Mokytis niekada ne per vėlu. Pati tuo įsitikinau, pabendravusi su Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) Kauno apskrities filialo Kėdainių Humanitarinių ir socialinių mokslų fakulteto studentais, kurie troškuliu žinioms bei mokslui nė kiek nenusileidžia amžiumi kone tris kartus jaunesniems jaunuoliams, kremtantiems mokslus įvairiose aukštosiose mokyklose.

TAU klausytojai senjorai V. Garšva, D. Mačionienė bei K. Sapožnikova džiaugėsi galimybe turiningai leisti laisvalaikį bei įgyti naujų žinių.

„O kada daugiau, jei ne dabar įgyvendinti savo seną svajonę – išmokti anglų kalbos?“, – nusišypso senjoras Viktoras Garšva, TAU jau trejus metus gilinantis anglų kalbos žinias.

Siekia akademiškumo
Vienas iš dviejų Kėdainiuose veikiančių TAU yra įsikūręs Kauno kolegijos humanitarinių studijų centro patalpose (iki 2017 metų įstaiga vadinosi Kauno kolegijos Kėdainių Jonušo Radvilos studijų centru). TAU pastaruosius ketvertą metų vadovauja dekanė Gražina Jedemskienė.
Kiekvieni mokslo metai yra suskirstyti į du semestrus – rudens ir pavasario, o pasklaidžius semestrų užsiėmimų tvarkaraščius stebina įvairių veiklų ir užsiėmimų intensyvumas bei gausa.
„Kiekvienų metų užsiėmimų tvarkaraštį deriname pagal tai, ko nori TAU klausytojai. Temas bei lektorius renkame pagal iš anksto aptartą tematiką, atsižvelgdami, kas senjorus domina. Mūsų fakultetas yra humanitarinių ir socialinių mokslų krypties, tad paskaitos labiausiai orientuotos į šias sritis. Na, mes gana mažai kalbame apie sveikatą, nes tai nėra sveikatingumo fakultetas. Tačiau vis tiek stengiamės organizuoti paskaitas, susijusias su sveikatos išsaugojimu, nes senjorams tokios žinios yra aktualios“, – pasakojo dekanė. Be to, ji pabrėžė, kad TAU nėra senjorų laisvalaikio praleidimo klubas, o tikra mokslo įstaiga. Čia besirenkantieji gilina jau turimas žinias, atnaujina jas. „Nors siekiame akademiškumo, be linksmybių irgi neapsieiname. Na, kaip ir kiti studentai“, – šypteli ji.

TAU dekanė G. Jedemskienė įsitikinusi, kad mokymąsis vyresnio amžiaus žmogui gali suteikti pačių gražiausių spalvų jo gyvenime.

Ilgai lauktos naujienos
Šių metų pavasario semestre – kaip visada gausu įdomių ir praturtinančių užsiėmimų, taip pat ir užsienio kalbų paskaitų. G. Jedemskienė labai džiaugiasi, kad šiais metais į užsiėmimų tvarkaraštį pavyko įtraukti dar dvi nuolatines paskaitas. „Labai džiaugiuosi, kad šiais metais jau turime ilgai lauktus kompiuterinio raštingumo kursus. Senjorai jų labai laukė ir pageidavo. Dar viena šiųmetė naujiena – graikų kalbos kursai pradedantiesiems“, – pasakojo dekanė. Taip pat vyksta anglų kalbos kursai, kurių yra trys lygiai – pradedančiųjų, pažengusiųjų ir dar labiau pažengusiųjų. Yra ir dvi vokiečių kalbos grupės.
Pasak G. Jedemskienės, visi TAU studentai yra labai aktyvūs – savo gyvenime matę ir patyrę daug įdomaus bei gero, tad visos dėstomos paskaitos negali būti tiesiog pilstymas iš tuščio į kiaurą. O ir senjorai nesikuklina išreikšti savo nuomonės, paklausti įvairių klausimų, dalyvauti diskusijose.

Įdomūs ir praturtinantys susitikimai
Šiais metais TAU klausytojai taip pat turės galimybę dalyvauti įdomiuose susitikimuose su savo sričių specialistais, kurie pasidalins turimomis žiniomis. „Šiais metais turėsime susitikimą su archeologu Algirdu Juknevičiumi, kuris supažindins su Kėdainių apylinkių kraštovaizdžiu ir piliakalniais. Lektorė doc. dr. Laima Kyburienė supažindins su socionika bei kaip sutarti su skirtingų tipų žmonėmis. Pavasarį vyks edukacinė ekskursija į Raudondvario dvarą, jos metu ekskursantai susitiks su dailininke, rašytoja Albina Žiupsnyte. Paskui važiuosime į Marijampolės kraštą – lankysime istorines kultūrines apylinkių vietas. Na, o birželio mėnesį vyksime į šiaurės Lenkiją ir aplankysime įvairias istorines kultūrines vietas: Griunvaldą, Gdanską, Malborką, Sopotą, Olštyną, Šv. Lipką, žalgirio mūšio lauką“, – sakė dekanė. Ši tradicinė, kelių dienų ekskursija tradiciškai vainikuoja mokslo metus. Užpernai senjorai išbandė kruizinę kelionę Talinas-Stokholmas-Pernu, pernai metais važiavo didžiųjų Lietuvos kunigaikščių keliais Baltarusijoje.
Taip pat TAU klausytojai turės progą sudalyvauti keliose Su Džok specialisto Arūno Jonuškio paskaitose apie delnų taškinį masažą. Tradiciškai studentai vyks į parodos atidarymą J. Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje.
Tad veiklų ir kelionių TAU lankantiems senjorams netrūks ir šį pavasarį.

