Jaunesnysis eilinis Sagaitis – taip pastaruosius kelis mėnesius dažniausiai prisistato 23 metų kėdainietis Dovydas Sagaitis. Jis buvo vienas pirmųjų, savanoriškai pasirinkusių tarnybą Lietuvos kariuomenėje. 

D. Sagaitis (kairėje) iš karto po priesaikos tėvynei.

D. Sagaitis (kairėje) iš karto po priesaikos tėvynei.

Šiuo metu Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotame pėstininkų batalione Tauragėje tarnaujantis vaikinas pasakoja ne tik apie kario kasdienybę, bet ir prisipažįsta, kodėl pasiryžo tapti tėvynės gynėju.

Pasirinkai būti kariu savanoriu vienas pirmųjų – kas paskatino žengti tokį žingsnį? Gal draugų, artimųjų, senelių patirtys? Ilgai dvejojai, o gal tai buvo labai spontaniškas pasirinkimas?

Išties sunku pasakyti, kas tuomet įvyko. Baiginėjau filosofijas studijas, įstojau į Šaulių sąjungą ir apskritai visko vyko labai daug aplinkui. Esu nusiteikęs patriotiškai vertybių, kurias puoselėju pats ir kurias puoselėja tėvynė, atžvilgiu. Džiaugiuosi laisve ir esu prisiekęs ją saugoti. Bet, be abejonės, kaip ir dauguma dalykų mano gyvenime, sprendimas savanoriauti įvyko kartu ir spontaniškai, ir natūraliai (šypsosi).

Tarnauji jau ne vieną mėnesį – ar buvo lengva priprasti prie karinės drausmės, subordinacijos? Ar dažnai pasigendi XXI a. patogumų: interneto, kompiuterio, patogaus ir komfortiško gyvenimo?

Tarnauju kiek daugiau nei tris mėnesius. Išties jau spėjome visi apsiprasti, susivokti, kur esame, ką čia turime veikti. Karinė drausmė ir kasdienių darbų rutina, t.y. lovos klojimas, spintelės tvarkymas, mankšta ir kiti panašūs dalykai, manęs visai nešokiravo. Pačioje pradžioje aš dar grožėjausi aplinka – pušynais, eglynais, karine spalvų ir ritualų palete (šypsosi). O kai susidomėjimas aplinka apslopo, jau buvau apsipratęs ir su karine rutina. Patogumų mums čia netrūksta, mes taip pat gyvename XXI a., ir tai džiugina. Turim wifi, turim stalo futbolo ir teniso stalus, sporto sales ir pakankamai laisvo laiko šiais malonumais pasinaudoti.

Labai įdomu – papasakok tipišką savo, kario savanorio, dieną. Kada keliatės, ką veikiate, ko mokotės, galų gale ką valgote?

Jaunesnysis eilinis D. Sagaitis (dešinėje), tarnybą atliekantis Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotame pėstininkų batalione: „Esu čia, nes tikiu, kad aukos, kuriomis pasiekta Lietuvos laisvė, yra vertos kiekvieno – ir jauno, ir seno – pagarbos.“

Jaunesnysis eilinis D. Sagaitis (dešinėje), tarnybą atliekantis Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotame pėstininkų batalione: „Esu čia, nes tikiu, kad aukos, kuriomis pasiekta Lietuvos laisvė, yra vertos kiekvieno – ir jauno, ir seno – pagarbos.“

Tipiška diena prasideda 6 val. ryto garsia komanda „Kuopa, kelk!“. Išsiridename iš lovų ir ruošiamės mankštai. Po mankštos grįžtame, tvarkomės, skutamės, prausiamės, klojame lovas, tvarkome spinteles, valome batus ir jau šiek tiek po 7 val. ryto judame pusryčiauti. Po pusryčių – rytinis skirstymas, kurio metu trumpai nusakoma dienotvarkė, ir tuoj po jo ruošiamės pratyboms. Jos būna labai įvairios, sunku būtų nusakyti. Jau esame susipažinę su pirmąja med. pagalba, topografija, šaudymu, granatų mėtymu, taktika ir įvairiais kitais dalykais. Šiuo metu esame baigę bazinius karinius mokymus ir specialisto rengimo kursus. Kasdienės pratybos vyksta iki 17 val., o tarp jų – valgome pietus. Po 17 val. šiek tiek saviruošos, ekipuotės tvarkymas ir t. t. Netrukus judame vakarieniauti. Jei labai neprasižengiame per dieną, po vakarienės turim laisvo laiko. 22 val. vėl garsi komanda „Kuopa, miegas!“. Valgom, beje, kasdien tris kartus (šypsosi). Maistas tikrai įvairus ir pavalgome sočiai.

