Šiais metais projektams, kurių dėka neįgaliesiems Kėdainių rajone bus teikiamos asmeninių asistentų paslaugos, numatyta skirti 25 tūkstančius eurų. Kėdainiuose vykusioje diskusijoje „Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektai: asmeninio asistento paslauga“ dalyvavo nevyriausybinių organizacijų ir savivaldybių atstovai iš viso Kauno regiono. Diskusijoje daug kalbėta apie tai, kas šiandien yra asmeninis asistentas, kokias paslaugas jis gali teikti ir kam jų reikia.

Tikimasi, kad neįgalieji sulauks daugiau pagalbos.

Norima daugiau kokybės
Pasak Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorės Astos Kandratavičienės, Vyriausybėje yra numatyta plėsti paslaugų neįgaliesiems spektrą ir gerinti tas paslaugas, kurios dabar teikiamos, tad būtina išgirsti pastabas apie neįgaliųjų aktualijas iš pirmų lūpų.
„Asmeninių asistentų neįgaliesiems paslaugos jau dabar teikiamos, tačiau matome, kad jos neatitinka visų poreikių. Norime išsiaiškinti tokių paslaugų gerąsias ir blogąsias puses, ko joms trūksta. Jei jau planuojama paslaugas plėsti, tai reikia, kad jos būtų tikrai kokybiškos ir tenkintų poreikius. Neįgalieji turi jaustis visaverčiais visuomenės nariais ir gyventi tokį pat gyvenimą kaip ir sveikieji. Tad negali būti taip, kad neįgalus žmogus nenuvyksta pas gydytoją, nes neturi, kas padeda nuvažiuoti į gydymo įstaigą, arba negali visaverčiai maitintis, nes pačiam trūksta jėgų pasigaminti valgį. Tokiais atvejais pagalbos ranką turi ištiesti asmeninis asistentas“, – teigė A. Kandratavičienė.
Asmeniniai asistentai paprastai teikia pagalbą nuvykstant į vieną ar kitą vietą, teikiant informaciją ar suteikiant pagalbą buityje. Jų paslaugomis paprastai naudojasi neįgalūs suaugusieji, neįgalūs vaikai ir jų artimieji.

Tik 25 tūkstančiai eurų
Diskusijos dalyviai sužinojo, kad šiais metais projektams, per kuriuos teikiamos asmeninių asistentų paslaugos, yra skirta apie 1,6 milijono eurų. Savivaldybių indėlis į tokių projektų veiklą – 20 procentų. Iš viso šalyje už tą sumą finansuojamas 291 projektas. Asistentų paslaugas gaus apie 10 tūkstančių asmenų, turinčių fizinę, regos, klausos, psichikos, intelektinę ar kompleksines negalias.
Kauno regione 284 tūkstančiai eurų skirta 45 projektams, kurie teiks asmeninio asistento paslaugas. Šiame skaičiuje Kėdainių rajonui tenka labai nedidelė dalis – 4 projektai, kurių bendra suma 25 tūkstančiai eurų. Paslaugas gaus 184 kraštiečiai. Kėdainių krašto neįgaliesiems asistentai teiks palydėjimo, pavėžėjimo, pagalbos buityje paslaugas.
Asmeninio asistento paslaugų teikimo projektą įgyvendina Kėdainių rajono paraplegikų organizacija. Ji turi du asistentus. Pasak organizacijos vadovės Almos Margevičienės, jie padeda ne tik paraplegikams, bet ir visiems rajono neįgaliesiems.
„Dažniausiai žmonėms reikia pavėžėjimo ir palydėjimo paslaugų, tačiau tenka ir padėti sutvarkyti namus ar atnešti maisto produktų. Jau matome, kad tokių paslaugų reikia daugiau. Dar per mažai padedame neįgaliųjų šeimoms. Žmonėms stinga informacijos norint patenkinti būtinus poreikius. Esu įsitikinusi, kad asistentų paslaugų turi daugėti ir jas teikti turi kvalifikuoti specialistai“, – sakė A. Margevičienė.

One Response

  1. Ernesta

    Nesupratau,kuo skirsis darbas nuo dabar esanciu lankomosios prieziuros specialisciu nuo asmeniniu asistentu ? Antras dalykas,tai tik grazios snekos,kad palydet neigalu asmeni i ligonine . Gali palydet ta,kuris vaiksto,o ka daryt tiems sunkiasvoriams ligoniams,gulintiems su visiska negalia ? Net nebutinai sunkiasvoriams,bet visiskai nejudantiems.Ekstra atveju,galima iskviest greitaja pagalba,kuri turi galimybe pakviest gaisrininkus,kad nunesti ligoni,bet,jei priemime,padarius tyrimus,paaiskeja,kad i ligonine neguldo,tada jau grizkit kaip norit . Galima samdyt greitaja,kuri gana nepigiai kainuoja,bet kaip ligoni uznest i kazkuri auksta ? Gaisrininkai jau tada negelbeja.. O ka daryt,jei iskviesta i namus gydytoja,pasako,kad raso nukreipima i ligonine kokiems nors tyrimams,kuriu negalima padaryt namuose ? Tada jau nei greitoji vaziuos,nei gaisrininkai pades . Soc.bendruomenes centras masinu turi,bet vel iskyla nunesimo-uznesimo klausimas. Taigi tokie ligoniai praktiskai paliekami likimo valiai,numirs tai numirs.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.