Lapkričio pabaigoje Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijoje viešėjo Kre­kenavoje gyvenantis veterinarijos gydytojas, gamtos mylėtojas, fotografas Algimantas Lūža. „Man svarbu su vaikais pakalbėti apie gamtą, tada jaučiuosi atlikęs gerą darbą“, – teigė svečias, kurio neišgąsdino net tris pamokas trukę susitikimai su mokiniais.

su-luzaMokykloje lankęsis gamtos žinovas turėjo ką papasakoti ir parodyti smalsiems 3–6 klasių mokiniams, lankantiems neformalaus ugdymo gamtinės pakraipos būrelius. A. Lūža ne tik dirba savo veterinarinėje įmonėje Krekenavoje, Pašilių stumbryne, atlieka mokslinius tyrimus, bet ir daug laiko praleidžia stebėdamas gamtą bei ją fotografuodamas. Visi svečio pasakojimai buvo iliustruoti nuotraukomis, kurios vaikus stebino ne mažiau negu įdomūs faktai apie Lietuvos gyvūniją. Laiką gamtoje dažnai su fotoaparatu rankose leidžiantis A. Lūža rodė fotokadruose užfiksuotus žvėris, paukščius, roplius, suteikdamas galimybę iš arčiau pamatyti ir geriau pažinti mūsų krašto gyvąjį pasaulį. Gamtos pažinimo pamokose svečias mokiniams pasakojo apie žalčius, driežus, juodąją sraigę, retos rūšies varliagyvį raudonpilvę kūmutę, ežį, voveres, ausuotuosius kragus, laukines žąsis, juoduosius strazdus, sniegenas, kranklius, didžiuosius suopius, danielius, be abejo, ir apie stumbrus, kuriuosi stebi bei prižiūri dirbdamas Pašilių stumbryne. Kalbėdamas su vaikais A. Lūža siekė ne tik sudominti juos faktais apie gyvūnus, bet ir mokė atsakingo elgesio gamtoje. Mokiniai išgirdo, kaip reikėtų elgtis miške sutikus žvėrį – nedaryti staigių judesių, atsitūpti, pasislėpti už medžio ar tiesiog nejudėti. Pasak žinovo, negeri, pikti žvėrys yra sunaikinami pačių gyvūnų. „Žvėris turi gerą uoslę, klausą, jei jis nenori, tai žmogus jo ir nepamatys“, – jauniesiems gamtininkams sakė A. Lūža. Jis aiškino, kad mus supantis gyvasis pasaulis labai panašus į žmonių: „Gyvūnai gyvena taip pat kaip ir mes – turi savo takus, poilsiavietes, purvo vonias, mokyklas ir aukles.“
Mokiniai negailėjo įvairių klausimų gamtininkui. Paklaustas apie labiausiai patinkantį gyvūną A. Lūža atsakė, jog tai žirgas, kuris nuo seno glaudžiai susijęs su lietuvio gyvenimu, buvęs pagalbininkas ir darbe, ir kovose.
Besidomintiems gamta progimnazijos mokiniams patiko Algimanto Lūžos vestos pamokos. Mantė Adomaitytė teigė, kad jai buvo smalsu susitikti su gamtininku, nes ji domisi gyvūnais – žiūri apie juos laidas, skaito žurnalus, enciklopedijas. Mergaitė sakė, kad užaugusi irgi nori dirbti tai, kas jai patinka – būti veterinare. Jos bendraklasis Ignas Butkus tvirtino, kad jam labiausiai įsiminė gamtininko pasakojimai apie juodąją sraigę, driežą, ausuotąjį kragą. Berniukas svarstė, kad galbūt jis pats užaugęs galėtų būti gyvūnų tyrinėtojas. Liepa Vaitkevičiūtė džiaugėsi, kad sužinojo apie jai anksčiau negirdėtus gyvūnus, pvz., raudongalvę kūmutę. Dominyka Juchnevičiūtė sakė, kad gamtininko pasakojimai buvo vaizdūs, tad ji viską įsivaizdavo mintyse, ypač įstrigo tai, kad juodieji strazdai gali pamėgdžioti kitų paukščių garsus.

Jolita Mickienė, Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijos
laikraščio „Laiptai“ vadovė

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.