Sausio 26–28 dienomis Vilniuje, „Litexpo“ parodų centre, vyks tarptautinė turizmo ir aktyvaus laisvalaikio paroda „Adventur 2018“, kurios tema šiemet – „Keliauk kitaip“. Šioje turizmo parodoje prisistatys 54 Lietuvos miestai ir regionai. Kėdainių stendo akcentas šiemet – Vinco Svirskio paveldas Kėdainių krašte.

V. Svirskis – Vidurio Lietuvos kryždirbys, unikalus lietuvių liaudies menininkas, žmonių vadintas „gražiadirbiu“, savitas visos Lietuvos mastu, padaręs didelę įtaką kitiems dievdirbiams. Jo darbus menotyrininkai vadina lietuvių liaudies meno šedevrais.

Kadangi V. Svirskis žinomas siauram ratui žmonių, besidominčių liaudies menu, todėl siekiama, kad ši asmenybė būtų žinoma ne vien Kėdainių krašte, o su jo kūryba susipažintų ne tik parodos „Adventur 2018“ lankytojai iš Lietuvos, bet ir iš užsienio.

Juolab kad 2001 m. Lietuvos kryždirbystė ir kryžių simbolika UNESCO buvo paskelbta vienu iš pirmųjų devyniolikos Žmonijos žodinio ir nematerialaus paveldo šedevrų, o 2008 m. pabaigoje įtraukta į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

V. Svirskis – savamokslis, keliaudavo iš kaimo į kaimą, sustodamas ten, kur žmonės kryžiais norėdavo įprasminti tam tikrus savo gyvenimo momentus. Jo kryžiai pasižymi dekoratyvumu, sudėtinga kompozicija, monumentalumu (daugiau negu 3 m aukščio), baroko stiliaus bruožais. Jie puikiai įkomponuoti į aplinką. Daugelyje šventųjų – vietinių žmonių tipažai, kunigai ne visada jo kryžius norėdavo šventinti, pavadindavo „balvonais“. Kryžius puošdavo iš visų pusių, o figūros išdrožtos iš to paties medžio, todėl V. Svirskis mėgdavo juokauti, kad šventieji iš kryžių niekada neiškris.

Per visą gyvenimą V. Svirskis sukūrė daugiau kaip 200 kryžių, kurių išliko apie 50, daugiau negu pusė jų – Kėdainių krašte.
Kėdainių rajone V. Svirskio darbų galima pamatyti Kėdainių krašto muziejuje, kur jiems skirta atskira ekspozicijos salė, Paberžės bažnyčioje, Surviliškyje (čia jis ir palaidotas), Naujuosiuose Bakainiuose, Naujuosiuose Lažuose, Pakruostėje.

Tėvas Stanislovas (Algirdas Mykolas Dobrovolskis) buvo įsitikinęs, kad ir Paberžės bažnyčios altorius yra šio menininko rankų darbo.

Kėdainių rajono savivaldybė parengė leidinuką – maršrutus, kurių ilgis svyruoja nuo kelių iki daugiau kaip šešiasdešimties kilometrų, dviračiams ir automobiliams V. Svirskio keliu Kėdainių krašte. Visų siūlomų maršrutų atskaitos taškas yra Kėdainių miestas, kur Kėdainių krašto muziejuje surinkta gausi kryždirbystės kolekcija – eksponuojami V. Svirskio kryžiai.
Maloniai kviečiame apsilankyti Kėdainių stende – 3 salės galerijoje (II aukštas), stendo Nr. 3.G07!

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.