Kėdainių krašto ūkininkai jau dvidešimt trečią kartą rengė tradicinį konkursą „Metų ūkis“. Šįmet konkursui buvo pasiūlyti septyni ūkiai iš skirtingų rajono seniūnijų, tačiau vertintojai aplankė šešis ūkius, mat vienas atsisakė dalyvauti konkurse. 

Konkurso nugalėtojai apdovanoti čekiais, už kuriuos galės įsigyti šveicariškus laikrodžius.

Konkurso nugalėtojai apdovanoti čekiais, už kuriuos galės įsigyti šveicariškus laikrodžius.

Praėjusį savaitgalį Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos nariai rinkosi į rudens šventę, kad aptartų šių metų darbus, derlių ir pagerbtų tradicinio konkurso „Metų ūkis“ nugalėtojus.
Trečiosios vietos laimėtoju tapo Karolio ir Gintarės Šmigelskių ūkis. Antroji vieta atiteko Remigijui ir Romai, Egidijui ir jo sūnui Martynui Gružams. Juozo ir Vilijos Naruševičių ūkis, surinkęs dviem balais daugiau negu antros vietos nugalėtojai Gružai, tapo konkurso pirmosios vietos nugalėtoju.
Už savitumą, išskirtinumą bei metinę pažangą Justinos ir Dmitrijaus Kočetovų ūkiui Kėdainių krašto ūkininkų sąjunga kartu su Kėdainių krašto kredito unija įsteigė specialų prizą.

Sveikindamas ūkininkus Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius jiems dėkojo už pagalbą savoms bendruomenėms.

Sveikindamas ūkininkus Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius jiems dėkojo už pagalbą savoms bendruomenėms.

Metai – sunkūs, keisti ir įdomūs
Pasak Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininko Virmanto Ivanausko, kaskart išrinkti šio konkurso nugalėtojus darosi vis sunkiau: „Mūsų krašto ūkiai garsėja kaip pažangūs, modernūs ir sparčiai žengiantys į priekį. Darbštūs ūkininkai tobulina ūkius ir didžiuojasi puikiais rezultatais. Šiais metais labai skųstis negalime. Kiek gamta leido, tiek iš laukų ir paėmėme. Šiuos metus aš apibūdinu trim žodžiais – sunkūs, keisti ir įdomūs. Sunkūs, nes gana sudėtinga buvo nuimti grūdų derlių. Žinome, kad prasidėjęs lietus labai sugadino javapjūtę. Kai kas sunkiai augintą derlių net paliko nekultą. Keisti dėl vis nepavykusio susikalbėjimo tarp įvairių savivaldos organų ir neišbaigto dialogo su valdžia. Na, ir įdomūs dėl Seimo rinkimų rezultatų. Šįkart į valdžią išsirinkome net penkiolika ūkininkų. Tad reikia tikėtis, kad jie padės rasti susikalbėjim, ir jau dabar pasigirstančios kalbos, kad ūkininkai bus apkrauti papildoma mokestine našta, taip ir liks kalbomis“, – sakė V. Ivanauskas. Jis pridūrė, kad ūkininkai kasmet traukdami vis kitą savotiškos loterijos bilietą iš kitų metų tikisi stiprios sveikatos, palankių valdžios sprendimų ir gerų gamtos sąlygų, be jokių pokštų.

Nugalėjo ir išpildė svajonę
Ūkininkai taip pat nelinkę dramatizuoti praėjusiųjų metų. Konkurso „Metų ūkis“ nugalėtojais tapę Naruševičiai sakė, kad nugyveno nelengvus metus, tačiau visus iššūkius įveikė: „Turime maždaug 260 hektarų augalininkystės ūkį. Praėjusių metų derliumi nesame labai patenkinti, kaip ir visi patyrėme nuostolių dėl lietaus javapjūtės metu. Tačiau į praeitį nesižvalgome – jau galvojame apie būsimus metus, dėliojame pavasario darbus. Kai sužinojome, jog esame aukštai įvertinti, tą žinią priėmėme su malonumu, tačiau iš tiesų juk dirbame ne dėl prizų ir vietų“, – vienas kitą papildydami sakė Vilija ir Juozas Naruševičiai. V. Naruševičienei šie metai įsimins ne tik dėl gero ūkio įvertinimo, bet ir dėl senos svajonės išsipildymo. Šeimos padrąsinta ir paskatinta bei padedama moteris Kėdainių senamiestyje atidarė jaukią įvairių namų apyvokos smulkmenų parduotuvėlę „Rotušės tekstilė“.

Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Virmantas Ivanauskas ir administratorė Jūratė Jodeikienė džiaugiasi, kad sąjunga vienija apie 150 ūkininkų.

Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Virmantas Ivanauskas ir administratorė Jūratė Jodeikienė džiaugiasi, kad sąjunga vienija apie 150 ūkininkų.

