimo, betonavimo, tinkavimo darbus, ruošėme patalpas renovacijai, – vardina pirmakursiai Tomas Patapas ir Mindaugas Gružauskas. – Tačiau teko daryti ir tai, ko mokykloje dar tik mokysimės: rišome armatūrą, dirbome su perforatoriumi.“

Stažuotės Ispanijoje akimirkos – praktika pašte.

Nors vaikinai jau buvo susipažinę su mūrijimo darbais, stažuotėje buvo įdomu juos atlikti pagal Lietuvoje netaikomą technologiją – naudojant blokelius su kamštmedžio užpildais.
Visi stažuotojai iš Kėdainių PRC buvo aktyvūs, gerai kalbėjo angliškai, todėl sulaukė pagyrimų iš darbdavių. „Statybos srities terminų išmokome anglų kalbos pamokose, – sakė vaikinai. – Labai norėjome bendrauti su bendraamžiais portugalais, taip pat kitais stažuotojais iš Turkijos, Rumunijos, Lenkijos, Čekijos, tačiau daugelis angliškai kalbėjo prastai, tad susikalbėdavome ir gestais. Galiausiai ir mes patys praktikos vietoje išmokome portugališkų statybos terminų.“
Projekto koordinatoriai jaunimui kiekvieną savaitgalį rengė išvykas į Barcelą, Portą, Bragą ir kitus miestus. Kėdainiečiai grožėjosi architektūriniais pastatais, bažnyčiomis, kalnais, įspūdingais gamtos peizažais, nepamirštamą įspūdį paliko Atlanto vandenynas. „Galėjome pabūti dar savaitę, – patenkintas pirmąja savo kelione už Lietuvos ribų, tvirtino Tomas. – Labai norisi vėl dalyvauti kitame projekte. O tiems, kas norėtų pasinaudoti tokia galimybe pamatyti kitą šalį, įgyti profesijai reikalingų įgūdžių, susirasti naujų draugų, patariu lankyti pamokas, stengtis per praktines užduotis, būti motyvuotais.“

Vaikinai, besimokantys pagal apdailininko (statybininko) mokymo programą, praktinių įgūdžių įgijo Portugalijoje.

Pasak Mindaugo, ši stažuotė patvirtino, jog profesijos pasirinkimas buvo teisingas – tai gerai apmokama specialybė, kurią galima pritaikyti bet kurioje šalyje. O įgyti profesiniai įgūdžiai labai pravers ir tuo atveju, jei vaikinai nuspręs tęsti mokslus aukštosiose mokyklose.

Pildosi svajonė keliauti
„Stažuotėse tikrai verta dalyvauti – tai profesinė patirtis, kitos šalies kultūros ir žmonių pažinimas, užsienio kalbos žinių pasitikrinimas ir pagilinimas“, – tvirtina logisto ekspeditoriaus specialybės antrakursė Lijana Bučytė.
Dešimt šios ir tarptautinių vežimų vairuotojo ekspeditoriaus specialybių besimokančių jaunuolių tuo pačiu laikotarpiu dalyvavo stažuotėje Ispanijoje, Marbelos mieste. Priimanti organizacija mokinių praktikai parinko įvairių įmonių: greitųjų siuntų tarnybą, jūrų uostą, didžiausią Andalūzijos regione žuvies ir vaisių gabenimo įmonę.
„Pasirinkau šią specialybę, nes manau, kad ji yra perspektyvi, gerai apmokama, suteikia galimybę keliauti“, – pasakoja Lijana. Pastaroji svajonė išsipildė jau antrame kurse – iš stažuotės Lijana ir bendramoksliai parsivežė daugybę įspūdžių ir patirties.
„Susipažinau su logistikos sistema, daug patirties įgijau dirbdama su „Excel“ programa. Turėjome ne vien praktinių, bet ir teorinių užsiėmimų. Kompiuterinių programų pagalba mokėmės sekti prekių kiekius sandėlyje, valdyti turimus išteklius patiriant kuo mažiau nuostolių, – pasakoja mergina. – Užsiėmimai vyko anglų kalba, tad pasitikrinome savo žinias ir įgijome naujų.“
Taip pat vyko ispanų kalbos ir kultūros pamokos, ekskursijos į Malagą, Rondą, Kordobą. „Modernumu sužavėjo Malaga, o Ronda – senovės alsavimu, architektūra, siauromis gatvelėmis“, – įspūdžių nepamiršta Lijana.
Mūsų jaunimą maloniai stebino labai noriai bendraujantys, atviri, draugiški ispanai. Jie ne tik šypsosi daugiau nei lietuvaičiai, bet ir didelį dėmesį skiria bendravimui, laikui pabūti su šeima ir draugais.

