Pasibaigus miesto gimtadienio renginiams paaiškėjo, kad jie miesto biudžetui kainavo du kartus daugiau nei prieš metus surengta šventė. Šiais metais įspūdingos pinigų sumos įvairioms įmonėms plaukė ne tik iš Kėdainių kultūros centro sąskaitos. Daugiau nei 10 tūkst. eurų atseikėjo ir miesto seniūnija. O bendra šventinių renginių sąmata siekia beveik 100 tūkst. eurų, kai pernai vykusi šventė atsiėjo 49 tūkst. 400 eurų.

Pinigai šventei – su vadovų žinia

„Duonos ir žaidimų“ – toks buvo senovės Romos prastuomenės reikalavimas valdantiesiems, o nemokamas maistas bei pramogos tapdavo rimtu koziriu valdančiojo elito rankose siekiant liaudies palaikymo jų politiniuose žaidimuose.

Panašu, jog šis principas nėra svetimas ir dabartiniams Kėdainių rajono valdantiesiems. Jie surengė miesto šventę šioms pramogoms nepagailėdami biudžeto lėšų. Ir tai padaryta nepaisant reguliariai pasigirstančio susirūpinimo, jog lėšų trūksta svarbiems projektams pabaigti.

Kalbinti kėdainiečiai džiaugėsi net kelias dienas trukusiais miesto gimtadienio renginiais. Anot pašnekovų, šventė buvo tikrai įspūdinga, ne prastesnė nei vykusi pernai. Organizatoriams pavyko ne tik sukurti puikią atmosferą, bet ir pakviesti žinomų atlikėjų.

„Kėdainių mugės“ žiniomis, pinigai šventei skirstyti su rajono vadovų žinia. Jos organizavimui savivaldybėje buvo sudaryta darbo grupė, kuriai vadovavo rajono meras.

Šventės scenarijaus kaina – 9,9 tūkst. eurų

Kiek gi tiksliai kainavo šventiniai renginiai, kam, už ką ir kiek buvo sumokėta?

„Kėdainių mugės“ skaičiavimais, remiantis viešai paskelbtomis sutartimis, galutinė šventės kaina – 98 tūkst. 700 eurai. Kad šventė iš tiesų tiek kainavo, vėliau patvirtino ir Kėdainių rajono savivaldybės mero patarėja Jorūnė Liutkienė.

Didžiausia šios sumos dalis, beveik 48 tūkst. eurų, atiteko viešajai įstaigai „Renginių fabrikas“. Tai ta pati įstaiga, dar veikianti kūrybos studijos „Showart“ vardu, kuri yra laimėjusi konkursą Kėdainiuose vykstančių mugių organizavimui.

Su „Renginių fabriku“ buvo sudarytos penkios sutartys, pinigai mokėti už pačias įvairiausias paslaugas.

Pavyzdžiui, už šventės scenarijaus sukūrimą skirta 9,9 tūkst. eurų. Rugsėjo 7 dieną vykusio koncerto kelių valandų filmavimas bei medžiagas montavimas kainavo dar 7 tūkst. 865 eurus. Į tą pačią kainą įėjo ir šventės anonso parengimas transliavimui per LRT.

Mokėta ir už dviračių žygį, ir už motociklininkų paradą

Didžiausia suma, net 11 tūkst. eurų, įvertintos renginių organizavimo paslaugos. Tai diskoteka jaunimui, pokalbių – diskusijų erdvė su garsiais pašnekovais, teatralizuotas pasirodymas vaikams bei du koncertai.

Atskirai mokėta už „poilsio, kultūros ir sporto renginius“. Pasirodo, jog rugsėjo 5 d. vykęs dviračių žygis, rugsėjo 6 d. miesto parke surengti jogos užsiėmimai, Knypavos Rinkos aikštėje veikusi vaikų žaidimų erdvė bei paskutinę šventės dieną, rugsėjo 7-ąją, vykęs motociklininkų paradas rajono biudžetui kainavo net 9 tūkst. 300 eurų.

Nors miesto gimtadienio renginiai nemokami, tačiau jų reklamai nepagailėta solidžios pinigų sumos. Panašiai, kaip komerciniuose renginiuose, kai nuo investicijų į reklamą tiesiogiai priklauso parduotų bilietų skaičius, organizatorių gaunamas pelnas.

Miesto šventei reklamuoti iš viso išleista beveik 10 tūkst. eurų (9 tūkst. 850 eurų), sutartis pasirašyta su ta pačia VšĮ „Renginių fabrikas“.

Į šią kainą įėjo publikacijos vietos žiniasklaidoje – laikraščiuose bei interneto portaluose, plakatų kabinimas viešuose stenduose, lankstinukų platinimas. Sutartyje numatyta šventę anonsuoti „Balticum“ televizijos kanalais bei nacionalinio transliuotojo – LRT eteryje, taip pat pasitelkiant dvi radijo stotis – „Tau“ ir „Kelyje“.