Trauka žemei – iš senelių
Antrosios vietos laimėtoju paskelbtas brolių Remigijaus ir Egidijaus Gružų bei pastarojo sūnaus Martyno valdomas ūkis kolegų vadinamas kaip šeimyninės kooperacijos pavyzdys. „Mes dirbame maždaug 370 hektarų žemės. Kas daugiau laiko turime, tas daugiau ir dirbame, mat greta ūkio dar turime ir kitus darbus. Meilę žemei paveldėjome iš senelių. Kai buvo galima, susigrąžinome žemę ir kibome į darbus. Pirmiausia pradėjome žemę dirbti su broliu, vėliau prisijungė ir jaunoji karta. Džiaugiamės, kad vaikai nenutolo nuo žemės. Jie mato mūsų pavyzdį, tai ir patys myli žemę. Niekada nesiskundžiame nei metais, nei darbais, nei derliumi. Kaskart priimame viską taip, kaip yra. Smagu, kad mūsų ūkis buvo pastebėtas ir įvertintas. Tik antroji vieta dar palieka vietos pasitempti. Vadinasi, turime kur tobulėti“, – šypsodamasis sakė R. Gružas.

Įvertinimas – spyris eiti pirmyn
Trečiosios vietos laimėtojai Gintarė ir Karolis Šmigelskiai sakė, kad pernai metai jų ūkiui buvo geresni. „Ūkininkauju jau devynerius metus. Potraukis žemei man persidavė iš tėčio ūkininko. Juk jam visada padėdavau, o vėliau ir savarankiškai ūkininkauti ėmiausi. Smagu, kad mano pastangos buvo įvertintos. Tačiau dar yra kur eiti pirmyn. Labai norėtųsi, kad ūkininkaudami patirtume mažiau nusivylimų, nes dabar ir valdžia vis kaišioja pagalius į ratus, ir kainos nedžiugina, o apie gamtos kaprizus tai jau nėra ką ir sakyti – vis dažniau susiduriame su tuo, kad esant lietaus poreikiui užpuola sausros, o kai nereikia drėgmės, prasideda lietūs. Tačiau pripratę priimti visus iššūkius“, – sakė K. Šmigelskis. Jauno ūkininko žmona pridūrė, kad sunku yra matyti daug ir ilgai dirbantį vyrą, tačiau toks jau žemdirbių gyvenimas.

Konkurso „Metų ūkis 2016“ Kėdainių rajone nugalėtojai Vilija ir Juozas Naruševičiai sakė, kad praėję metai nebuvo lengvi, bet visus iššūkius ūkininkai įveikė.

Konkurso „Metų ūkis 2016“ Kėdainių rajone nugalėtojai Vilija ir Juozas Naruševičiai sakė, kad praėję metai nebuvo lengvi, bet visus iššūkius ūkininkai įveikė.

Sulaukė gausių sveikinimų
Tradicinėje kėdainiečių ūkininkų šventėje buvo galima sutikti ir nemažą būrį jų bičiulių bei partnerių. Šventėje dalyvavusi kadenciją baigianti žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė pastebėjo, kad visų ūkininkų siekiai yra skirtingi, tad žemės ūkio sektorius yra vienas sudėtingiausių. Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius savojo krašto ūkininkams niekada negaili gerų žodžių: „Esame agrarinis, pažangus kraštas. Mūsų ūkininkai taip šauniai dirba, kad baigė pavyti daugelį Europos senbuvių. Ūkininkai yra dideli pagalbininkai daugelyje sričių. Jie rūpinasi keliais, padeda tiems, kam sunkiau sekasi, vienija bendruomenes. Žemdirbiams linkiu ištvermės ir neprarasti pilietiškumo bei aktyvumo.“
Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas pastebėjo, kad žemdirbiai yra pripratę prie įvairių metų, tad ir šie labai nenugąsdino: „Atsipalaiduoti niekada negalime. Turime stebėti, kad mūsų ne tik gamta, bet ir valdžia neišmaudytų.“

Ūkiai jaunėja ir įvairėja
2016 m. sausio 1 dienos duomenimis, Kėdainių rajono bendras žemės plotas 167 662,04 ha. Žemės ūkio naudmenos sudarė 109 434,44 ha, iš jų ariamoji žemė – 104 896,93 ha, sodai – 199,11 ha, pievos ir natūralios ganyklos – 4 338,40 ha.
Rajone veikia 2 505 ūkininkų ūkiai, iš jų ūkininkų iki 40 metų amžiaus – 427.
2016 metais žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus deklaravo 2 473 žemės ūkio subjektai, bendras deklaruotas plotas 108 578,78 ha (iš jų žemės ūkio naudmenos 99 266,23 ha). Rajone veikia 40 įmonių (iš jų 19 žemės ūkio bendrovių, 15 uždarų akcinių bendrovių, Kėdainių PRC, labdaros ir paramos fondas „Teen Challeng“e, Jono Šveikio IĮ „UF“A, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras, žemės ūkio kooperatyvas „Mūsų ūkis“, kooperatinė bendrovė „Nevėžio lankos“). Kėdainiečiai daugiausia augina žieminių kviečių (41 204,94 ha), žieminių rapsų (12 566,69 ha), vasarinių kviečių (11 498,48 ha). Daugiametės ganyklos ir pievos užima 8 718,05 ha, žirnių auginama 6 515,66 ha, vasarinių miežių – 5 965,04 ha, cukrinių runkelių – 5 015,05 ha, pupų – 2 579,33 ha. Tačiau pažangūs ūkiai jau augina ir gana egzotiškų augalų – saulėgrąžų, facelijų, kmynų, sojų, pluoštinių kanapių, moliūgų, brokolių, cukinijų, aliejinių ridikų, baltųjų garstyčių, krapų.
2016 m. spalio 1 dienos duomenimis, rajone registruota 19 000 galvijų, 17 000 kiaulių, 2 600 avių, 290 ožkų.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.