O kaip kariai leidžia laisvalaikį? Tikriausiai jis irgi susijęs su kariniais dalykais?

Laisvalaikis yra laisvalaikis – kas žiūri filmus, kas skaito knygas, kas žaidžia šachmatais, žaidžia krepšinį, sportuoja salėje. Kaip minėjau, turime stalo futbolo ir stalo teniso stalus. Kartais tiesiog šiaip sėdime, bendraujame. Savaitgaliais dauguma traukia namo, į tėviškes, aplankyti artimųjų bei pailsėti.

Iškilmingai prisiekei tarnauti tėvynei, ginti ją – ar pameni, kaip tada jauteisi? Ar nekirbėjo bent mažulytė dvejonė dėl savo pasirenkamo kelio?

Tuomet, pamenu, buvome susikaupę ir stengiamės nenugriūti rikiuotėje, nes batai dar gerokai nepravaikščioti buvo (šypsosi). Dėl šio kelio aš ir dabar dažnai susimąstau ir negaliu pasakyti, jog žinau, ką atsakyti. Bet esu čia, nes tikiu, kad aukos, kuriomis pasiekta Lietuvos laisvė, yra vertos kiekvieno – ir jauno, ir seno – pagarbos. Tikiu, kad visuomet lietuviai kovojo už laisvę, visokeriopą laisvę: laisvę žmogui tikėti, laisvę žmogui mąstyti, laisvę žmogui kurti ir gyventi bei gyvenant susikurti savo gerovę, į kurią niekas nesikėsintų prievarta. Manau, dėl to esu čia. Nes gerbiu šią neaprėpiamai skaudžią, bet teisią kovą.

Kariuomenėje svarbu pasitikėjimas, pagarba, pagalba kitam nelaimės akivaizdoje. Papasakok, kokie Tavo kolegos kariai savanoriai? Ar patriotai, stiprūs, valingi ir pasiryžę ginti tėvynę? O gal atsirado ir nusivylusiųjų?

Kolegos geri, vadai kompetentingi. Mano skyriaus kariai siunčia linkėjimus Kėdainiams (šypsosi). Būna visko, būna sunku, būna lengviau. Ir visuomet, išgyvenus sunkesnius momentus kartu, kažkaip suartėji, susidraugauji. Čia tikrai neliūdna, kasdieną randame progų ir skaniai pasijuokti (šypsosi). Ir net jei kas jaučiasi čia ne savo vietoje, visi mes prisiekėme ir tikiu, kad visi savo priesaikos laikysis.

Klausimo, ar gailiesi pasirinkęs kario savanorio kelią, Tau, manau, nė neverta užduoti. Tad noriu paklausti – iki šiol privalomosios tarnybos kariuomenėje kai kurie jaunuoliai vis dar baiminasi, bando išvengti. Remdamasis savo patirtimi, pasidalink mintimis, kodėl verta tarnauti kariuomenėje, dažnai dar pavadinamoje vyriškumo mokykla?
Verta, manau, kai apskritai bandai suprasti, ką tu gyvenime veiki ir ką gyvenimas veikia tavyje. Ir kartais gyvenimas, tiek vyro, tiek moters, turi vykti ne dėl malonumo, o iš pareigos. Nes kažkas, visai neseniai gyvenęs prieš tave ar gyvenantis dabar, tą pareigą atliko dėl tavęs. Ir čia jau kiekvieno asmeninė motyvacija. Palinkėčiau į gyvenimą žiūrėti plačiau, ne vien iš savo buities perspektyvos (šypsosi).

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.