Klausytojai – tikri šviesuoliai
„Taip, kartais būna žmonių, kurie ateina į mokslo metų pristatymo paskaitą, pasiklauso užsiėmimų tvarkaraščio ir nusprendžia, kad tai – ne jiems. Atsiprašo ir paskaitų nelanko. Tačiau dauguma žmonių TAU organizuojamas paskaitas pasirenka lankyti nuolat. Į paskaitas susirenka apie 50 žmonių! Jei organizuojame edukacines ekskursijas ar vykstame į spektaklį, norinčiųjų skaičius viršija net 70“, – pasakojo G. Jedemskienė.
Pasak fakulteto dekanės, į TAU paskaitas renkasi tikra Kėdainių inteligentija, žmonės, kurie patys kažkada mokė kitus, buvo ilgamečiai vadovai, ėjo kitas atsakingas pareigas. „Pas mus ateina daug pedagogų, vadovų, buhalterių, medicinos darbuotojų, agronomų, žurnalistų. Visi – tikri šviesuoliai. Kai kurie jų iki šiol tebekuria – keturių mūsų klausytojų literatūriniai kūriniai buvo išspausdinti specialioje TAU klausytojų kūrybos rinktinėje, į kurią įėjo senjorų iš visos Lietuvos kūriniai. Taip pat labai džiugu, kad armonikierius Antanas Babenskas pasisiūlė organizuoti mūsų universiteto lankytojų muzikinį ansamblį – bus išties nemažas poslinkis ir į menų pusę“, – sakė pašnekovė.

Netikėti rūpesčiai
Tiesa, nuo rugsėjo mėnesio savo veiklą Kėdainiuose nutraukiant Kauno kolegijos humanitarinių studijų centrui, tam tikra nežinia apėmė ir TAU dekanę.
„Esame labai dėkingi studijų centrui, kad jie mums iki šiol leidžia naudotis patalpomis, biblioteka, kompiuterine technika, vesti įvairias paskaitas mielai sutinka šios mokslo įstaigos dėstytojai. Čia mus visada labai draugiškai priima. Tačiau centrui išsikeliant, mes esame priversti ieškotis naujų patalpų. Bet tikimės, kad viskas bus gerai ir veiklą sėkmingai vykdysim kitur“, – sakė pašnekovė.

Mokymąsis suteikia spalvų gyvenime
Anot G. Jedemskienės, pensininku gali būti ne tik sulaukęs pensinio amžiaus žmogus. Pensininkas – tai dvasios būsena.
„Sulaukus amžiaus, kai gali išeiti į užtarnautą poilsį, pasyvus buvimas, tik egzistavimas, žmogų bukina. Tad būtina mokytis, nes smegenų ląstelės, kurios yra nelavinamos, miršta. Būtent kalbų mokymąsis ypač stimuliuoja protines žmogaus galias. Gera nuotaika, pozityvus nusiteikimas padeda žmogui išlikti sveikam, aktyviam, nebambančiam. Toks žmogus nėra našta šeimai. Vyresnio amžiaus žmogus jau gali skirti daugiau laiko sau. Juk mokymąsis gali suteikti labai gražių spalvų gyvenime. Jokiu būdu negalima savęs nuvertinti, nes nuo 50-ies metų gyvenimas tik prasideda!“, – nusišypsojo TAU dekanė G. Jedemskienė.

Naudinga ir reikalinga
Pakalbinti TAU klausytojai džiaugėsi galimybe išmokti kažko naujo, papildyti savo žinių bagažą bei, žinoma, pabendrauti su bendraminčiais. „Norime ne tik mokytis, bet ir bendrauti. Čia tam yra puiki vieta. Čia ateinu mokytis anglų kalbos – ją išmokti svajojau nuo pat jaunystės. Mokytis pradėjau tik išėjęs į pensiją, nes kai buvau jaunas, mokytis šios kalbos sąlygų nebuvo. Esu jau kiek pažengęs mokinys, tačiau jau kelias frazes, žodžius angliškai galiu pasakyti“, – sakė V. Garšva.
Galimybe mokytis džiaugėsi ir kita studentė – Delija Mačionienė. „Man čia viskas patinka, labai įdomios paskaitos, taip pat ir organizuojamos ekskursijos. Čia mes ne tik mokomės, bet ir pabūname su žmonėmis, pabendraujame. Mano nuomone, tokie užsiėmimai senjorams yra labai naudingi ir reikalingi“, – nusišypsojo pašnekovė.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.