Lino Adomaičio pasirodymo kaina – 3,5 tūkst. eurų

Vizualizacijų LED ekranui sukūrimas ir parengimo paslaugos buvo įvertintas 3 tūkst. 545 eurais, tiek pinigų atseikėta bendrovei „Videoprojektai LT“. Dar 2 tūkst. 371 euras sumokėtas mažajai bendrijai „Baltas dažnis“ už vaizdo transliavimą į šiuos ekranus.

Šių metų grandiozinė Kėdainių miesto 647-ojo gimtadienio šventė kainavo beveik 100 tūkst. eurų – dvigubai daugiau nei pernai metais.

O pačių LED ekranų įrengimas kainavo taip pat nepigiai – 6 tūkst. 768 eurai. Beveik 10 tūkst. eurų sumokėta bendrovei „NGR servisas“ už garso įrangos sumontavimą ir jos priežiūrą.

Analizuojant viešai prieinamą informaciją susidaro įspūdis, jog šventės rengėjams negailint savivaldybės biudžeto lėšų įvairiems blizgalams, atlikėjams atitenka tik gana kukli dalis.

Pavyzdžiui, žinomo atlikėjo Lino Adomaičio koncertas buvo įkainotas 3 tūkst. 500 eurų. Tokiai sumai Kėdainių kultūros centras pasirašė sutartį su atlikėjo žmonos Irmos vadovaujama bendrove „Adomaitis“.

Mažiausia suma – 3 tūkst. 25 eurai buvo sumokėti Latvijos bendrovei „Elinci“ už vaikams skirtų laipynių nuomą. Beveik 4,7 tūkst. eurų skirta R. Paltanavičienės individualiai įmonei, kuri šventės metu teikė maitinimo paslaugas.

Visos šios sutartys buvo sudarytos Kėdainių kultūros centro vardu, jų suma siekia 88 tūkst. 354 eurus.

Už apšvietimą ir fejerverkus mokėjo miesto seniūnija

Tačiau esama ir kitų sutarčių, biudžeto pinigus šventei skyrė ir Kėdainių miesto seniūnija.

Ji apmokėjo šventinius fejerverkus, kurie kainavo 5 tūkst. 445 eurus. Miesto seniūnijos lėšomis tris vakarus įvairiomis spalvomis buvo apšviesta reformatų bažnyčia. Ši atrakcija miestui kainavo 4,9 tūkst. eurų. Taigi, visos miesto seniūnijos išlaidos siekia 10 tūkst. 345 eurus.

Taigi seniūnija, kuriai privalu rūpintis miesto tvarkymu ir kasdienių problemų sprendimu, nemažą sumą pinigų tiesiog paleido į orą – sumokėjo už fejervekus bei tris vakarus trukusį bažnyčios apšvietimą.

„Kultūros centras apmokėjo išlaidas, susijusias su kultūrine, menine programa, o administracijai buvo pavesta apmokėti ūkines išlaidas, tokias kaip apšvietimas ir fejerverkai“, – sakė rajono mero patarėja J. Liutkienė.

Šventė pernai – perpus pigesnė

Taigi, šių metų šventiniai renginiai kainavo 98 tūkst. 699 eurus ir 80 centų. Suma gana įspūdinga, o kiek mokėta už praėjusiais metais vykusius miesto šventės „Vidury Lietuvos“ renginius?

„Praėjusių metų šventė iš viso atsiėjo 49 tūkst. 400 eurų“, – „Kėdainių mugei“ teigė rajono mero patarėja J. Liutkienė.

Taigi, skirtumas akivaizdus. Per metus šventė pabrango dvigubai, 49 tūkst. 300 eurų.

Tiesa, šiais metais surinkta 24,9 tūkst. eurų iš šventės rėmėjų. Panaši suma buvo gauta ir pernai. Įdomiausia tai, jog minint rėmėjų sąrašą nėra nurodomas jų finansinis indėlis.

„Leidimo paviešinti konkrečias jų paskirtas sumas neturime. Kai kurios bendrovės į sutartis įtraukė atskirą punktą, kad paramos gavėjas, mūsų atveju Kultūros centras, įsipareigoja neatskleisti jokios jam vykdant sutartį suteiktos ar su sutarties vykdymu susijusios informacijos, neperduoti jokiam trečiajam asmeniui ir neskelbti visos ar dalies šios informacijos jokiai trečiajai šaliai šios sutarties galiojimo laikotarpiu ir po šios sutarties pasibaigimo, prieš tai negavęs paramos teikėjo sutikimo raštu“, – paaiškino mero patarėja J. Liutkienė.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.