Dvidešimt Kėdainių moterų LIONS klubo savanorių šią vasarą aukojo dalį savo laisvalaikio ir darbavosi bendruomenės labui. Moterys rūpinosi vaikų regėjimu ir laisvalaikiu, tėvų edukacija bei skleidė gerumą ir šilumą. Akluosius ir silpnaregius globojančios Pasaulinės LIONS organizacijos narės susirūpino Kėdainių rajone ženkliai augančiu regėjimo sutrikimų turinčių mokyklinio amžiaus vaikų skaičiumi ir parengė projektą „Keliaujanti akyloji palapinė šeimoms”.

Per pastarąjį dešimtmetį blogiau matančių vaikų skaičius Kėdainių rajone išaugo nuo 29,8 % iki 43,0 % vienam tūkstančiui pasitikrinusių regą moksleivių. Didžiausia tokio pokyčio priežastis: nuolatinis laiko leidimas prie televizorių, kompiuterių, telefonų ekranų, neaktyvus moksleivių gyvenimo būdas bei savišvietos stoka.

Linksmi ir naudingi užsiėmimai

Dvi vasaros savaites Kėdainių moterų LIONS klubo savanorės organizavo užsiėmimus atokiuose Kėdainių miesteliuose, Šėtos bei Truskavos seniūnijose. Kasdien vyko praktiniai užsiėmimai pagal sudarytą tvarkaraštį. Silpnaregiams vaikams taip svarbią smulkiąją motoriką lavino bei estetinius gebėjimus ugdė keramikė Jurgita Grigariene bei floristė Indrė Dambrauskienė. Spalvingomis gėlių kompozicijomisir subtilaus baltojo molio darbais negalėjo atsidžiaugti ne tik patys vaikai, bet ir jų tėvai. Nors beveik visi vaikai teigė, kad jie esą nemoka lipdyti, ši veikla labiausiai juos ir įtraukė. Žinoma Kėdainiuose keramikė turi daug patirties ir edukacijų organizavime.

Šiltomis vasaros dienomis buvo organizuojami judrieji žaidimai, taip pat žaidimai, lavinantys koordinaciją ir vestibuliarinį aparatą, pratimai smulkiajai motorikai lavinti. Čia vyko ir speciali akių mankšta bei sveikos mitybos pamokos.

„Pasakai vaikui – daryk angelą. Jis bus toks vienintelis. Tavo. Tave globos. Saugos. Vaikai tarsi „užsikuria“ ir tuojau pat įsitraukia į kūrybą“, – sako bendravimo su vaikais subtilybes įvaldžiusi Jurgita.

Ir paaugliai, ir mažieji kūrėjai atsipalaidavo, pasakojo visokias istorijas, daug juokėsi ir džiaugėsi. Savo gabumus vaikai parodė bei treniravo pirštukus ir komponuodami gėles. Profesionali floristė Indrė, dar būdama vaikas, vasaras leisdavo pievose. Ji ir sugalvojo kaip įdomiai pamokyti vaikus savo amato paslapčių, kad tai  padėtų jiems nejučia pamiklinti pirščiukus, rankyčių judrumą ir koordinaciją. Vaikų darbais, kantriu darbu ir naujais įgūdžiais džiaugėsi ir kuratorės, ir miestelio gyventojai,  ir seniūnijų darbuotojai, ir projekte dalyvavę vaikų tėvai.

Pasirūpino regėjimu

Projekto metu miestelių centruose įsikūrusiose „akylose palapinėse“ netrūko juoko ir šurmulio. Šiltomis vasaros dienomis buvo organizuojami judrieji žaidimai, taip pat žaidimai, lavinantys koordinaciją ir vestibuliarinį aparatą, pratimai smulkiajai motorikai lavinti. Čia vyko ir speciali akių mankšta bei sveikos mitybos pamokos. Labiausiai LIONS moterims rūpėjo patikrinti vaikų regėjimą, kad laiku nustatytų galimus pokyčius ir pradėtų priežiūrą, akių stiprinimą, ar net gydymą. Okulistai patikrino 30 vaikų – projekto dalyvių – regėjimą. Nustatė sutrikimus 86,66 proc. projekto dalyvių ir tiems, kam buvo būtina, buvo parinkti akinukai pagal jų poreikius. Akiniai finalinėje projekto dienoje buvo įteikti  net 26 vaikams. Iš viso užsakyta, pagaminta ir vaikams padovanota  akinukų už  3 tūkst. eurų. Tačiau labiausiai dalyviai vertino nuoširdų bendravimą ir neįkainojamus įspūdžius bei gerumą.

Kartu su tėveliais

Viena iš prevencinių priemonių šeimos gerovei didinti, o tuo pačiu ir regos problemoms šeimoje spręsti yra tėvų švietimas. Vaikai į užsiėmimus rinkosi kartu su savo tėveliais. Jie kartu su vaikais dalyvavo bendruose užsiėmimuose. Taip pat tėvams buvo rengiamos specialiai jiems skirtos psichologinės paskaitos. LIONS narės ne tik organizavo veiklas ir paskaitas, bet ir dalinosi patarimais, patirtimi. Moterų LIONS klubo savanorės nuoširdžiai tiki, kad tokie bendri užsiėmimai ir parodytas dėmesys įkvėps šeimas, sustiprins jų narių tarpusavio santykius, atkreips dėmesį į vertybes ir išmokys naujų dalykų.

Sumanymą įvertino ministerija

Projektas „Keliaujanti akyloji palapinė šeimoms“ 2018 metais gavo beveik 6 tūkst. eurų finansavimą iš Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pagal priemonę, skirtą Nevyriausybinių organizacijų, dirbančių šeimos gerovės srityje, veiklos projektų  atrankos konkurso nuostatus. Dar 1 390 eurų panaudojo iš Kėdainių moterų LIONS klubo lėšų.

Šis projektas vykdomas jau antrus metus, pasirenkant tolimiausiai nuo Kėdainių miesto nutolusias seniūnijas. Per du metus „akyloji palapinė“ su užsiėmimais aplankė jau šešis  Kėdainių rajono seniūnijų miestelius. Per 2 metus akinukus įteikė net 70-čiai mokyklinio amžiaus vaikų, turinčių regos sutrikimų. Projektuose dalyvavo 45 suaugusieji, silpnaregių vaikų tėvai, o neatlygintiną veiklą vykdė 20 Kėdainių moterų LIONS klubo narių su 25 seniūnijų, bendruomenių darbuotojais, socialiniais darbuotojais ir kitais savanoriais padėjėjais.

Skaičiai įspūdingi, nes per 2 metus projekto dalyvių skaičius išaugo iki 160 asmenų! „Mūsų rajono institucijos ir organizacijos labai imlios ir palaiko visas kolegų, bendraminčių iniciatyvas. Be kitų paramos ir įsitraukimo būtų buvę sunku pasiekti užsibrėžtus tikslus. Šeimos, su kuriomis dirbome, taip pat matė visų mūsų vieningumą – buvome puiki komanda. Prieš rugsėjį suteikėme žinių tėvams, išjudinome vaikus ir išleidome į mokyklą su akinukais“, – pabrėžia projekto koordinatorė Rasida Adomavičienė.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.