Stažuotė sustiprino apsisprendimą
Kur kas šiauriau pavasario pradžią sutiko būsimieji automobilių elektromechanikai, kurie vyko stažuotis į Estiją, Rakverės miestą. Šios kelios savaitės buvo vertingos ne tik tuo, kad mokiniai įgijo praktinių profesijos įgūdžių,

Būsimieji automobilių elektromechanikai stažavosi Čekijoje ir Estijoje.

bet ir ugdė savarankiškumą. „Gyvenome Rakverės mokyklos bendrabutyje, patys pasigamindavome valgyti, tvarkydavomės, – pasakoja antro kurso moksleivis Deividas Snieška. – Pirmą savaitę Rakverės profesinėje mokykloje vyko teoriniai užsiėmimai, po to buvome išskirstyti į autoservisus. Su kurso draugu praktiką atlikome „Skania“ sunkvežimių autoservise. Daugiausia teko dirbti su varikliais, pavarų dėžėmis, reduktoriais, taigi, veiklos užteko. Laisvalaikiu apsilankėme Taline, važinėjomės kartingais, taip pat aplankėme Rakverės pilį.“
Pasak Deivido, su jaunimu jie susikalbėdavo angliškai, o bendraujant su vyresnio amžiaus karta pravertė ir rusų kalbos žinios.
„Ši profesija man patiko nuo mažų dienų, tad stažuotė tik sustiprino mano apsisprendimą“, – teigė pašnekovas.

Pasijuto komandos dalimi
Kiek anksčiau, žiemos pradžioje, kita grupelė būsimųjų automobilių elektromechanikų buvo išvykę į stažuotę Čekijos sostinėje Prahoje. Daug gerų įspūdžių ir praktinių žinių parsivežęs antrakursis Paulius Žliobas ypač dėkingas autoserviso, kuriame atliko praktiką, kolektyvui. „Kolektyvas buvo mažas, bet labai draugiškas. Pasijutau komandos dalimi ir labai reikalingas, – sako Paulius. – Nuvykau turėdamas daugiau teorinių žinių, o ten teko sočiai paragauti praktikos. Pradžioje gal atrodė kiek baisu, bet po truputį įsivažiavome, mums parodė, paaiškino, ką ir kaip daryti. Teko prisiliesti prie visokių darbų: montuoti padangas, balansuoti ratus, išardyti, sudėti, pakeisti oro filtrus, atlikti automobilio ir akumuliatoriaus diagnostiką…“
Daug smagių akimirkų buvo ir darbe, ir laisvalaikiu. Organizatoriai rengė išvykas į garsųjį Prahos zoologijos sodą, stiklo pūtyklą, vandens parką. „Po darbų su grupe vaikštinėdavome po vakarinį Prahos miestą, kuris kėlė nuostabą. Vykome dėkingu metu – prieš Kalėdas, tad žavėjo puošnios gatvės ir parduotuvių vitrinos, restoranų ir kavinių aromatai senamiestyje“, – su malonumu Prahoje praleistą laiką prisimena kėdainietis.
Bendrauti mėgstanti grupelė ne tik praktiškai išbandė turimas anglų kalbos žinias, bet ir šmaikščiai eksperimentavo. „Pasinaudojome socialiniuose tinkluose matyta idėja: pasidarėme plakatus su užrašu „Free hugs“ (išvertus iš anglų kalbos – nemokami apkabinimai) ir su jais stovėjome ant Karlo tilto, kviesdami praeivius nepabijoti ir apsikabinti. Pasirodo, patys draugiškiausi yra ispanai ir portugalai“, – šypsosi Paulius.

Siūlo daug galimybių
Pasak Kėdainių PRC projektų vadovės Vilijos Bakutytės, šiais mokslo metais į stažuotes išvykusių mokinių skaičius šoktelėjo beveik dvigubai, palyginus su ankstesniu laikotarpiu. Tarptautinės patirties taip pat įgijo maisto pramonės darbuotojo, suvirintojo, kirpėjo, padavėjo ir barmeno, virėjo specialybių besimokantys mokiniai.
Taip pat į darbo stebėjimo vizitus profesinio mokymo įstaigose, verslo įmonėse išvyko 10 profesijos mokytojų ir 4 administracijos darbuotojai. Du anglų profesinės kalbos mokytojai dalyvavo mokymo ir dėstymo vizite Portugalijoje, o dėstyti į Kėdainių PRC savaitei buvo atvykę du Turkijos „Belcekiz Beach Hotel“ viešbučio specialistai.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.