Nuo 2017 metų sausio 1 dienos nebebus išduodami popieriniai gimimo, santuokos sudarymo ar nutraukimo, mirties, vardo, pavardės, tautybės keitimo liudijimai. 

G. Petrauskienė pristatė naujoves, kurios įsigalios nuo Naujųjų metų. Daugiausiai naujovių laukia asmenų, kuriems teks laidoti savo artimuosius.

G. Petrauskienė pristatė naujoves, kurios įsigalios nuo Naujųjų metų. Daugiausiai naujovių laukia asmenų, kuriems teks laidoti savo artimuosius.

Nuo Naujųjų metų įsigalioja ir dar viena naujovė, kai asmuo oficialiai galės turėti dvigubą pavardę – sudurtinę tėvo ir motinos.
Visa informacija – registruose
„Nuo pat 1940 metų Civilinės metrikacijos skyriai išduodavo civilinės būklės liudijimus – gimimo, santuokos, mirties ir kitus. Tačiau nuo 2017 sausio 1 dienos keičiasi tvarka – popierinių liudijimų nebelieka, o asmeniui pageidaujant bus išduodami tik išrašai, kuriuose bus norima informacija. Civilinės metrikacijos įstaigos registruos mirtis, santuokos nutraukimus, tėvystės pripažinimą, įvaikinimus, bažnytines santuokas savo iniciatyva“, – naująją tvarką pristatė Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriaus vedėja Gaiva Petrauskienė.
Tad po Naujųjų metų šių liudijimų ar jų kopijų nereikės pateikti norint gauti išmokas vaikui gimus ar asmeniui mirus, laidojant asmenį ar tvarkantis kitus administracinius reikalus. Visų institucijų darbuotojai reikiamą informaciją ras registruose.
Kokios naujovės laukia?
Daugiausia naujovių laukia asmenų, kuriems teks laidoti savo artimuosius. Iki šiol svarbiausias dokumentas, organizuojant laidotuves, buvo civilinės metrikacijos įstaigos išduotas mirties liudijimas. Šį dokumentą reikėdavo pateikti laidotuvių paslaugas teikiančioms bendrovėms, dvasininkams, kapinių administratoriams, krematoriumų darbuotojams. Nuo sausio 1 dienos svarbiausiu dokumentu organizuojant laidotuves bus popierinis medicininis mirties liudijimas, kurį išduos sveikatos priežiūros įstaiga (ligoninė, slaugos namai, poliklinika, Valstybinė teismo medicinos tarnyba). Pažymėtina, kad ir šiuo metu civilinės metrikacijos įstaigos išduoda mirties liudijimus tik pateikus medicininį mirties liudijimą.
Nuo Naujųjų metų popierinį medicininį mirties liudijimą, išduotą sveikatos priežiūros įstaigų ir patvirtintą gydytojo parašu bei įstaigos antspaudu, reikės pateikti visoms įstaigoms, susijusioms su laidotuvių organizavimu. Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad, atsisakius popierinių mirties liudijimų, mirusio žmogaus asmens dokumentus (pasą arba asmens tapatybės kortelę) reikės perduoti sveikatos priežiūros įstaigai atsiimant medicininį mirties liudijimą arba teritorinei policijos įstaigai. Šiuo metu mirusio asmens dokumentai grąžinami civilinės metrikacijos įstaigai.
Artimiesiems, norintiems gauti laidojimo pašalpą iš savivaldybės dėl artimo mirties, nereikės pateikti jokių papildomų dokumentų. Apie žmogaus mirtį savivaldybės duomenis gaus iš Gyventojų registro. Jeigu artimieji norės laidojimo pašalpą gauti mirties dieną ir duomenų apie mirtį nebus Gyventojų registre, tuomet gali tekti pateikti sveikatos priežiūros įstaigos išduotą medicininį mirties liudijimą.
Teks mokėti mokestį
„Asmenys, kurių dokumentai buvo tvarkomi teismo keliu (pavyzdžiui, santuokos nutraukimas), kreipdavosi į civilinės metrikacijos įstaigą ir išsiimdavo ištuokos liudijimą. Dabar tokie veiksmai nebus vykdomi – teismai mums atsiųs teismo sprendimus ir mes savo iniciatyva visa tai įtrauksime į apskaitą. Tuomet visos institucijos matys, kad santuoka yra nutraukta ir nereikalaus jokių dokumentų, – pasakojo G. Petrauskienė.
Nors popierinių liudijimų nebeliks, tačiau asmuo, jeigu pats to norės, galės gauti civilinės būklės akto įrašą liudijančius išrašus, kurie kainuos 2,90 Eur. Mokestis nebus imamas tik už gimimo išrašą.
Nuo sausio 1 dienos norintieji gauti išrašą dėl santuokos sudarymo taip pat turės mokėti 2,90 Eur bei papildomai 20 eurų. Iki tol už liudijimą mokėti nereikėjo. Tiesa, tos poros, kurios pildė prašymus iki 2017 metų sausio 1 dienos, išrašus gaus nemokamai.
Pasak G. Petrauskienės, šie visi išrašai galios ir užsienyje.
Galės turėti dvi pavardes
Pasak pašnekovės, nuo Naujųjų metų įsigalios ir dar kelios naujovės – dėl vardo pakeitimo galės kreiptis asmenys nuo 16 metų (anksčiau – nuo 18 metų). Taip pat vaikučiui bus galima suteikti sudurtinę abiejų tėvelių pavardę (pavyzdžiui, mergaitės pavardė galės būti Liepaitė-Kleivaitė, berniuko – Liepa-Klevas). Jei mama turės jau dvigubą pavardę, tėveliai iš tos dvigubos pavardės turės išsirinkti vieną pavardę ir pridėti kito tėvelio pavardę.
Vaikučiui galima duoti tik du vardus, nes būta atvejų, kai tėveliai savo vaikams norėjo duoti net tris vardus.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.