Penktadienio pavakarę Kėdainiuose atidaryta paroda, kurios eksponatus galima ir netgi rekomenduojama liesti rankomis. O kai kuriuos me­nininkų sukurtus darbus galima netgi pasimatuoti, su jais pažaisti! Tokia išskirtinė tarptautinė paroda pristatyta J. Monkutės-Marks galerijoje. Joje savo kūrinius eksponuoja ne tik lietuvių menininkai, bet ir kūrėjai iš tolimosios Japonijos. 

Parodos kuratorė A. Sedlevičiūtė (dešinėje) bei kūrinio „Bangų ritmai“ autorė tekstilininkė B. Sarapienė.

Parodos kuratorė A. Sedlevičiūtė (dešinėje) bei kūrinio „Bangų ritmai“ autorė tekstilininkė B. Sarapienė.

„Meno galerijose ir įvairiuose muziejuose susiduriame su žodiniu, rašytiniu ir netgi vaizdiniu draudimu „Eksponatai rankomis neliečiami“. Draudimas skatina atvirkštinį įvairaus amžiaus lankytojų veiksmų rezultatą. Pastebima, kad toks draudimas jiems dar labiau sukelia norą palytėti meno kūrinius. Šiais metais J. Monkutės-Marks galerija paminėjo 15 metų veiklos jubiliejų, kurio proga atgaivino pirmosios tekstilės parodos idėją ir pakvietė įvairių sričių menininkus prisistatyti šiuolaikinio meno tarptautinėje parodoje „Objektai, kuriuos galima liesti 2“. Parodos eksponatus lankytojai gali paliesti, pasimatuoti, pasėdėti ant jų ir pažaisti. Kviečiame lankytojus apsilankyti parodoje, susipažinti su įvairia technika“, – parodą pristatė jos kuratorė Aušra Sedlevičiūtė. Pirmoji šiuolaikinės tekstilės paroda muziejuje-galerijoje „Objektai, kuriuos galima liesti“ buvo pristatyta 2002 m. pavasarį. Devyniolika įvairių sričių menininkų parodoje pristatė įvairius tekstilės objektus, kuriuos parodos lankytojai turėjo galimybę paliesti, pasimatuoti, užsidėti, ant jų atsisėsti.
Parodoje savo darbus pristatė 56 menininkai iš 12 šalių, parodoje eksponuojami ir tolimosios Japonijos kūrėjų darbai. Apsilankęs galerijoje, lankytojas išvys daugiau nei pusšimtį įvairia technika bei medžiaga atliktų meno kūrinių: čia galima paliesti tekstilės, keramikos, iš popieriaus sukurtus darbus. Visa muziejaus ekspozicijų erdvė yra kupina įvairiausių kūrinių, kuriuos kviečiama palytėti.

A. Fedaravičiūtė-Jasiūnė šalia savo kūrinių, vaizduojančių mikroskopinį pelėsių pasaulį.

A. Fedaravičiūtė-Jasiūnė šalia savo kūrinių, vaizduojančių mikroskopinį pelėsių pasaulį.

Pasak parodos kuratorės, vieni lankytojai drąsiai liečia eksponatus, kiti kiek prisibijo.
Tarp 56 parodos autorių nemažai yra ir lietuvių. Tekstilininkė iš Kauno Birutė Sarapienė parodos atidarymo metu pristatė savo kūrinį – bangas. Tačiau šias bangas galima liesti rankomis, jas pačiupinėti.
„Kūrinys vadinasi „Bangų ritmai“, jis sukurtas naudojant netekstilinę medžiagą. Tema „Objektai, kuriuos galima paliesti rankomis“ man ir padiktavo mintį kūrinius daryti būtent iš šios medžiagos. Specialiai nesistengiau, kad kūrinys, dažnai liečiamas, kuo ilgiau išlaikytų savo pirminę formą. Tiesiog norėjau, kad darbą, jo paviršių žmogui būtų įdomu paliesti“, – sakė tekstilininkė.
Po kurio laiko nučiupinėtas ir nuglostytas žmonių rankų kūrinys pasikeis, taps kitoks. „Tačiau man svarbiausia, koks kūrinys yra pačioje pradžioje. Taip, po kelių mėnesių kabojimo ekspozicijų salėje darbas bus kitoks, galbūt – visai bevertis. Tačiau man svarbiausia, kad žmogui būtų įdomu jį paliesti būtent dabar“, – sakė į parodos atidarymą atvykusi kaunietė B. Sarapienė.
Savo kūrinius pristatė ir kėdainiečiai. Tekstilininkė Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė sukūrė trijų marškinėlių kompoziciją. Šiuos marškinėlius galima nuo pakabos nusikabinti ir pasimatuoti, ne tik pačiupinėti.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.